Valdiškų namų gyventojams šiemet Velykos – kitokios

Plinkšių globos namai šventinę nuotaiką karantino sąlygomis stengiasi sukurti velykiniais atributais. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Plinkšių globos namai savo gyventojams stengiasi sukurti velykinę nuotaiką, tačiau šiemet šventė bus be artimųjų ir jų lauknešėlių, žmonės nesės prie bendro stalo. Margučiai, šventiniai patiekalai, kitokios vaišės kiekvienam bus patiekti į kambarį.
Nakvynės namų gyventojų šiemet neaplankys Velykų bobutė, margučiais juos apdalys įstaigos darbuotojai.

Taikomi apribojimai

Plinkšių globos namuose gyvena senyvo amžiaus žmonės arba turintieji negalią. Įstaigos direktorė Birutė Vaičkienė informavo, kad šiuo metu užimtos visos 40 vietų, jauniausiajam globotiniui – 46 metai, vyriausiajam – 96-eri.
Pašnekovė neneigė, kad jų globojamų žmonių nuotaikos nėra geros. Ypač iš pradžių kilo įvairių reakcijų dėl pasikeitusio režimo. Karantinas apribojo įstaigos globotinių gyvenimą: griežtai draudžiamas jų lankymas, nepriimami jokie lauknešėliai, nevyksta renginiai. Apribotos grupinės veiklos, grupinės mankštos, relaksacijos ir terapiniai užsiėmimai.
Nors gyventojams leista išeiti iš savo kambarių, tačiau jie negali būriuotis, vaikšto tik po du ar tris. Į Globos namų kiemelį taip pat tik po vieną ar du išleidžiami. Tiek gyventojai, tiek darbuotojai vaikšto su kaukėmis.

Emocinė situacija nėra gera

Globos namų gyventojų nuotaikos nėra geros – jie, kaip ir mes visi, išgyvena dėl savęs, savo artimųjų.
„Mūsų gyventojai mėgsta žiūrėti televizorių, jie domisi situacija tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Be abejo, nuolat iš ekrano sklindanti informacija neramina ir juos, jie dažnai aptarinėja naujienas, išgyvena, nes girdi, kad sunkiausiai serga jų amžiaus žmonės. Mes stengiamės juos nuraminti, stengiamės jiems padėti, kiek galime“, – „Santarvei“ kalbėjo įstaigos vadovė.
Šiuo metu Globos namų gyventojai su savo artimaisiais bendrauja tik telefonu, socialiniai darbuotojai apie karantiną ir situaciją įstaigoje artimuosius taip pat informuoja telefonu, informacija skelbiama tinklalapyje, „Facebook“ paskyroje.
B. Vaičkienė prašo Globos namuose gyvenančių žmonių artimųjų, kad juos padrąsintų, kalbėtųsi apie gražius planus, apie tai, kad pasibaigus karantinui atvyks, kaip drauge vaikščios kiemelyje, kaip visi juoksis iš šiandieninio nerimo…

Velykos – be bendro stalo

Dėl karantino Plinkšių globos namuose Velykos taip pat bus kitokios – be įprasto šurmulio, svečių, dovanų ir bendro šventinio vaišėmis nukrauto stalo. Nes šiuo metu gyventojai maitinami atskirai, savo kambariuose.
„Nebus bendro stalo, tačiau šventinės vaišės bus. Be trijų margučių, karšto patiekalo žmonės sulauks ir šaltų užkandžių, ir keptos vištos, vaisių, saldumynų“, – vardijo įstaigos direktorė.
Nors Velykos šiemet kitokios, tačiau Globos namų darbuotojai stengiasi sukurti šventinę nuotaiką, velykiniais atributais, žydinčiomis šakelėmis papuošdami tiek patalpas, tiek kiemelį.

Be margučių neliks

Velykas be savo artimųjų sutiks ir 30 rajono gyventojų, kuriuos yra priglaudę Mažeikių nakvynės namai.
Ne vienerius metus į šiuos namus užsukdavo Velykų bobutė, gyventojai būdavo pakviesti ir į šventinę popietę. Karantino metu tokie susibūrimai neleistini. Nakvynės namai taip pat yra atsiriboję nuo lankytojų. Tad ir svečių su lauknešėliais nebus.
„Gyventojai be margučių neliks. Padalysime jiems ir margučių, ir čiobrelių arbata pavaišinsime“, – patikino Nakvynės namų direktorius Antanas Krivickas.

Nustatyto režimo nesilaiko

Nakvynės namų gyventojai taip pat turi laikytis nustatyto karantino režimo. Į miestą jie išleidžiami tik iki pietų – nusipirkti maisto, vaistų. Nors žmonės yra aprūpinti medicininėmis kaukėmis, tačiau Nakvynės namų darbuotojai negali jų priversti užsidėti, taip, kaip ir sukontroliuoti, kur tokie žmonės lankosi. Ne visada jie grįžta nustatytu laiku.
A. Krivickas teigė, kad tokia situacija nėra saugi, todėl Nakvynės namuose yra paruošta atskira patalpa, joje būtų įkurdintas sunegalavęs žmogus, kuriam įtariama koronaviruso infekcija. Nakvynės namų gyventojai saugosi apsaugos kaukėmis, vienkartinėmis pirštinėmis, dezinfekciniu skysčiu, juo apipurškiami ir į įstaigą grįžusiųjų delnai.

Darbuotojams – didelė atsakomybė

Kad darbas karantino sąlygomis didžiausias iššūkis, „Santarvei“ sakė ir Plinkšių globos namų, kuriuose yra 30 personalo darbuotojų, direktorė. B. Vaičkienė pastebėjo, kad tvyro didžiulė įtampa, tačiau jaučiama atsakomybė, dirbama nesiskirstant pareigų. Atsitikus blogiausiam scenarijui, 12 darbuotojų komanda liktų dirbti pamainomis, nors jiems apgyvendinti ir nėra patalpų.
Dėl darbuotojų ir gyventojų saugumo Globos namuose imtasi įvairių priemonių: prie įėjimo yra vienkartinės servetėlės, įrengti dezinfekantai prie lauko durų ir koridoriuose, jie yra ir higienos kambariuose, medicinos kabinetuose, valgyklose, virtuvėje.
Įeinant į įstaigą kasdien tikrinama darbuotojų kūno temperatūra. Gyventojų temperatūra tikrinama vieną kartą per dieną.
Dezinfekuojami visi paviršiai, kas dvi valandas – ir laiptinės, laikikliai, jungtukai, rankenos ir kt.
Jei pasireikštų ligos požymių, tokiems žmonėms atskirti nuo sveikųjų yra įsteigtas izoliatorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto