Žiemos išbandymus atlaikė ne visi

Baigiasi kalendorinė žiema. Šiemet ji negailėjo sniego ir ledo, o mažeikiškiai – priekaištų tiems, kas tvarko ar turėtų tvarkyti kelius, gatves ir šaligatvius.
Sausį ir vasarį ypač kentėjo žmonės, gyvenantys toliau nuo miesto centro. Ne vienam ši žiema dėl traumų tapo priverstinio nedarbingumo priežastimi.
Specialistai tikina, kad tokiu atveju iš savo teritorijos neprižiūrinčių įmonių ir įstaigų galima išsireikalauti žalos atlyginimą. Kol kas mažeikiškiai šia galimybe nesinaudoja.


SUSIŽALOJO RANKĄ
Kelionė iki pašto dėžutės slidžia Pušyno gatve poniai Danutei (vardas pakeistas – K. V.) kainavo kelias siūles rankoje. Pensinio amžiaus moteris paslydo ant ledu padengto kelio. Ji tikina, kad Pušyno gatvė šią žiemą valyta tik kartą, kai tuo tarpu aplinkinės gatvės kuo puikiausiai valomos ir barstomos.
„Ar Pušyno gatvėje nenormalūs žmonės gyvena, kad juos gatves prižiūrintys vairuotojai aplenkia?
Kai kitose gatvėse šiuo metu jau plikos provėžos, pas mus dar ledas ir putra. Kiek dar tokių nelaimių turi įvykti, kad atkreiptų dėmesį ir į mus,“ – dėl savo nelaimės apgailestavo Danutė ir pridūrė, kad iniciatyvos ėmėsi patys Pušyno gatvės gyventojai: perka druską kilogramais ir beria ant kelio.
Jau antrą savaitę dėl susiūtos rankos kasdien į polikliniką vaikščiojanti Danutė sako nežinanti, ar įmanoma kur kreiptis dėl žalos atlyginimo ir surasti už netvarką žiemą keliuose atsakingą asmenį.
DĖL ŽALOS ATLYGINIMO –
PAS ŠEIMININKĄ
„Kiekvienas žemės lopinėlis turi savo šeimininką, kad ir kas tai būtų – įmonė, savivaldybė, seniūnija ar kita valstybinė įstaiga, kuri ir atsako, kad žmogus joje jaustųsi saugiai,“ – paaiškino Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Telšių apskrities skyriaus vyriausioji specialistė Liuda Bružienė.
Miesto tvarkymo taisyklės numato, kad pastatų savininkai valo prie jų teritorijos esančius plotus, šaligatvius, kelkraščius ir griovius iki gatvės vidurio. Tad jei žmogus paslydo kokios nors įmonės teritorijoje, pretenzijas derėtų reikšti įmonės atstovams.
Kalbinti įmonių savininkai tikino, jog savo teritoriją valo tvarkingai ir kol kas nėra sulaukę iš žmonių skundų.
Nors iš prekybos centro išėjusio ir dėl nenuvalyto sniego susižalojusio vartotojo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nebegina, L. Bružienė pataria nukentėjusiajam kreiptis į teritorijos šeimininką dėl taikaus susitarimo. Teritorijos nenuvalęs įmonės savininkas turėtų atlyginti patirtą žalą.
Jei visgi nepavyksta susitarti, kiekvienas pilietis turi teisę dėl žalos atlyginimo kreiptis į teismą.
DĖL PRASTO DARBO –
TŪKSTANTINĖS BAUDOS
Žiemą miesto kelius prižiūrinčios UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktorius Andrius Noreika pripažino, kad vasario mėnesį šalutinių gatvių (tarp jų ir Pušyno g. – K. V.) kategorijai priklausančios gatvės nebuvo valytos. Kada jas valyti, nurodo paslaugos užsakovas – Savivaldybės administracija. Nebuvo didelių pūgų, nebuvo ir užsakymo ten važiuoti.
„Mažeikių komunalinio ūkio“ ir Savivaldybės administracijos sudarytoje sutartyje nėra konkretaus punkto, kas atlygintų žalą, jei ateitų skųstis ant slidaus kelio pargriuvęs ir susižalojęs žmogus.
A. Noreika pastebėjo, kad skundas dėl susižalojimo būtų laikytinas kaip nekokybiškai atliktos paslaugos pasekmė. Tokiu atveju gatves prižiūrinčiai įmonei užsakovas galėtų taikyti tūkstantines baudas. Tokių atvejų Mažeikiuose dar nėra pasitaikę.
Kol kas niekas dėl žalos atlyginimo nesiskundė ir UAB „Žemaitijos agroprekyba“, kurios darbuotojai valo miesto šaligatvius ir takus.
DĖL LĖŠŲ STYGIAUS
SIŪLO
BŪTI ATSARGESNIEMS
Mažeikių miesto seniūno pavaduotojas Virginijus Kėvišas apgailestavo, kad ne visus norimus darbus pavyksta padaryti dėl lėšų trūkumo.
„Kaip čia pasakyti… Aš kai einu, aš žiūriu, kur einu. Neprašau, kad eitų priekyje manęs ir barstytų smėlį. Žiema yra žiema, – seniūno pavaduotojas mažeikiškiams siūlė būti atsargesniems. – Baigiasi kelių valymui ir barstymui skirtos lėšos, jeigu užsnigs, tai nežinau, barstysime ar nebarstysime. Viskas atsiremia į lėšas, taip, kad turbūt ir žmonėms reikės su supratimu pažiūrėti į tai, žiūrėti, kur eina ir pasisaugoti.“
Numatoma, kad kitą žiemą kelių valymo darbams skiriamos lėšos bus dar mažinamos.
NUO NELAIMINGŲ
ATSITIKIMŲ –
APSIDRAUSTI
Jei neturite kantrybės ir laiko ieškoti teisybės, draudimo konsultantai siūlo pasirūpinti savimi iš anksto ir apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų. Į nelaimingųjų sąrašą pakliūva ir susižalojimai dėl slidaus kelio.
„Apsidraudę žmonės pirmiausia turėtų kreiptis į gydytoją, be gydytojo išvadų mes nepriimame, – norinčius apsisaugoti nuo nelaimių mažeikiškius perspėjo draudimo bendrovės „RESO Europa“ Mažeikių agentūros vadovė Rasa Tamošiūnienė.
Pastebėta, jog dažniausiai žmonės draudžiasi dešimčiai tūkstančių litų. Metinė įmoka priklauso nuo to, kur žmogus dirba. Eiliniai tarnautojai, moksleiviai, nerizikingą darbą dirbantys žmonės nuo nelaimingų atsitikimų apsidraus pigiausiai – jiems tai atsieis apie 70 litų. Dešimčia litų daugiau moka judresni asmenys: vairuotojai, darželinukai, taip pat bedarbiai. Statybos ir remonto darbus atliekantys žmonės draudimo agentūrai paliks per šimtą litų.
Draudimo konsultantai pastebi, jog žmonės savo sveikatos ir gyvybės draudimo atžvilgiu yra pasyvūs.
„Žmonės nusiperka mašiną, pirmas žingsnis – ją apdrausti, o apie savo sveikatą, gyvybę nepagalvoja,“ – pastebi draudimo bendrovės „Seesam Lietuva“ Mažeikių regiono vadovas Saulius Kazlauskas.
Pasak specialisto, žiemą draudimo išmokų bendrovės klientams dėl nelaimingų atsitikimų padaugėja apie 30 proc.
MEDIKAMS ŠI ŽIEMA
NE IŠSKIRTINĖ
Dar kol kas pavasariui kelio neužleidžianti žiema šiemet buvo eilinė, kaip ir praėjusiosios, – patikino medikai. Į Mažeikių ligoninės priimamąjį dėl lūžių, pargriuvus ant slidaus kelio, besikreipusių žmonių skaičius buvo įprastas.
Gydytojas traumatologas Jonas Žulpa prisiminė, kad tuo metu, kai kelius padengė plikledis, tikėjosi daugiau susižalojusių žmonių. Prognozės nepasitvirtino.
Medikas pastebėjo, kad šiemet žmonės daugiau susižalojo nevalytuose kiemuose nei gatvėse. Kaip visada, dažniausiai nukentėjo galūnės – lūžo kojos ir rankos, vienam kitam sužalotas stuburas.
SIŪLO ĮVERTINTI
APLINKYBES
Žiema niekuo neišsiskyrė ir policijos pareigūnų darbe. Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros poskyrio specialistas Steponas Liaugaudas prisiminė tik vieną skaudžią avariją, per kurią žuvo aštuoniolikmetis ir 5 žmonės buvo sužeisti. Nuo metų pradžios užregistruotos 42 avarijos. Pareigūnas priminė, kad į šį skaičių nepatenka vadinamosios „metalinės“ avarijos, kurių aplinkybes užfiksuoja patys vairuotojai.
Įvykus tokiai avarijai draudimo konsultantai vairuotojams pataria neskubėti braižyti schemų, o pirma įvertinti situaciją.
Jei avarija įvyko dėl slidaus ir nepabarstyto kelio, draudimo kompanijos atstovybės Mažeikiuose vadovas S. Kazlauskas siūlo vairuotojams išsikviesti policijos pareigūnus ir liudininkus. Tada bendrovė galės išreikalauti žalos atlyginimą iš kelius valančių įmonių. Kituose miestuose tokie procesai jau vyksta.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto