Židikuose ir Laižuvoje vyko tradicinės Oninių šventės

Židikų seniūnijos bendruomenes ir visus renginio dalyvius suvienijo šventinė eisena. Nuotr. iš bendruomenės interneto svetainės

Savaitgalį ir mūsų rajone minėtos Oninės: Laižuvos gyventojai ir miestelio svečiai į rinkosi į tradicinę „Oninių polkos“ šventę, o Židikuose, be šventės šeštadienį, sekmadienį vyko ir tradiciniai Šv. Onos atlaidai.
Šventėse netrūko muzikos, dainų ir šokių, o židikiškiams dar buvo pristatytos ir unikalios transporto priemonės.

Buvo ir naujovių

Oninių šventė ir atlaidai į Židikus pritraukia daug žmonių, čia suvažiuoja net buvę miestelio gyventojai. Nemažai jų pas gimines atvyksta jau Šv. Onos atlaidų išvakarėse, tad šiai progai skirti renginiai prasideda nuo ankstaus ryto. Ne išimtis – ir praėjęs šeštadienis.
Židikų kultūros centro direktorė Deimantė Mačiulienė „Santarvei“ pasakojo, kad sporto mėgėjus nuo pat ryto sukvietė krepšinio varžybos Židikų seniūnijos taurei laimėti. Į jas įsijungė Židikų seniūnijos bendruomenių komandos.
Židikų seniūnijos bendruomenes ir visus renginio dalyvius suvienijo šventinė eisena. Pirmą kartą šiemet buvo surengtas senovinių mašinų paradas, kuriame pasirodė ir Mažeikių šaulių kuopa su senovine karo technika.

Įsijungė aktyviai

Renginį vedusi aktyviai Židikų kultūros centro veikloje dalyvaujanti Judita Liatukytė iš Renavo pristatė bendruomenių veiklą.
„Džiugu, kad taip aktyviai į šventę įsitraukė visos Židikų seniūnijos bendruomenės. Visus sužavėjo puikus ,,Onyčių kiemelis“. Bendruomenės svečius pavaišino pačių kepta duona, pristatė rankų darbo ,,Onytes“, – pagalba organizuojant šventę džiaugėsi D. Mačiulienė.
Pašnekovės teigimu, nuošalyje neliko ir Židikų seniūnija, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija.

Pramogos – ir vaikams, ir suaugusiems

Skuodo kultūros centro Ylakių kultūros namų atstovai pristatė edukaciją – parodė, kaip reikia austi audimo staklėmis. Vaikų laukė pramogos su ,,Antano žirgais“, piešimas ant veidukų, batutas, laimės šulinys, pagalvių mūšis.

„Oninių polkos“ išvakarėse laižuviškiai tradiciškai rengia žvejų varžybas. Nuotr. iš bendruomenės interneto svetainės

Suaugusieji galėjo išbandyti savo jėgas sporto klubo „Mažeikių švyturys“ suorganizuotose sportinių rungčių programose. Joms teisėjavo klubo treneris Benjaminas Milius.
Iš viso Židikų seniūnijoje priskaičiuojama 18 Onų, bet į šventę dovanų atsiimti atvyko tik šešios. Jos buvo apdovanotos Židikų kultūros centro darytomis šiaudinėmis Onutėmis.

Muzika – įvairiems skoniams

Šventės dalyvių laukė ir nuotaikinga koncertinė programa. O dalyvių buvo kaip niekada gausu.
Židikiškis Laimonas Vaišvila pristatė savo kūrybos dainas kartu su Židikų kultūros centro būrelio ,,Šypsena“ vaikais, taip pat pasirodė Kelmės rajono Užvenčio kultūros centro kolektyvas ,,Venta“, Akmenės kultūros centro Ventos kultūros namų kolektyvas ,,Papievis“, Ukrinų kultūros namų šokių kolektyvai, Židikų kultūros centro kolektyvai: ,,Šatrijos bernai“, ansamblis ,,Romantika“, stilizuota kapela, bei Šerkšnėnų kultūros centro duetas Valdas ir Salomėja ir estradinis trio LIS.
Šventės kulminacija – „Du Donatai“ ir Vytauto Šiškausko koncertas, gegužinė su muzikantu Laimonu Grigu bei šventinis fejerverkas.

Tradicija – žvejų varžybos

Oninėms skirta „Oninių polka“ – pagrindinė Laižuvos šventė, sutraukianti ne tik vietos gyventojus. Kaip įprasta, jau penktadienio vakarą buvo surengtos draugiškas žvejų varžybos. Šį kartą žvejai bendrai susibūrė prie Laižuvos tvenkinio.
Laižuvos kultūros centro direktorė Laima Virkutienė informavo, kad išbandyti laimę panoro 10 žvejų, tarp jų – du mažeikiškiai. „Savi vandenys“ dosnesni buvo laižuviškiams: daugiausia žuvies sugavo Dominykas Švažas, antroji vieta atiteko Ildifonsui Mišeikiui, trečioji – Tomui Michailovui. Jauniausiam žvejui Dominykui Grybauskui – tik devyneri.
„Žvejai iš viso sugavo apie 5 kg žuvies. Iš jos išvirtos žuvienės buvo galima paskanauti ,,Oninių polkos“ šventėje. Dalis laimikio padovanota gandriukams, kuriuos rūpestingai globoja Genovaitė Grigelevičienė“, – pasakojo L. Virkutienė.

Apdovanotos ne tik Onos

Kaip įprasta, per Laižuvoje vykstančią „Oninių polką“ pagerbiamos Onos, jų seniūnijoje – devynios. Vyriausiai Onai – 89 metai, jauniausiai – 39-eri.

Šventėje buvo pagerbtos joje dalyvavusios šešios Židikų seniūnijos Onos. Nuotr. iš bendruomenės interneto svetainės

Tradicija yra tapę per šią šventę pagerbti ir gražiai besitvarkančių sodybų šeimininkus, kurių šį kartą paminėta beveik dvidešimt. Apdovanoti buvo Janina ir Gediminas Augustinai, Ilona ir Saulius Lapinskai bei Vilija ir Antanas Taučiai.
Gerą nuotaiką šventėje dovanojo liaudiškos muzikos kapela „Venta“, tikro garso grupė „Po stogu“, grupė „Mini“, atlikėjas Tomas Bagdonavičius bei grupė „Dar“. Po koncerto visų laukė gegužinė su muzikantu Aurelijumi.
Kultūros centro direktorė L. Virkutienė pasidžiaugė, kad prie švenčių organizavimo prisidėjo vietos bendruomenės, seniūnijos, rėmėjai.

Oninių kilmė ir vardinių šventimas

Lietuvių tautosakoje Oninės – tai viena svarbiausių vasaros švenčių, o moteriškas vardas Ona vis dar išlieka vienas populiariausių lietuviškų vardų.
Pasak etnologų, šią dieną, kuri buvo pradėta minėti dar pagoniškoje Lietuvoje, buvo baigiami patys didžiausi vasaros darbai. Ta proga buvo rengiamos vakaronės, derliaus šventės.
Šv. Ona vadinama moterų globėja ir užtarėja. Kai kur Lietuvoje ji buvo laikoma ir namų saugotoja nuo gaisro, ugnies.
Kaip teigiama įvairiuose šaltiniuose, Lietuvoje krikštavardis Ona pirmiausia paplito tarp diduomenės dinastijų vedybų keliu, o XVI a. pabaigoje – tarp valstiečių.
Vardinių šventimas Lietuvoje prigijo po krikščionybės įvedimo. Popiežius Grigalius XIII a. Šv. Onos šventę paskelbė privaloma visose bažnyčiose. Daugelyje Lietuvos bažnyčių vykdavo gausūs Šv. Onos atlaidai.
Istorija liudija, kad pirmoji Ona buvo Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto žmona, tuo vardu buvo pavadinta ir kunigaikščio Jogailos antroji žmona, kunigaikščio Švitrigailos žmona Mozūrų kunigaikštienė, kunigaikščio Konrado III Rudojo žmona Radvilaitė, kunigaikščio Stepono Batoro žmona, antroji caro Petro I duktė.
Seniau Žemaitijoje šv. Onos vardinių diena būdavo tapatinama su javapjūtės pradžia, o Rytų Aukštaitijoje, Dzūkijoje – su jos pabaiga.
Per Onines buvo valgoma šviežia duona, pienas, medus, geriamas alus. Tradicinis Oninių valgis – vardinių riestainis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto