Viekšniškiai paminėjo laisvojo miesto privilegijos sukaktį

Nuotr. autorės

Lygiai prieš 230 metų gegužės 15 dieną buvo pasirašytas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio įsakas, kuriuo Viekšniams suteiktos Magdeburgo, arba kitaip – miesto, teisės bei suteikta laisvojo miesto privilegija.

Sekmadienį viekšniškiai ir miesto svečiai paminėjo šią sukaktį. Renginių, primenančių apie tai, kad Viekšniai jau daugiau nei du šimtmečius turi miesto teises, šiemet planuojama ir daugiau.

Sekmadienio popietę ne vienas viekšniškis ir miesto svečias stebėjosi pamatę miesto gatvėmis riedančią arkliu kinkytą brikelę su joje sėdinčia ponų delegacija. Tai buvo Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktoriai. Jie įsikūnijo į Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio pasiuntinius, atvykusius viekšniškiams pranešti apie laisvojo miesto įsaką.

Nuotr. autorės

Kai kurie viekšniškiai pasakojo, kad juos, vykstančius savo reikalais, sudomino pamatytas vaizdas, todėl jie šiek tiek pakoregavo savo planus ir užsuko prie Viekšnių seniūnijos pažiūrėti, kas čia vyksta.

O vyko iškilminga teatralizuota karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio 1792 metų įsakų apie Viekšniams suteiktas privilegijas perskaitymo ceremonija.

Šiuo dokumentu prieš 230 metų įteisinta tai, kad miestiečiai tapo pavaldūs tik Viekšnių magistrui, miestiečius galėjo teisti tik jų pačių rinktas teismas, teismo sprendimus buvo galima apeliuoti Raseinių žemės teismui arba LDK asesorių teismui, miesto teritorijoje esantys miestiečių namai tapo jų nuosavybe, Viekšniuose leista pastatyti rotušę, mėsos parduotuves ir plytinę.
Visas rašinys – „Santarvės“ laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto