Žemaičių krikšto jubiliejui paminėti – išskirtinės parodos

Nors paroda nesulaukia daug lankytojų, tačiau žmonės, atėję pažiūrėti kitų ekspozicijų, pasidomi ir liturginiais daiktais. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Šią savaitę Mažeikių muziejuje atidaryta bažnytinės tekstilės paroda, skirta Žemaičių krikšto 600-osioms metinėms paminėti. Tai jau trečioji jubiliejinius krikšto metus žyminčio ciklo paroda, kurioje eksponuojami liturginiai drabužiai ir kiti daiktai iš tekstilės.

Idėja neeilinė

Viena iš parodos kuratorių, muziejininkė Jūratė Miliauskytė teigia, kad idėja surengti jubiliejinius krikšto metus žyminčią parodą ne atsitiktinė.
„Mes, žemaičiai, ne kasmet švenčiame tokius jubiliejus. Bažnyčios organizuoja vienokius renginius, mokyklos – kitokius, kiti pasauliečiai leidžia knygas, todėl ir mes nusprendėme tinkamai paminėti šią sukaktį. Kadangi turime mažą salę, kuri daugeliui autorių yra per ankšta visiems eksponatams sutalpinti, joje nusprendėme parodyti tai, ką iš žemaitiškų religinių daiktų turime mes“, – pasakojo muziejininkė.
Kadangi liturginiai dirbiniai labai įvairūs ir eksponuoti juos kartu nebūtų prasminga, muziejininkės nusprendė padaryti sakralinių dirbinių ciklą ir kas porą mėnesių keisti eksponatus.
Pagrindinis parodos tikslas – parodyti, kad religiniai indai, rūbai, puošybos ir kiti dirbiniai yra vertinga paveldo dalis.

Prasidėjo pavasarį

Pirmoji ciklo paroda surengta prieš šv.Velykas. Mažeikiškiai buvo kviečiami pasižiūrėti šventųjų paveikslėlių.
Pasak J. Miliauskytės, muziejaus fonduose saugoma nemažai tokių paveikslėlių, todėl lankytojams buvo kuo pasidomėti. Prie kiekvieno eksponato buvo pateikti aprašymai, įrodantys, kad seniau tikėta ne tik Dievu, bet ir atskirais šventuosiais.
Antroji sakralinio ciklo paroda supažindino su oleodrukais (spalvotais ir nespalvotais atvirukais) ir skulptūromis. Norint parodyti, kaip šventieji buvo vaizduojami piešiant ir kaip drožiant, prie kiekvieno oleodruko buvo eksponuojama ir jį atitinkanti skulptūra.

Bažnytinė tekstilė – viena iš meno rūšių

Šią savaitę atidaryta paroda siekiama parodyti, kad viena iš meno rūšių yra ir tekstilė, kuri mūsų krašte vystėsi kartu su katalikišku tikėjimu. Eksponuojami liturginiai rūbai bei procesijoms ir bažnyčios interjero puošybai skirtos medžiaginės priemonės.
Visi parodoje rodomi eksponatai – daugiau nei po šimtą metų sulaukę ir jau nebenaudojami daiktai.
Lankytojus stebina įspūdingo dydžio procesijų vėliava, gauta iš Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios. Eksponuojami ir kunigų liturginiai rūbai: arnotai, dalmatika, kapos, pasiskolintos iš Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, bei kamžos, atvežtos iš Rokiškio Šv. Mato bažnyčios.
Mažiausi eksponatai – škaplieriai, paimti iš muziejaus rinkinių.
J. Miliauskytė džiaugiasi, kad turi galimybę parodą paįvairinti pasiskolintais daiktais, o labiausiai už tai dėkoja Viekšnių parpijos klebonui.

Paroda – ne paskutinė

Parodos kuratorės – Raimonda Ramanauskienė ir J. Miliauskytė – teigia, kad minint jubiliejinius metus dar tikimasi paruošti sakralinių parodų, kuriose lankytojai galėtų susipažinti su religiniais spaudiniais, liturginiais indais, dailės kūriniais, maldoms bei kunigystei skirtais leidiniais.
Juolab kad muziejaus fonduose dar liko proginių atvirukų, paveiksliukų su maldomis, tad, jei muziejuje neprasidės renovacija, ciklas turėtų tęstis iki pat metų pabaigos.
Bažnytinės tekstilės parodą bus galima lankyti artimiausiaus du mėnesius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto