Židikų kultūros centro teatro mėgėjai džiugina bendruomenių žmones

Lūšės bendruomenės surengtoje rudens šventėje savo kaimynams puikią dovaną dovanojo Židikų kultūros centro teatro mėgėjų trupė, suvaidinusi nuotaikingą komediją.
Nors prisikviesti vaidinti kaimo žmones nėra lengva, gautas rezultatas džiugina tiek atlikėjus, tiek žiūrovus.


VAIDINA
TREČIĄ SPEKTAKLĮ
Kultūros centro direktorė Svetlana Jurgelienė pasakojo, kad mėgėjų teatro trupę Židikuose ji subūrė prieš penkerius metus. Per tą laiką buvo suvaidinti du spektakliai: Bitės Vilimaitės „Mirusiųjų reikalai“ bei Veronikos Ramaneckaitės „Sunki našta“. Teatro žmonės dalyvavo įvairiuose renginiuose, suvaidino įvairių sceninių vaizdelių, pasakojimų, pašmaikštavimų.
Niekada nebuvo ir nuolatinio vaidintojų sąstato: dažniausiai iš Židikų bendruomenės direktorė pati atranda žmogų konkrečiam vaidmeniui ir prikalbina jį vaidinti.
„Vieni išeina, ateina kiti. Žmonės ir kaime keičiasi: vieni išvažiuoja mokytis, kiti – į užsienį ar gyventi kitur. Taip ir sukasi viskas“, – pasakojo S. Jurgelienė.
Šiemet susibūrusi židikiškių teatro mėgėjų trupė parengė Juozo Paukštelio vienos dalies komediją „Privatus reikalas“. Vaidinimo režisierė S. Jurgelienė sakė šią pjesę parinkusi todėl, kad čia labai mažai personažų, nes norinčių vaidinti žmonių nėra lengva surasti. Ir šiam spektakliui kelis kartus reikėjo keisti vaidintojus.
Teatro trupės vadovė džiaugiasi, kad jos ir aktorių darbas nenuėjo veltui: kur tik bepasirodytų, visur spektaklis palydimas plojimais ir gėlėmis, o tai židikiškiams ir yra didžiausias atsidėkojimas.

PASIŪLYMĄ
NULEIDO JUOKAIS
Pjesėje vaizduojamas gyvenimas kolūkio laikais.
Pagrindinis veikėjas – pagyrūnas senbernis – suka sparną apie gražuolę zootechnikę Reginėlę, kuriai toks perdėtas jaunikio dėmesys nepatinka. Visos šios scenos išsirutulioja iki komiškos situacijos.
Pagrindinį – Birbilo – vaidmenį spektaklyje kūrė židikiškis Augustinas Kvedaras. Jį S. Jurgelienė prišnekino, kai dirbo viešuosius darbus. Besėdint prie kavos pastebėjo, kad jis labai šnekus žmogus, tad ir pasiūlė ateiti vaidinti. Iš pradžių davė perskaityti visą kūrinį. Kai po kiek laiko pakvietė susirinkti, jis prisipažino tuos žodžius parsinešęs ir padėjęs. Manęs, kad čia viskas juokais. Kai pradėjo vaidinti – patiko, taip ir pasiliko.
Zootechnikės Reginėlės vaidmenį šiuo metu įkūnija Plinkšių viešbutyje administratore dirbanti Silva Popovič. Ji kultūros centre yra šokusi ir vaidinusi. Anksčiau Reginėlės vaidmenį kūrė viešuosius darbus kartu su Augustinu dirbusi Bernadeta Balienė. Moteris važinėjo iš Mažeikių, vėliau tai tapo nepatogu, nebebuvo įmanoma suderinti repeticijų laiko, tad teko ieškoti kito šio vaidmens atlikėjo.
Pakviesta vaidinti, S. Popovič sutiko iškart.

IŠVAŽIAVO Į UŽSIENĮ
Fermos vedėjos vaidmenį kūrusią Židikų kultūros centro režisierę ir archyvarę, Račalių kaimo bendruomenės pirmininkę Vidą Abrasonienę S. Jurgelienė vadina vos ne etatine aktore. Jos gabumus direktorė pamatė kartu dirbdama, tai ir pasiūlė vaidinti.
„Esame viena komanda, tad niekada padėti viena kitai neatsisakome“, – tikino S. Jurgelienė.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos dvyliktokas Jostautas Liegis taip pat antras žmogus, kūręs spektaklyje vaidmenį: jo herojų kolūkio statybininką anksčiau vaidino į užsienį išvažiavęs Vilius Bružas.
„Buvome taip gerai surepetavę, balandžio pirmajai ruošėme premjerą, bet gyvenimas padarė savo: vaikinui pasiūlė darbą užsienyje ir jis išvažiavo nė karto nesuvaidinęs žiūrovams. Vilius pats į savo vietą ir pasiūlė Jostautą“, – prisiminė spektaklio režisierė.
S. Jurgelienė džiaugėsi J. Liegio paslaugumu, nuoširdumu, stropumu, noru padėti ir prisipažino jau pradedanti nerimauti, kad baigęs mokyklą vaikinas taip pat išvažiuos.

VAIDINO LIEPOJOJE
Su vaidinimu „Mirusiųjų reikalai“ kolektyvas praėjusiais metais važiavo į mėgėjų teatrų šventes „Pastogė“, „Kaimo liktarna“, nemažai pasivažinėjo po Mažeikių rajoną, vaidino Akmenės žmonėms.
Židikiškių spektaklio „Asmeninis reikalas“ premjera buvo per šv. Onos atlaidus – norintieji pasižiūrėti savų artistų vaidinimo vos tilpo į salę. Vaidinimą jau matė lietuvių bendruomenė „Rūta“ Liepojoje, kolektyvas šiemet dalyvavo mėgėjų teatrų festivalyje Paragių dvaro sodyboje. Ten jiems nelabai sekėsi, nes organizatorių žadėta lova neatitiko šio spektaklio reikalavimų, prastą gavo ir stalą, o savo staltiesės neturėjo.
„Pasiskolinti taip pat nebuvo iš ko: visi vaidinimai vyko lauke, o pažįstamų čia taip pat neturėjome nė vieno“, – apgailestavo S. Jurgelienė.

KAIMAS TUŠTĖJA
Scenografijos mokslus baigusi S. Jurgelienė sako, kad režisierės darbas jai tėra pomėgis. Dirbdamas su žmonėmis daugelį metų gali pamatyti, ką kuris sugeba.
„Kultūros darbuotojas yra universalus žmogus: jeigu reikia šokti, einam šokti, jeigu reikia vaidinti, einame vaidinti, jeigu reikia vesti renginį – eini ir vedi. Netgi dainuoti buvau pradėjusi, turėjau folkloro ansamblį“, – juokėsi S. Jurgelienė.
Kultūros darbuotojos manymu, Židikuose dabar – kaimo tuštėjimo metas: labai sumažėjo gyventojų, mokinių, neliko ir saviveiklininkų.
„Kryžiaus kelius reikia nueiti, kol priprašai, kad žmogus nueitų į kultūrą. Visur krizė, ir pas mus krizė. Jei pristoju prie kokio žmogaus, nepaleidžiu, tai ir prižada ateiti“, – šypsojosi direktorė.
Židikiškių teatro trupė yra pakviesta vaidinti į Žagarę. Bet vargu ar išvažiuos: keli aktoriai tuo metu bus užsiėmę kitais reikalais, o pakeisti jų režisierė neturi kuo.
Kazimiero ZONIO nuotr.: Liepojos lietuvių bendruomenės „Rūta“ pirmininkė Irena Želvienė (pirma iš dešinės) dėkojo židikiškiams už nuotaikingą vaidinimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto