Valdžios troškimas stipresnis už susitarimus

Šiandien turėtų paaiškėti, ar išliks tuojau po rinkimų suformuota ir parašais sutvirtinta valdančioji koalicija naujosios kadencijos Mažeikių rajono savivaldybės taryboje. Vilhelmas Džiugelis ir Kęstutis Bartkevičius įtaria vienas kitą slaptai derantis su socialdemokratais. Šie gi laukia kilusių nesutarimų atomazgos ir savaip dėlioja naujos valdžios piramidę. PASIEKĖ KULMINACIJĄ
Likus šiek tiek daugiau nei dviem savaitėms iki naujos kadencijos Savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio (jis turėtų įvykti balandžio 12ąją – V. S.), įtampa tarp politikų pasiekė kulminaciją. Jau kurį laiką sklandžiusios kalbos apie tuojau po rinkimų suformuotos valdančiosios koalicijos griūtį tampa realybe – penktadienį šios koalicijos lyderis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys K. Bartkevičius dabartiniam merui V. Džiugeliui pareiškė nematąs galimybės toliau bendradarbiauti.
Apie tai šiandien jis ketina informuoti ir koalicijos partnerius.
„Puikiai matau, kokią įtampą tarp koalicijos partnerių jis sėja, kokias intrigas rezga. Šį žmogų valdo pernelyg didelis valdžios troškimas. Manau, kad jis nesveikai laikosi to mero posto. Dėl jo viską pasiruošęs padaryti“, – piktinosi iki šiol realiausiu kandidatu į mero postą laikytas K. Bartkevičius.
IŠ VIENOS PARTIJOS
Į KITĄ

Galima daryti prielaidą, kad iš tikrųjų V. Džiugelis nenorėjo susitaikyti su mintimi, jog gali tekti tenkintis tik vicemero kėde. Tuojau po rinkimų jis skubėjo į Vilnių, kur susitiko su Tėvynės sąjungos vadovais.
Šio vizito rezultatas – V. Džiugelis dar kartą pakeitė partiją, tai yra išsižadėjo narystės Krikščionių konservatorių socialinėje sąjungoje ir įstojo į Tėvynės sąjungos gretas.
V. Džiugelis neslėpė, kad toks staigus noras pakeisti partiją susijęs su dabartinių rinkimų į savivaldybių tarybas rezultatais. Gedimino Vagnoriaus vadovaujama Krikščionių konservatorių socialinė sąjunga šalyje gavo tik 6 mandatus. Iš jų – keturi Mažeikiuose.
Politinį perbėgėlį viliojo galimybė sujungti Konservatorių partijos narių iškovotus 3 mandatus su turimais keturiais ir suformuoti naują daugumą (partija „Tvarka ir teisingumas“ gavo 6 mandatus – V. S.).
Nors iki šiol apie susijungimą nėra paskelbta, o Tėvynės sąjungos Mažeikių skyriaus lyderis Rimantas Gricius tvirtina, kad jo ir nebuvę, V. Džiugelis pageidavo, jog valdančioji koalicija persvarstytų susitarimą ir jam skirtų arba mero, arba Savivaldybės administracijos direktoriaus postą. Šio klausimo koalicijos partneriai iki šiol nesvarstė.
Dabartinis meras dar labiau sunerimo, kai išgirdo, jog K. Bartkevičius kalbasi su socialdemokratais ir svarsto galimybę jiems skirti kai kuriuos postus. Valdančiosios koalicijos lyderis neva Broniui Kryžiui pažadėjęs Kalnėnų vidurinės mokyklos direktoriaus postą, o Irenai Macijauskienei siūlęs vadovauti Greitosios medicinos pagalbos skyriui.
V. Džiugeliui šie postai taip pat rūpėjo. Pavyzdžiui, pretenzijas užimti Kalnėnų vidurinės mokyklos direktoriaus kėdę buvo pareiškęs jo partijos sąrašo rėmėjas, Ruzgų pagrindinės mokyklos direktorius Juozas Rozga. Apie tai buvo įspėtas ir K. Bartkevičius.
NAUJAS PLANAS
Penktadienį V. Džiugelis susitiko su Socialdemokratų partijos derybininkais.
„Santarvės“ žiniomis, jam siūlomas mero postas, o B. Kryžių norima matyti Savivaldybės administracijos direktoriaus kėdėje. VLKJS CK aukštosios mokyklos auklėtinis Viktoras Bugnevičius vėl vadovautų Mažeikių rajono švietimui, kultūrai ir sportui.
Pats V. Džiugelis neigia derėjęsis su socialdemokratais. Esą jis buvęs B. Kryžiaus kabinete, kai ten užsuko Gintautas Šmaižys ir Antanas Tenys.
„Aš pats jokios iniciatyvos nerodau, sėdžiu savo kabinete ir dairausi, kas čia vyksta. Tiesa, penktadienį buvo pokalbis su koalicijos partneriu Kęstučiu Bartkevičiumi. Jis manęs tris kartus paklausė, ar koalicija tebegalioja, aš jam tris kartus atsakiau, kad taip. Tačiau tarp mūsų buvo labai nemalonus pokalbis“, – teigė V. Džiugelis.
Meras tikino, kad jam didelį nerimą kelia tai, jog koalicijos partneriai juo nepasitiki. Esą jam niekas nieko nesiūlo ir kalbos apie jo derybas su socialdemokratais esančios nepagrįstos.
„Santarvei“ pasidomėjus, ar jis žino, kas yra politinė garbė, V. Džiugelis pareiškė žinąs ir kol kas jos laikąsis.
VALDŽIA
FORMUOJAMA
VILNIUJE

V. Džiugelio gebėjimu laikytis žodžio labai abejoja K. Bartkevičius. „Santarvei“ jis priminė, kad tuojau po rinkimų socialdemokratai siūlė partijai „Tvarka ir teisingumas“ jungtis į koaliciją, tačiau pageidavo, kad joje nebūtų V. Džiugelio. Tada toks pasiūlymas buvo atmestas, juolab dabartinis meras tikino, jog juo galima pasitikėti.
Beje, Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus lyderis Jonas Jurkus viešai buvo apkaltinęs merą, jog šis „apspjaudė“ šios kadencijos Tarybos narius. Privačiuose pokalbiuose socialdemokratai, kaip ir daugelis kitų politikų, skeptiškai vertina V. Džiugelio, kaip politiko, patikimumą, tačiau noras būti valdančiojoje koalicijoje yra stipresnis už bet kokias ambicijas.
Lietuvos socialdemokratų partijos ir Tėvynės sąjungos vadovai labai aktyviai domisi Mažeikių rajono valdžios formavimu. K. Bartkevičius sulaukė ne vieno skambučio iš Vyriausybės narių, raginimų su socialdemokratais jungtis į koaliciją, įvairių įspėjimų.
„Netikėjau, kad Vilnius taip bus susirūpinęs tuo, kas pas mus vyksta, kas su kuo jungiasi. Čia viską dėlioja didžioji politika. Aš pats niekur nesiblaškiau. Žinoma, kalbėjausi su socialdemokratais, tačiau tie pokalbiai nebuvo politinių postų dalybos. Negaliu to daryti be koalicijos partnerių pritarimo“, – kalbėjo K. Bartkevičius.
„TAMPYMASIS“
NAUDINGAS

Socialdemokratas Gintautas Šmaižys „Santarvei“ sakė girdėjęs apie koalicijos griūtį. „O mes stebime, kaip jie tamposi. Dabar mes pažiūrėsime, kaip jie vienas kito laikysis. Palaukime dar dieną kitą, ir viskas bus aišku“, – ragino politikas.
G. Šmaižys neslėpė, kad tas „tampymasis“ socialdemokratams yra naudingas – vakar vyko šios partijos prezidiumo posėdis, kuriame svarstyta, su kuria partija Mažeikių socialdemokratai turėtų jungtis.
„Santarvės“ žiniomis, socialdemokratų korta krito V. Džiugelio pusėn, nes jis esąs tradicinės partijos atstovas. Nesvarbu, kad „tradiciniu“ jis tapo tik po rinkimų.
„Taigi Džiugelis dabar konservatorius. Dabar nesvarbu, koks jis žmogus – formuojant valdžią, žiūrima ne į asmenybes, o į partijas. Ai, apskritai matote, kokie čia absurdai dedasi. Nebesinori apie visa tai net rimtai kalbėti“, – susidariusią politinę situaciją vertino G. Šmaižys.
DAVEI ŽODĮ – LAIKYKIS JO
Valstiečių liaudininkų sąjungos narys Jonas Siminkevičius nesutinka su teiginiu, kad politikoje galimi visokie nešvarūs žaidimai.
„Nesutinku su nuomone, kad politiko žodis nieko nevertas. Žodį duoda žmogus. Negali vieną dieną būti toks, o kitą – kitoks. Nei politikoje tokie dalykai tinka, nei gyvenime“, – įsitikinęs politikas.
Pasak J. Siminkevičiaus, prieš pasirašant susitarimą reikėjo gerai viską apsvarstyti ir tik tada duoti žodį. Dabar privalu jo laikytis.
Tėvynės sąjungos Mažeikių skyriaus lyderis R. Gricius tikino su V. Džiugeliu nekalbėjęs apie naujos koalicijos formavimą. Anot jo, dabartiniai partneriai turėtų įrodyti, kad būsimosios valdžios politika bus orientuota į paprastą Mažeikių rajono gyventoją.
„Kol kas nematau galimybės dabartinėje koalicijoje realizuoti savo programos mintis. Tačiau turiu pripažinti, kad sunku būtų atsisakyti duoto žodžio. Tam turėtų būti labai rimti motyvai. Kol kas aš jų nematau“, – sakė R. Gricius.
Nuotraukos iš redakcijos archyvo.: V. Džiugelio ir K. Bartkevičiaus „skyrybų“ priežastis – mero postas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto