Žemališkės kaimo žmonėms pristatė savo pomėgius

Vienas iš akcentų, skirtų Žemalės miestelio garbingai sukakčiai pažymėti, buvo mokykloje surengta Žemalės tautodailininkių darbų paroda.
Joje savo darbus eksponavo apie 20 žemališkių. Parodoje buvo galima pamatyti audėjų, pynėjų, mezgėjų, nėrėjų, dailininkų, siuvėjų, siuvinėtojų, medžio drožėjų dirbinius.SIUVINĖTI IR AUSTI
IŠMOKO IŠ MAMOS
Gausiausiai darbų – apie 50 – į parodą pristatė žemališkė Margarita Gurauskienė.
Moteriai labiausiai patinka siuvinėti, apsiūti medžiagą. Kur radusi audeklo gabalėlį, padaro iš jo ką nors gražaus. Likusio siūlo galo taip pat neišmeta, kur nors stengiasi prinerti. Pavyzdžius servetėlių raštams ar formoms ima ne tik iš žurnalų ar knygų, bet nusižiūri iš mamos ar sugalvoja pati. Prie Margaritos darbelių, be 40 servetėlių, padėtos apykaklės, takeliai.
Čia eksponuojamas ir dėdės kilimėlis, kuriam Margarita padėjo iškarpyti raštus. Iš Sedos kilusi moteris sakė visko išmokusi iš mamos.
Stebina ir žemališkės Jadvygos Jasmontaitės-Kristutienės audinių raštai. Moteris sako išaudusi labai daug įvairiausių audinių. Per septintąją dešimtį perkopusi moteris sako dabar nebeaudžianti, bet stakles namuose dar tebeturi. “Akys nebe tos”, – aiškina senutė.
Austi Jadvyga išmoko iš savo mamos. Per savo gyvenimą išaudė daug drobių. Audė ne tik sau, bet ir kitiems, daug savo darbų pardavė. Vienoje drobių išsiuvinėti senutės mergautiniai inicialai, kitoje jau ištekėjusios. Jadvyga apgailestauja, kad dabar tokie darbai mažai ką domina. Kažkas, apžiūrėjęs parodą, pasakęs, kad joje nieko gero. Tai Jadvygą labai nuvylę.
Dažnai savo tetą aplankančios brolių dukterys savo tetos darbais nesidomi. Daug Jadvygos darbų negeri žmonės pavogę. Ji sako, kad nemėgsta rakinti durų. “Jei užrakinsiu, pagalvos, kad turiu daug turtų”, – samprotauja senutė.
ARČIAUSIAI ŠIRDIES –
SIUVIMAS IR NĖRIMAS
Septyniasdešimt vienerių metų Zita Jurkuvienė labiausiai mėgstanti siūti, siuvinėti.
Kažkada turėjusi daug siuvinių, bet išdalijo marčiai. Išauginusi du sūnus ir dvi dukteris moteris sako, kad siūti išmokusi vaikystėje. Siūdavo naktimis, nes dieną tėvų ūkyje reikėjo daug dirbti. Gyveno šešių vaikų šeimoje, tėvas mirė, kai Zitai buvo penkeri metai.
Kampelyje, kur sudėti moters siuviniai, padėta ir dukters Vaidos padaryta žvakidė bei anūko Nerimanto, mirusio prieš dvejus metus, pynimo iš vytelių darbai. Zita siuva ir siuvinėja staltieses, užuolaidas, lovatieses, kampelius. Pagrindinis darbo sezonas – žiemą, kai mažiau darbo ūkyje.
Mokytoja Danutė Stancevičienė parodoje eksponuoja savo ir dukters Dovilės darbus. Danutė neria vąšeliu, jos darbų rinkinyje daug visokių staltiesių. Dukra Dovilė puikiai siuvinėja kryželiu. Tokio meno ji išmokusi mokykloje per darbelių pamokas.
Į akis krito daug darbų su Stancevičių pavarde. Pasirodo, Žemalėje ši giminė labai plati. Šeštokė Greta nerti vąšeliu pradėjo antroje klasėje. Mėgsta nerti staltiesėles. Jos sesė Indrė, dabar 12 klasės moksleivė, į rankas dažniau paima virbalus, mėgsta piešti. Čia eksponuojami ir dar vienos sesers – Lijanos nėriniai. Dabar ji – Šiaulių universiteto trečiakursė. Seserys savo mėgstamo darbo imasi tada, kai turi laisvo laiko.
Neseniai Žemalėje su šeima gyvenančios Virginijos Kukienės ir šeštokės dukters Sandros pomėgis – siuvinėjimas kryželiu ir mezgimas. Siuvinėtuose darbeliuose vyrauja gyvūnijos tema. “Kadangi gyvename kaime, gyvūnai labiau prie širdies”, – aiškina savo darbų tematiką Virginija. Devintokas sūnus Egidijus mėgsta daugiau dirbti su medžiu: drožinėja, degina. “Neseniai gyvena Žemalėje, o jų sodyba – viena gražiausių kaime”, – giria Kukių šeimyną žemališkiai.

KURIA
IR LINKSMĄ MENĄ
Vilma Vainauskienė gimusi, augusi ir gyvena Žemalėje. Pradėjo nerti vąšeliu prieš 10 metų. Pavyzdžius daugiausia nusižiūri iš žurnalų. Savo pomėgiu daugiausia užsiima vakarais, pabėgusi nuo kasdienių darbų. Du vaikus auginanti Vilma sako, kad dabar, kai dukra maža, nebeturi laiko nerti. Tikisi savo pomėgiu daugiau vėl užsiimti žiemą. Daug savo darbų moteris dovanoja seseriai, mamai, draugams.
Ernesta Stanevičiūtė – septintos klasės mokinė, siuvinėjimo išmoko iš sesers Rositos, jai patinka siuvinėti įvairius paveiksliukus. Ernestos mama laisvalaikiu užsiima megztinių mezgimu.
Seserims Kristinai ir Živilei fantazijos netrūksta.
Šios linksmos merginos sako, kad nuolat sugalvoja visokių dalykų: dažo ir pila į butelius smėlį, namų interjerą “pralinksmina” grindis išmargindamos įvairiais raštais.
“Esam prie meno, nekuriam tik muzikos”, – juokiasi seserys. Šiaulių universiteto pirmakursė Kristina piešia, siuvinėja kryželiu, mezga, neria, kartais audžia. Jos sesuo Živilė, be piešimo, mėgsta siūti žaislus, taip pat neria ir mezga.
Devintokė Kristina Želvytė į parodą atnešė originalią suknelę, nertą vąšeliu iš virvių. Šį darbą mergaitė nunėrė specialiai mokykloje vykusiam konkursui. Suknelę, šiek tiek padedant mamai, nėrė dvi savaites. Visų pomėgių – nėrimo, siuvinėjimo pradžia – mamos mokykla.

Vytautas MALŪKAS
V. Vainauskienė kai ką nuneria ir dukrai.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto