Žemališkiai švenčių neįsivaizduoja be naminio sūrio, kastinio bei pyrago

„Santarvė“ įvairių bendruomenių atstovus kviečia dalintis savo pamėgtų patiekalų receptais! Šįkart susitikti su kaimo bendruomene keliavome į Žemalę.
Kol susirinkusios moterys ruošė stalą, kalbėjomės apie buvimo kartu svarbą. Žemališkės prasitarė: tokių suėjimų būtų daugiau, jei bendruomenė turėtų savo patalpas.

LAUKIA RENOVACIJOS
Į susitikimą su „Santarve“ viena paskui kitą renkasi aktyviausios Žemalės bendruomenės narės, nešinos maišeliais. Devynerius metus gyvuojančios bendruomenės pirmininkė Anita Avdaljan pasakojo: jei tik numatoma kokia šventė, tai ir „suneštinis“ stalas garantuotas. Tokiais atvejais prisideda kone visi atėjusieji.
Prie stalo moterys viena per kitą vardijo: neįsivaizduoja susibūrimo be Kseveros Radvilienės ir jos suslėgto sūrio, pirmininkės – be pyragų, Margaritos Gurauskienės – be kastinio.
Prie švenčių organizavimo prisidedančios kaimynės apgailestavo, kad nelengva išjudinti kaimo žmones. Kai nuėjęs paprašai konkrečios pagalbos, žemališkiai padeda, tačiau patys iniciatyvos rodyti nelabai imasi…
Į klausimą, kodėl smagu būti bendruomenėje, „Santarvės“ pašnekovės tuoj atšauna: „Tam, kad prasiblaškytum! Juk nesėdėsi visada prie televizoriaus, knygų dėl prasto regėjimo nebepaskaitai. O atsipalaiduoti po darbų norisi“.
Žemališkės viliasi, kad gyvenimas kaime pagyvės, kai bus renovuotas kultūros namų pastatas. Jame ir jaunimas pramogų susiorganizuotų, čia prisiglaustų ir neseniai susikūręs moterų ansamblis…

DŽIAUGIASI EKOLOGIŠKAIS PRODUKTAIS
Bekalbėdami apie bendruomenės rūpesčius ir lūkesčius, pradėjome ragauti atsineštų patiekalų. Žemališkės stebėjosi viena kitos išradingumu ir atmintin dėjo valgių sudėtis.
Pradėjome nuo karštų bulvių, virtų su lupenomis, ir kastinio. Jį susukusi M. Gurauskienė paneigė mitus, kad kastinį reikią sukti tik į vieną pusę ir būtiniausiai – su gera nuotaika.
„Viskas priklauso nuo grietinės ir nuo sugebėjimo nutaikyti kaitinimo ir atšaldymo momentus,“ – šyptelėjo žemališkė.
Kaimynės itin domėjosi pirmininkės A. Avdaljan prie bulvių pasiūlyta žuvies užkandėle bei grybų mišraine. O desertui ragavome jos kepto gaivaus pyrago.
Moterys spėliojo, kokiu gėrimu vaišina Rita Stonienė. „Kava? Kondensuotas pienas? Pienas?“ – teiravosi žemališkės…
K. Radvilienė mostelėjo ranka: po tokių gardumynų nebeskaniai eisis jos sūris… Moteris paaiškino, jog sūrį daro, maišydama saldų ir rugusį pieną: užvirinus saldų pieną, supila tokį pat kiekį „rūgštojo“.
Šeimininkės prognozė nepasitvirtino: sūrio vis mažėjo – ir su medumi, ir su uogiene skanavo…
Moterys džiaugėsi, jog gyvena kaime ir gali naudoti ekologiškus produktus. Vieni iš kitų perka mėsą, pieną, kiaušinius, medų – visa, kas sveika, galima rasti pas artimesnius ar tolimesnius kaimynus.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Dalindamosi receptais, žemališkės šmaikštavo, kad čia susirinko gabios moterys, tad kiekviena galėtų eiti „gaspadinauti“.

Žemališkės siūlo pasigaminti

ANITOS MIŠRAINĖS PRIE KARŠTŲ BULVIŲ
Žuvies užkandėlė
Susmulkinti rūkytą lydeką bei šaltai rūkytą skumbrę, svogūnus, viską pagardinti majonezu, perpus maišytu su grietine.

Mišrainė su grybais
Jai reikės: konservuotų grūzdų (rudenį konservuodama moteris į grybus deda daug krapų, lauro lapų, pipirų, negaili česnako), skardinės žirnelių, susmulkintų porų.
Produktus sumaišius gardinti majonezo ir grietinės mišiniu.

Gaivus pyragas
Iškepti du biskvitinius paplotėlius (suplakti šešis kiaušinius su šešiais šaukštais cukraus, tada supilti šešis šaukštus miltų).
Pertepimui moteris naudojo iš šaldiklio išimtas avietes, apibarstė jas cukrumi. Ant uogų užtepė su grietinėle suplaktos varškės.

Ritos kavos kisielius
Puodelyje užplikoma stiprios maltos kavos ir nukošiama. 3 stiklines pieno pavirinti su pora šaukštų cukraus, galima pagardinti vaniliniu cukrumi. Į verdantį pieną supilama ištirpinto pusantro šaukšto bulvių krakmolo. Užvirinus sumaišoma su nukošta kava.
Pastaba: paragavę nusprendėme, kad šis kisielius vaikams puikiausiai atstotų pirktinius pieno gėrimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto