Viešieji tualetai – neišsprendžiama problema?

Dažnai užrakinamas prie Melioratorių parkelio esantis viešasis tualetas šiomis dienomis veikia. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Situacija su viešaisiais tualetais Mažeikių mieste nesikeičia jau daugelį metų. Ši problema mūsų laikraštyje buvo analizuota prieš septynerius metus, kai mieste buvo du viešieji tualetai. Daug vargintis juos skaičiuojant nereikia ir dabar: jų yra vienu daugiau.
Ištikus bėdai, mažeikiškius gelbsti parduotuvės, kavinės ar kitos įstaigos.
Valdininkai, kaip ir prieš daugelį metų, tikina: padėtis greitai pasikeis.

Naujas tualetas – užrakintas

Per septynerius metus mieste įrengus dar vieną viešąjį tualetą, prasiplėtė ir jų išsidėstymo geografija: prie senamiestyje buvusių parko ir autobusų stoties tualetų prisidėjo vadinamasis konteinerinis tualetas, esantis prie Melioratorių parkelio. Tiesa, šis beveik prieš metus pastatytas tualetas paprastai būna užrakintas.
Parkelyje dažnai besilankantys mažeikiškiai teigia, kad išvis nėra matę, kad jis veiktų.
Melioratorių parkelio renovaciją ir tualeto įrengimą kuravęs Savivaldybės statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas teigė neturįs supratimo, kodėl nedirba prie Melioratorių parkelio pastatytas tualetas.
„Darbai priimti, perduoti miesto seniūnui, tad jis ir turėtų tai žinoti: rudenį perdavėm, bet ir rudenį, ir žiemą jis buvo užrakintas“, – stebėjosi vedėjas.
Miesto seniūnas Šarūnas Armonas nesutinka su teiginiu, kad tualetas neveikia nuolat. Jo tvirtinimu, tualetas būdavo užrakinamas dėl įvairių organizacinių, techninių priežasčių, bet jis, nors ir su pertrūkiais, veikė.
Prieš kelias dienas tualetas vėl atidarytas, jis nuolat dirba nuo 10 iki 22 valandos.

Prašo pagalbos

Š. Armonas skundėsi, kad šis tualetas nuolat laužomas, daužomas, nuplėšomi informaciniai lipdukai, tualetinis popierius dingsta per valandą, kabinose poromis užsidaro jaunimas. Tualetą prižiūrinčios budinčios moterys gąsdinamos, bauginamos, nespėja valyti saulėgrąžų lukštų, šiukšlių.
„Gal ten reikia fotografuoti? Prašysime policijos pareigūnų pagalbos, padėti žada ir Savivaldybės viešosios tvarkos palaikymo specialistai.  Tačiau jei visuomenė, ypač jaunimas, taip elgsis ir toliau, jį išlaikyti sveiką bus sunku“, – tikino miesto seniūnas.
Jis sutinka, kad keturiasdešimt tūkstančių gyventojų turinčiame mieste tualetų yra per mažai.
„Manau, kad rajono architektai sugalvos, kaip daugiau jų įrengti ir kitose miesto vietose“, – teigė Š. Armonas.

Tualetas – mokamas

Bendrovės „Mažeikių autobusų parkas“ direktoriaus pavaduotojas Juozas Kelmelis pasakojo, kad anksčiau autobusų stotyje atskirame pastatėlyje buvo mokamas tualetas. Ten dirbo, jį prižiūrėjo iš Darbo biržos atsiųstas žmogus. Šis tualetas buvo pastatytas Savivaldybės iniciatyva. Dar vienas tualetas buvo įrengtas pačiame autobusų stoties pastate.
„Kai tualeto prižiūrėtojo neliko, laikyti du tualetus tapo nuostolinga, tad vieną, buvusį atskirame pastate, teko uždaryti“, – prisiminė J. Kelmelis.
Dabar autobusų stotyje veikia mokamas tualetas: į jį patekti galima į automatą įmetus litą, tad šioms funkcijoms atlikti samdyti atskiro žmogaus nereikia.

Prašosi į kavines

Senamiesčio parke esančiu viešu lauko tualetu mažeikiškiai naudojasi tik iš didelės bėdos: jų teigimu, jis prastai prižiūrimas, čia nesinori užeiti ir dėl smarvės.
Ištikus bėdai senamiesčio centrinėje gatvėje, mažeikiškiams ir miesto svečiams jau kyla problemų: viešo tualeto čia nėra, tad kiekvienas elgiasi, kaip išmano. Nėra bėdos, jei esi prie didžiosios „Maximos“: galima pasinaudoti jos tualetu. Pačiame centre situacija kitokia, tad žmonėms lieka belstis tik į kavinių ar barų duris.
„Kiek mes esame, aštuoniolika metų dirbame, tiek laiko mes tą miesto problemą ir sprendžiam. Beveik nėra  dienos, kad kas nors iš gatvės neateitų ir nepasinaudotų tualetu“, – teigė kavinės „Laisvės 30” savininkė Ala Songailienė.
Pasitaiko, kad kai kurie žmonės net nepasiklausę į tualetą įneria ir išneria, kiti užėję užsisako kavos ar arbatos puodelį ir nueina į tualetą.
„Mes viską matome ir situaciją suprantame. Būna, kad pasako tiesiai šviesiai: sumokėsiu, noriu pasinaudoti tualetu. Viską lemia žmogaus drąsa, nes ne visi drįsta apie tai kalbėti“, – situaciją nušvietė pašnekovė.
Jos teigimu, iš pradžių buvo visko: dingdavo oro gaivikliai, tualetą rasdavę pribjaurotą.
„Kai tokie nepasiprašę žmonės į tualetą įlekia ir išlekia, turime eiti pažiūrėti, ar viskas tvarkinga“, – tikino A. Songailienė.

Nerakinsi – pribjauros

Panašiai kalbėjo ir kitame Laisvės gatvės gale esančio baro „Ambasada“ savininkas Osvaldas Mačernis. Baras yra antrame aukšte, o tualetas – pirmame, tad jis užrakinamas. Norint juo pasinaudoti, reikia paprašyti rakto. Tualetas rakinamas todėl, kad jį apsaugotų nuo pašalinių, kurie užėję į neužrakintą tualetą pridaro visokių nemalonumų.
Verslininkas tikino, kad tualeto raktą paprašius duoda ir ne baro klientams.
„Kai žmogus raktą gauna iš mūsų, jis elgiasi atsakingiau, jaučia kažkokią atsakomybę. O jei tualetą paliekame nerakintą, dažnai jį randame pridergtą“, – kalbėjo O. Mačernis.
Bendrovės „Grūstė“ restoranų tinklo direktorius Deivydas Vyniautas pasakojo, kad „Putino“ parduotuvės darbuotojai, esant reikalui, tarnybiniu tualetu visada dalijasi su pirkėjais.
Bendrovei priklausančių restoranų „Pekinas“ ir „Provincija“, esančių antrame aukšte, tualetai nerakinami, tad ateina ir žmonės iš gatvės – nė vienas nebuvo išvarytas.
„Durų nerakinam, tad visko pasitaiko: išneša ne tik tualetinį popierių, bet ir apvagia: dingsta veidrodžiai, vazos, – visko būna. Visokių žmonių yra“, – svarstė D. Vyniautas.

Verslininkams – nenaudinga

Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa situacijos, kad per daugelį metų mieste atsirado tik vienas viešas tualetas, nedramatizavo: vyko gatvių renovavimo, planavimo darbai, kurie prieš kelerius metus pradėti įgyvendinti.
Verslininkai įrengti naujų mokamų viešųjų tualetų nesiima.
„Čia yra verslas ir, jei kas pasiūlytų, manau, valdžia sutiktų. Bet to daryti jiems neapsimoka: žmonėms geriau ant to paties tualeto sienos „daryti“, nei mokėti litą“, – teigė vedėjas.
Vienintelis kelias, kad mieste atsirastų daugiau viešųjų tualetų, – vykdoma gatvių renovacija.
„Jokių nurodymų, kokiam skaičiui gyventojų kiek tualetų turėtų būti, nėra. Jei mes pareikalaujame, kad projektuose turi būti numatyti tualetai, tai jie ir atsiranda. Kas kita, jeigu statomas koks stadionas ar kitoks žmonių susibūrimo objektas, tada tokie reikalavimai yra“, – tikino pašnekovas.

Reikia priežiūros

A. Žiulpos teigimu, pastatyti konteinerinį tualetą nesudėtinga, bet paskui viskas priklausys nuo to, kaip jis bus eksploatuojamas: čia būtinas vanduo, jis turi būti šildomas, nes žiemos metu gali užšalti, vamzdžiai sutrūkinėti. Jei žmonės jo piktybiškai nesaugos, neuždarinės durų, išmuš langų stiklus, toks tualetas nefunkcionuos: jis peršals, sutrūkinės.
„Čia jau yra pilietiškumo, sąmoningumo reikalas, o mūsų žmonėms jo trūksta“, – sakė vedėjas.
Artimiausiu metu naujas modernus tualetas bus pastatytas renovuojamoje Laisvės gatvėje ties parduotuve „Topo centras“. Šis tualetas, anot A. Žiulpos, bus mokamas, automatinis, tad piktybiški žmonės ten neturėtų eiti, nes gailėsis susimokėti litą. Bet įėjęs žmogus gali bet ką sugadinti.
„Už tokius vandalizmo atvejus mokame visi, paskui skundžiamės, kad nėra tualetų. Tualete kamerų nepakabinsi, bet juk kažkas mato, kaip spardomos durys, kad kažką vagia, tik niekam apie tai nepraneša“, – apgailestavo vedėjas.

Pasipriešino gyventojai

Žemaitijos gatvės renovaciją prižiūrėjęs A. Knystautas pasakojo, kad šioje gatvėje viešajam tualetui įrengti buvo numatyta vieta ties 16-uoju namu: čia plytelėmis išklota aikštelė, planuota privesti vandenį, pajungti kanalizaciją, bet sulaukta to namo gyventojų pasipriešinimo.
„To namo gyventojai nesutiko dėl tualeto įrengimo sakydami, kad mums po langais tikrai nesmirdės. Kadangi projekte to nebuvo numatyta, tad ir nebebuvo dedama jokių pastangų, kad tą tualetą pastatytume. Jį ten galime įrengti bet kokiu metu“, – tikino pašnekovas.
Pagal techninį projektą darbai Žemaitijos gatvėje buvo vykdomi nuo fasado iki fasado, aplink visur daugiabučiai gyvenamieji namai, tad kur statyti tualetą, vedėjas sakė neįsivaizduojąs – niekas tokios kaimynystės nepageidauja.
„Žemaitijos gatvėje yra tualetas „Maximoje“ – pats esu buvęs, tualetai yra abiejose IKI parduotuvėse“,  – sakė vedėjas.
A. Knystautas informavo, kad ateityje viešasis tualetas atsiras žmonių susibūrimo vietoje Sodų trikampyje, planuojama jį statyti Naftininkų gatvėje tarp poliklinikos ir kultūros centro: toje pusėje nėra gyvenamųjų namų.

Telšiuose tualetų daugiau

„Santarvė“ pasidomėjo, kiek viešųjų tualetų yra kaimyniniame, apie trisdešimt tūkstančių gyventojų turinčiame apskrities centre – Telšiuose.
Žemaitijos sostinės seniūnas Kazys Lečkaukas informavo, kad jų yra keturi: vienas jų – mokamas. Dar du tualetai yra prie autobusų ir geležinkelio stočių – šios juos ir prižiūri, tvarko.
Seniūnija viešųjų tualetų neadministruoja, jie priskirti atskiroms įmonėms.
„Man atrodo, kad viešųjų tualetų pas mus mažokai, bet ypatingų nusiskundimų nesulaukiame. Kai kurie nakčiai rakinami. Dėl jų išsaugojimo susiduriame su tomis pačiomis problemomis, kaip ir visur. Ypač jie kenčia nuo jaunimo“,  – kalbėjo K. Lečkauskas.

16 Atsakymų į “Viešieji tualetai – neišsprendžiama problema?”

 1. Audra parašė:

  žmonės, vienkartinės servetėlės ir popieriai nekainuoja kalno pinigų, kad reiktų imti iš viešųjų tuoletų. prašom, shop.manjana.lt turi pilna pasirinkimo, užteks visiems :))

 2. px parašė:

  normaliai nusisiktume, jei nebutu kameru, dabar baisu, kiekviena diena vaikams numauna kelnes ir pastato prie medzio, ir dar viena karta paleido nuoga berniuka laipioti, tai baisu…

 3. Aliona parašė:

  Juokinga, jei nebūtų graudu… Tualetas prie melioratorių parkelio tik dabar pradėjo veikti ir tai neaišku kada dirba kada ne. gal kokias tris valandas per dieną ir tai iki pietų. Kadangi gyvenu netoli ir su vaikučiais ateinu beveik kiekvieną dieną tai situaciją žinau , kad ir šiandien vienuoliktą valandą dirbo, o šešiolktą jau uždaryta. Nebeaišku kur kreiptis, lai nusiveža ir pasistato po savivaldybės langais, nes vistiek prašomės į politechnikos mokyklos bendrabutį, o jei neįsileidžia tai darom už galo ar po langais,jei netikit, ateikit įsitikinsit, ten jau tikrai viešas tualetas.
  O kas dėl policijos , tai, manau, tikrai turėtų patruliai praeiti ir per parkelį, nes ten vieųai geriama ir rūkoma, nors aplink ir mažiai zuja.
  Ačiū nors už žaidimų aikšteles, smagu vaikučiams, tik sūpynių mažoka, susipeša jie dėl jų ir ašarų dažnai būna, nes tenka ilgai laukti kol pasisups kiti….

 4. Vardas (privalomas) parašė:

  oo kodel to tualeto prie Melioracijos parkelio nepadarius mokamo, kad ir uz simbolini mokesti. nori savo neskis tualetini poperi, nori mokek, kad ir 50 ct uz tam tikra gabaleli popieriaus…taip nereiketu dejuoti, kad pavagia ar panasiai…ir tualetas veiktu visada, o dabar esi priverstas spelioti, veikia jis ar ne…mazam vaikui nepaskysi, kad pakentek, kol iki namu parbegsi, nes tualetas neveikia, nes seniunas nesugeba tinkamai darbo organizuoti, kad viesas tuoaletas visada veiktu, o ne su pertraukomis…
  kituose miestuose su tuo puikiai susitvarko, o Mazeikiai kazkuo turbut iskirtiniai, kad tvarkos ne tik tualetuose, bet ir kitose viesuose vietuose, iki siol nera…

 5. pastebėjimas parašė:

  Taigi savivaldybėje Talido O. pagalba ( įtaisė į tas pareigas savo brolį) įsteigti ką tik 2 nauji viešosios policijos etatai.Tai tegul dirbą darbą ir prižiūri tą tualetą pasikeisdami…

 6. pašalpų gavejas parašė:

  P. Armonai, ko dejuojate. Tokią armiją atidirbancių už soc. pašalpas turite, vieną pastatykite trijų tualetų priežiūrai ir bus kontroliuojami,prižiūrimi. Nepagailekite seniūnijos specialistai užpakalių pakelti nuo kėdžių ir kontroliuoti. Jūs tik dejuojate, bet nieko neveikiate, kabinetus ir šiltas kėdes prižiūrite, o reikėtų dirbti su liaudimi,Liaudis tokia ,kokie ir valdininkai…….Pasikeisite Jūs , keisis ir visuomenė,

 7. lolas to Vardas (privalomas) parašė:

  O tai kiek , Tamsta, siulote policijos pareigunu laikyti viesame tualete, kad nebutu vagiamas tualetinis popierius? Gal pasidomekit bendra situacija teisetvarkos sistemoje, kai pareigunai del etatu stokos vos speja pareiskimus ir nusiskundimus tirti, o tada postringaukite apie kazkokio ypatingo tualeto prieziura kiaura para?

 8. Baron Münchausen parašė:

  O tai kodėl jaunimas taip elgiasi? Kas jį tokį išperėjo, išauklėjo, išmokino, užaugino? Gal mažeikiškiams dar mažai liberalizmo, mažai liberalų? Gal dar ne viskas sudrapalinta, išdaužyta, prišnerkšta ir užteršta? Ne viskas apdergta? Kame čia reikalas? Kodėl tiek daug viską laužančių niekadėjų mamyčiukų Mažeikiuose priviso?

 9. apie ka kalbame parašė:

  XXI amžius: tualete leidžiame pro šalį, plėšome, draskome, vagiame… Ir tai esam mes, lietuviai, mažeikiškiai. Sunku ką nors komentuoti: kaip buvome, taip ir likome šikniai ir mižniai. Ne visi, žinoma. Ir dar: drąsūs esame kai niekas nemato, , o tualete iš tiesų kameros nepastatysi, o jeigu prie jo? Tada įėjęs į jį bent bijos dergtis. Policija irgi nepamaišytų, tegu sukinėjasi aplink, o ne mašinoje sėdi

 10. Vardas (privalomas) parašė:

  Š. Armonas skundėsi, kad šis tualetas nuolat laužomas, daužomas, nuplėšomi informaciniai lipdukai, tualetinis popierius dingsta per valandą, kabinose poromis užsidaro jaunimas. Tualetą prižiūrinčios budinčios moterys gąsdinamos, bauginamos, nespėja valyti saulėgrąžų lukštų, šiukšlių.- o tai už ką mokamipinigai policijai, jei ji nesugeba užtikrinti apsaugos , samdyti privačią.

 11. Arūnui parašė:

  Visiškai Jums pritariu, labai gera idėja!!!

 12. Arūnas 40m parašė:

  O ar miesto galvos negali priimti tokio teisės akto kad viešos vietos šiukšlintojai būtu baudžiami viešais darbais,vienas iš kurių būtu viešo tualeto tvarkos palaikimas?

 13. jei ir statysit tai darykit mokamus,kitaip is ju nieko neliks parašė:

  As ir dienos metu ten neinu(turiu omenyje kapiniu bei senamiescio parko tualetus) jie baisus kaip parsidavusiu politiku sazine. Realiai tai manau visi einam pasiprasyti i kavinukes ar parduotuveles(jei jau labai prispiria).Ir manau ne musu „isprususiai“ liaudziai tie nauji tualetai.Paziurekite kokie jie buna per sventes kai pastato ir jais jau buna pasinaudoje keletas klientu.Karta atidariau duris ,o ten buvo tiek slapimo ant grindu,kad gali batus prisemti,apie unitazo dangciu svara jau nebekalbu.Mane prajuokino skaitant straipsni kur buvo rasoma ,kad porelemis lankomasi juose(tualetuose),na tikriausiai geri prisiminimai turetu islikti atmintyje ir aromatas toms porelems prie dusios:)

 14. S parašė:

  Ponai valdininkai o gal Jus nezinot kad tuose tuoletuose valytis reikia pastoviai o ne karta per savaite ir nebus tada jokiu problemu ,oa dabar mieste pusantro tuoleto o aptarnaujantis personalas ten apsilanko tik per didziasias sventes ,o melioratoriu parkeli uzrakinamas ko gero todel kad uzrakinai ir nereikia rupintis svaros palaikimu zodziu kai alga imti yra kam o toliau ……

 15. nu ir kas parašė:

  kad buvo, ar vakare dristum i toki eiti? Juolab siais laikais, kai pilna visokiu iskrypeliu? Atsiprasau uz netikusias raides, lietuviskos raides neveikia

 16. Vardas (privalomas) parašė:

  bet senamiestyje senais laikais juk buvo tualetas tarp rubino ir sved banko,jo ten neliko ar kaip?Dar nepaminejo tualeto prie kapiniu ir tame paciame parkelyje juk buvo ( jo centre ten nusileisti i pozemi reikejo).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto