Židikuose paminėtas mokyklos vardo atgavimo 30-metis

Akimirka iš gimnazijoje surengtų Šatrijos Raganos skaitymų. Nuotr. iš gimnazijos archyvo

Lapkričio 25 dieną sukako lygiai 30 metų, kai Židikų gimnazija atgavo rašytojos Marijos Pečkauskaitės vardą. Šią sukaktį gimnazijos bendruomenė, įgyvendindama įvairias iniciatyvas, minėjo dvi savaites. Šeštadienį įvyko baigiamasis šios sukakties paminėjimo renginys „Atminties laiškai“.

Istorija ilga ir nelengva

Židikuose pirmoji – parapinė mokykla veikti pradėjo 1803 metais.
Bėgant laikui mokykloje mokėsi, dirbo įvairių žmonių, o jos augimą lydėjo įvairūs istoriniai įvykiai – neretai liūdni.
Jos bendruomenei, kaip ir kitoms to meto ugdymo įstaigoms, teko išgyventi rusinimo politiką, o Vokietijos okupacijos laikotarpiu – ir mokyklos uždarymą. Kadangi visais laikais buvo žmonių, suprantančių mokslo svarbą, Židikuose radosi daraktorių, kurie paslapčia vaikus mokė skaityti, rašyti, skaičiuoti.
1915 metais Židikuose atsirado ir kita nedidelė šviesos salelė – rašytojos Marijos Pečkauskaitės įkurta nelegali pirmoji lietuviška mokykla, gyvavusi dvejus metus. Pirmoji legali lietuviška mokykla Židikuose buvo atkurta tik 1918 metais vasario 16 dieną.
Mokslas Židikuose skynėsi kelią praeidamas vokiečių okupacijos režimą, tarybų valdžios revoliucines nuotaikas, kol buvo atkurta lietuviška valdžia.
Židikų pradinei mokyklai Marijos Pečkauskaitės vardas pirmąkart buvo suteiktas 1929 metais (sovietų okupacijos metais jis buvo panaikintas). Rašytojos Marijos Pečkauskaitės vardas mokyklai grąžintas 1989 lapkričio 25 dieną direktoriaus Pauliaus Permino iniciatyva.

Prisiminė rašytoją ir jos darbus

Šiandien gimnazija – šiuolaikinė moderni mokykla, kurios bendruomenė tvirtybės, išminties semiasi iš altruistės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos idėjų. Viena jų buvo – „Kilti ir kelti“.

Gimnazijoje vyko ir adventinis rytmetys „Dalinkimės gerumu“. Nuotr. iš gimnazijos archyvo

Minėdami rašytojos Marijos Pečkauskaitės vardo grąžinimo mokyklai 30-metį, židikiškiai ir gimnazijos Ruzgų filialo mokiniai – nuo mažiausiųjų iki vyriausiųjų, drauge su mokytojais dvi savaites įgyvendino įvairias savo sumanytas iniciatyvas.
Pavyzdžiui, mokyklos penktokai aplankė Židikų koplyčią, kurioje M. Pečkauskaitė palaidota. Mokiniai jos atminimui uždegė žvakelę, klausėsi direktorės Rimos Širvinskienės pasakojimų apie rašytoją.
Būrelis šeštokų lankėsi Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje, kur skaitė rašytojos knygų ištraukas, amžininkų prisiminimus apie altruistinę, pedagoginę rašytojos veiklą. Tačiau ne tik skaitė, bet ir visa tai įgarsino bei nufilmavo ir iš šios medžiagos ketina sukurti filmuką.
Ne vienus rašytojos kūrinių ištraukų skaitymus gimnazijos bendruomenės nariai surengė pačioje mokykloje.

Surengtas baigiamasis renginys

Židikuose gyvenusi M. Pečkauskaitė garsėjo kaip vargstančių žmonių šelpėja, labdarė.
Tęsdami šią gražią rašytojos puoselėtą veiklą, gimnazijos mokinių savivaldos atstovai inicijavo akciją „Nešykštėk“. Mokiniai kvietė paaukoti, padovanoti greit negendančio maisto produktų nepasiturintiems Židikų miestelio gyventojams.
Šeštadienį įvykęs baigiamasis Marijos Pečkauskaitės vardo sugrąžinimo mokyklai 30-mečio paminėjimas vyko Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Čia buvo aukojamos šv. Mišios.
Po jų buvę ir esami gimnazijos mokytojai, mokiniai, jų tėveliai pakviesti į šventę mokykloje.
Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto