Vėtros padariniai ūkininkams siekia dešimt tūkstančių litų

Viesulo nuplėšto stogo atstatymas iš Gražinos ir Sigito Gricių pareikalaus nemažai investicijų. Sigito STRAZDAUKSO nuotr.

Praėjusią savaitę siautęs viesulas daug žalos pridarė Šerkšnėnų seniūnijos Ketūnų kaime gyvenantiems ūkininkams Gražinai ir Sigitui Griciams: nuplėšta pusė karvidės stogo, kita dalis  stipriai apgadinta. Gyvuliai nenukentėjo, tačiau pašarui visiškai netinkami liko praėjusio derliaus grūdai. Šeimininko skaičiavimu, tvartui atstatyti, be darbo sąnaudų, reikės apie dešimt tūkstančių litų.

Kaimynams bėdų nepridarė

Viskas prasidėjo šeštadienio pavakarę šiek tiek po keturių. Pati Gražina matė artėjantį piltuvo pavidalo sūkurį, kuris ėjo neplačia, maždaug trisdešimties metrų juosta. Artimiausiems kaimynams tas sūkurys nepridarė jokios žalos, tik perplėšė obelį, dar kitiems išrovė krūmus, o atokiau pakalnėje esančioje Gricių sodyboje susuko ir išvertė gluosnį, šaknimis į viršų iškilnojo burokus. Ledai skriaudos nepadarė: tik liūtis ir didžiulis viesulas. Nenukentėjo ir visai netoli ant vandentiekio bokšto buvęs gandralizdis.
Vanduo nekrito ant žemės, o sukosi ore ratu.
„Išsigandusi įpuoliau į namus, girdėjosi labai didelis neįprastas ūžesys, pro langą mačiau ore skraidančias medžių šakas, lapus. Tokius vaizdus buvau mačiusi tik kino filmuose, iki šiol galvojau, kad tai tik specialūs efektai. Paskui kaimynai parašė žinutę, kad nebėra mūsų tvarto stogo“, – įvykius prisimena moteris.

Nuostolių daugiau

Griciai iš pradžių galvoję, jog nuplėšti stogo šiferio lapai, tad nieko čia baisaus, bet pamatė ką kita: pusės stogo neliko visai, jis, suplėšytas į gabalus, gulėjo šalia tvarto, dalis jo nukrito į aptvarus. Kita dalis stogo atsidūrė kitoje vietoje.
Sigitas pirmadienį vietoj nuplėštų šiferio lapų uždengė 80 kitų.
Ūkininkų gyvuliai nenukentėjo: du veršiukai buvo kitame tvarto gale, galėjo žūti šešios telyčios, kurios kartkartėmis ateina į tvartą atsigerti, bet tuo metu jos buvo ganykloje. Karvių banda ganosi kitoje ganykloje.
„Kaimynė sakė, kad jos viesulo metu buvo subėgusios arčiau namų. Grūdų nuostolis nedidelis, nes prieš naują derlių jų buvo likę nedaug. Pats didžiausias nuotolis – stogas“, – kalbėjo ūkininkė.

Lengva nebus

Po visų bėdų Griciai kreipėsi pagalbos į Šerkšnėnų seniūniją. Atvykęs į vietą jos vadovas Alfonsas Šakauskas žadėjo padėti įsigyti lengvatinėmis sąlygomis medienos. Dar pasiūlė tvarkytis dokumentus gauti pašalpai iš Socialinės paramos skyriaus. Ar tam ryšis, pora dar tebesvarsto.
„Svarbiausia, kad pažadėjo medienos, o šiferį kaip nors nusipirksime. Seno nesinori, neaišku, koks jis būtų, pirksim be asbesto. Vien šiferio reikės už keturis tūkstančius litų, o kur dar visa, kas reikalinga iš medžio?“ – svarstė Sigitas.
Dvyliktus metus ūkininkaujantys sutuoktiniai pasakojo, kad pradžia buvusi nelengva, daug kas pirkta už paskolas: ir dabar dar jos ne visos grąžintos.
„Jei ne tos paskolos, gal būtų lengviau, o dabar yra įsipareigojimas jas grąžinti bankui. Auginame tris vaikus, mažasis tik į pirmą klasę pradės eiti. Nėra gerai, bet su gamta nepakovosi“, – samprotavo sutuoktiniai.

Nukenčia ne pirmą kartą

Gamtos stichijos Gricių šeimai nuostolių pridaro ne pirmus metus: pernai liūties metu žaibas nutrenkė apie tris tūkstančius kainuojančią karvę, prieš porą metų vėjas buvo nukėlęs nebaigtą pritvirtinti prie namų statomo ūkinio pastato stogą.
„Tiesiog nukėlė ir padėjo ant žemės. Matyt, esame tos gamtos labai mylimi, kad ji vis mūsų nepamiršta“, – juokavo Gražina.
Šerkšnėnų seniūnas A. Šakauskas teigė, kad seniūnija nelabai kuo gali nukentėjusiems padėti: pasiūlė kreiptis į Savivaldybės administraciją dėl pašalpos, bet ūkininkai labiausiai prašė pagelbėti  lengvatinėmis sąlygomis iš urėdijos įsigyti medienos.
„Parašėme prašymą urėdijai, daugiau pagalbos jie kaip ir neprašė, esą nėra labai vargingai gyvenantys. Žmonės pakankamai kuklūs, nepiktnaudžiauja savo dabartine padėtimi, kiti būtų rėkę:  reikia ar nereikia. Manau, kad tie reikalai greitai išsispręs ir žmonėms padėsime“, – tikisi A. Šakauskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto