Žalos sveikatai ieškiniai – nuo ko priklauso kompensacijos dydis?

Nuotr. Pexels, Andrea Piacquadio

Žalos sveikatai ieškiniai – vieni dažniausių ieškinių teisės pasaulyje. Tai gali būti eismo įvykių metu, viešose ar darbo vietose patirtos traumos, sužalojimai medicinos ar grožio paslaugas teikiančiose įstaigose ir pan. Tai labai jautri sritis, kurioje siekti teisingumo svarbu tiek dėl savo gerovės, tiek siekiant kurti vis stipresnę nelaimingų atsitikimų prevenciją įvairiose srityse. Nepriklausomai nuo to, kur patirta trauma ir kokia žala, jei ji galimai patirta dėl kito aplaidumo ar tyčinių veiksmų, yra šansas per tam tikrą laiką pateikti ieškinį dėl žalos sveikatai atlyginimo. Kiekvienos situacijos aplinkybės labai individualios, tačiau jei ieškinys sėkmingas, žala vertinama pagal tam tikrus panašius kriterijus.

Žalos atlyginimas sėkmingo ieškinio atveju – kompensacijos dydį lemiantys veiksniai

Sėkmingo ieškinio atveju, sužalojimų kompensacijos dydis labai priklauso nuo konkrečių aplinkybių. Dažniausiai tokiose kebliose situacijose nukentėjusiems padeda asmens sužalojimų srityje patyrę teisininkai. Nepriklausomai nuo to, ar tai ekspertai Lietuvoje, ar, pavyzdžiui, srityje besispecializuojantys patikimi advokatai Anglijoje, esminiai veiksniai, lemiantys kompensacijos dydį yra panašūs (net kai teisinės sistemos tam tikru atžvilgiu skiriasi).

Tiesa, dar viena kertinė sąlyga be to, kad už sužalojimus turi būti atsakingas kitas žmogus ir ieškinio pateikimo terminas turi būti nepraėjęs, yra ta, kad patirta žala turi būti tiesiogiai susijusi su kito sukeltu nelaimingu atsitikimu ar tam tikrais veiksmais. Paprasčiau tariant, patirta žala turi būti kito sukeltų situacijų padarinys, o ne pačių kaltė.

Kokie veiksniai vertinami sprendžiant dėl kompensacijos dydžio? Žinoma, esminis veiksnys yra patirta žala ir sužalojimo rimtumas. Taip pat vertinami visi su trauma susiję padariniai, išlaidos ir praradimai. Pavyzdžiui:

  • pajamų šaltinio praradimas ir patirti finansiniai nuostoliai;
  • visos susijusios medicininės išlaidos (nuo vaistų iki reabilitacijos);
  • žala nuosavybei (pavyzdžiui, automobiliui);
  • reikalingi pokyčiai, pritaikant namus ar transporto priemonę;
  • su patirta trauma susijusios keliavimo išlaidos (pavyzdžiui, automobilio nuoma, taksi išlaidos).

Vėlgi, tai tik keli aspektai, tačiau jų gali būti ir daugiau, priklausomai nuo individualios situacijos. Patyrus traumą dažnai sunku galvoti apie ką kitą, nei apie sveikatą, tačiau jei galiausiai svarstomas ieškinys, tenka apžvelgti daugiau dalykų. Būtent tuomet labai svarbūs tampa visi išlaidų, patirtos žalos ir praradimų įrodymai. Apie juos teisininkai visuomet pataria pagalvoti kuo anksčiau, nes kai kurie svarbūs įrodymai laikui bėgant gali būti užmiršti, pamesti ar tiesiog būti neprieinami.

Ne tik apie fizinę, bet ir apie emocinę žalą

Tiesa, dar vienas svarbus aspektas vertinant paritą žalą – traumos padariniai emocinei sveikatai. Priklausomai nuo traumos rimtumo, gyvenimo pokyčiai gali sukelti ne tik laikiną stresą. Jie gali atimti kasdienybės džiaugsmą, sukelti depresiją, potrauminį sindromą ir pan. Visa tai kur kas sunkiau įvertinti, nei apčiuopiamus ir akivaizdžius aspektus. Vis dėlto, tai gali ir turi būti įvertinta.

Kiekvienas atvejis unikalus, tad vieno tikslaus atsakymo, nuo ko tiksliai sėkmingo ieškinio atveju priklausys kompensacija, įvardinti nelabai įmanoma. Jei klausimų daugiau nei atsakymų, atsidūrus nepavydėtinose situacijose verta konsultuotis su specialistais – žalos sveikatai ieškinių srityje dirbančiais teisininkais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto