Žinomas verslininkas neigia gandus

Savaitgalį Mažeikiuose pasklido gandas, kad suimtas UAB „Saurida“ generalinis direktorius Saulius Rancas. „Santarvei“ pradėjus aiškintis galimo arešto aplinkybes, paaiškėjo, kad kalbos apie suėmimą yra gerokai perdėtos. S. Rancas yra laisvas, o praėjusią savaitę verslo reikalais praleido Londone.
Tačiau problemų vis dėlto yra. Tik ne su teisėsauga. „Sauridos“ dukterinė įmonė UAB „Statmontera“, stačiusi prekybos centrą „Norfa“, daugybei įmonių negrąžina pinigų už medžiagas bei atliktus darbus. Įsiskolinimo suma siekia milijoną litų. Dėl skolos išieškojimo kreditoriai kreipėsi į teismą. Kai kurie verslininkai teigia, kad, nesulaukdami atsiskaitymų, bus priversti išmontuoti „Norfoje“ pastatytus įrenginius.
„Santarvė“ susitiko su S. Rancu ir kalbėjosi apie pasklidusio gando priežastis bei „Statmonteros“ problemas.– Kaip manote, kodėl Mažeikiuose pasklido kalbos apie Jūsų areštą?
– Manau, kad tai susiję su konfliktu, kuris kilo tarp manęs ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos tarnybos. Jie nori mus nubausti 300 litų bauda, nes nepateikėme kažkokio plano, kai Šiauliuose atidarėme degalinę. Tas planas yra užsakytas.
Mūsų įmonėje už tą darbą yra atsakingi asmenys, tačiau Šiaulių gamtosaugininkai kažkodėl nori, kad aš pas juos atvažiuočiau. „Saurida“ turi dvidešimt dvi degalines. Aš neturiu tiek laiko, kad galėčiau dėl kiekvienos degalinės važinėti. Jie siuntinėjo raštus, o aš nevažiavau. Po ilgo raštų siuntinėjimo nusprendė parodyti savo galią: atsiuntė į Mažeikių policijos komisariatą reikalavimą atvesdinti Saulių Rancą.
Tada pas mane atvažiavo policininkai, ir mane nuvežė. Mano mašina važiavo iš paskos.
– Tačiau buvo kalbama, kad Jūs iš firmos buvote išvesdintas su antrankiais…
– Niekas neturi teisės man uždėti jokių antrankių. Juk nesu padaręs jokio nusikaltimo. Mane palydėjo, už valstybės pinigus saugiai nuvežė. Ko gero, ateityje visą laiką reikės naudotis tokiomis paslaugomis. Visai malonu turėti du apsauginius. Reikės ir savo darbuotojams rekomenduoti, kad šitaip elgtųsi.
– Teigiate, kad neturite laiko važinėtis dėl kiekvieno iškvietimo. Gal tokiu būdu ignoruojate kai kurias šalies tarnybas?
– Tai vieno žmogaus, tai yra tokio Kairio principiniai reikalai. Jis nori kažką įrodyti. Juk jiems reikia susirinkti pinigų. O aš jiems pasakiau, kad daugiau iš mūsų įmonės negaus nė lito.
Neturėtų aplinkos apsaugos viršininkas įsivaizduoti esąs labai didelis. Mes mokame mokesčius, ir nereikia taip išsidirbinėti. Tuose pačiuose Šiauliuose mes turime degalinių vedėjus, kurie gali nuvažiuoti ir viską sutvarkyti.
– Šiomis dienomis ne tik „Santarvė“ Jūsų ieškojo. Tai darė verslininkai, kuriems jūsų dukterinė įmonė „Statmontera“, stačiusi prekybos centrą „Norfa“, yra skolinga.
– „Statmontera“ yra „Statmontera“, o aš esu „Sauridos“ direktorius, ir manęs niekas neieškojo. Tiesa, skambino keli verslininkai, klausė, kokia yra padėtis. Aš jiems paaiškinau apie „Statmonteros“ padėtį. Kai tie verslininkai pateikia man kažkokius argumentus, aš jiems tiesiai šviesiai sakau: „Kur jūs buvote anksčiau, kai su „Statmontera“ sudarinėjote sandorius? Tada į mane nesikreipėte. Bendravote su „Statmonteros“ direktoriumi, su juo aptarėte finansinius įsipareigojimus, todėl dabar su juo ir kalbėkite“. Aš esu tos įmonės akcininkas, ir viskas.
– Jūs esate „Statmonteros“, turinčios 10 tūkstančių litų įstatinį kapitalą, steigėjas. Ar manote turįs teisę atsiriboti nuo šios įmonės finansinių problemų?
– Nepamirškite, kad ne aš esu steigėjas, o „Saurida“ yra įsigijusi šios įmonės akcijų. Žinoma, tie 10 tūkstančių litų yra formalus kapitalas. Visoms prašiusioms įmonėms „Saurida“ davė garantijas. Tai yra jeigu „Statmontera“ neatsiskaitytų, atsiskaitytų „Saurida“. Taip visame pasaulyje yra vykdomas verslas.
Tikrai nėra sakoma, kad nebus atsiskaityta su įmonėmis. Su „Statmontera“ turi atsiskaityti „Serneta“ – įmonė, kuri užsakė prekybos centro statybą. Būtent iš jos „Norfa“ nuomoja patalpas. Tada visos problemos turėtų išsispręsti. Be to, „Statmontera“ dar nebankrutavo. Ji toliau dirba, Panevėžyje ir Palangoje stato prekybos centrus.
Laikinai nuo pareigų yra nuimtas direktorius, kuris, mūsų manymu, pasirašinėjo blogas sutartis. Šiandien yra pasamdytas auditas, užsakyta atlikti auditą nuo įmonės veiklos pradžios.Yra viena sutartis bloga, todėl kol kas „Serneta“ neatsiskaito. Sutarties vertė daugiau nei milijonas litų.
– Šių metų pradžioje šalies dienraščiuose apie „Sernetą“ buvo rašoma kaip apie įtartiną prekybos tinklų statytoją, mėgstančią neatsiskaityti su rangovais. Anot dienraščių, dėl jos subankrutavo ne viena įmonė.
– Laikraščiuose perskaitęs apie „Sernetos“ problemas, pats buvau įsikišęs, įvairiose institucijose domėjausi šia įmone. Šiandien „Serneta“ turi pakankamai kapitalo. Manau, kad ji atsiskaitys su „Statmontera“.
– Ketvirtadienį bendrovė „Mažeikių betonas“ kreipėsi į teismą dėl 93 tūkstančių litų skolos išieškojimo iš „Statmonteros“. Ar dabar visos įmonės, kurioms skolinga „Statmontera“, turės eiti tuo pačiu keliu?
– Jūs tada paklauskite, kiek įmonių kasdien „Saurida“ paduoda į teismą. Kasdien po bylą! Mes esame vos ne didžiausias skolų išieškotojas. Teismuose yra apie šimtą penkiasdešimt bylų, dėl kai kurių bylinėjamės vos ne po penkerius metus. Nieko nepadarysi.
Tokiais atvejais atsako ne akcininkai, o direktoriai. Akcininkas už nieką neatsako. To paties „Mažeikių betono“ direktorius yra atsakingas, nes jis sudarė sutartį su „Statmonteros“ direktoriumi. Jie abu turi prisiimti apie devyniasdešimt procentų atsakomybės. Gali būti, kad jie yra susitarę ir iššvaistę pinigus. Vienas davė, kitas kažkur padėjo. Vadinasi, „Mažeikių betono“ akcininkai ir aš esame nukentėję žmonės.
– Šiemet Mažeikių verslininkų asociacija „Sauridą“ pripažino sėkmingiausiai dirbusia įmone stambių įmonių kategorijoje, Jūs esate Mažeikių verslininkų asociacijos tarybos narys. Dabar „Santarvei“ kalbantis su verslininkais, kai kurie Jus vadino „Mažeikių verslininkų tragedija“.
– Tegul tie žmonės ateina, ir mes padiskutuosime, kas yra tragedija. Galime tai daryti viešai, dalyvauti televizijos ar radijo laidoje. Tada išsiaiškinsime, ką jie vadina tragedija, o ką mes taip vadiname.
Taip, mes nieko brangiai neperkame. Galite paklausti bet kokios įmonės, jie jums pasakys, kad „Sauridos“ darbuotojai spaudžia kiekvieną centą. Teisingai ir daro, nes tokia mūsų politika. Mes turime pinigų, tačiau už nieką brangiai nemokėsime. Mes sakome: „Mokėsime visų pigiausiai“. Ir viskas. Kodėl mes turime duoti kitiems uždirbti? Gyvename rinkos sąlygomis. Iš mūsų taip pat klientai perka, ir mums taip pat nemoka didelių pinigų. Nusimauname paskutines kelnes, kad tik mūsų degalinėse jie pirktų po keliasdešimt tūkstančių litrų degalų. Jie diktuoja sąlygas, nes argumentas vienas: „Nenorite, nepilkite. Mes nueisime į „Lukoil“, į „Ventus“ ir ten pirksime“.
– Jūsų nuomone, ar šiandien įmanoma verslininkui būti sąžiningam?
– Žinoma, kad įmanoma. Šiandien dėl „Statmonteros“ aš nerimauju tik dėl to, kad nesugebėjome kontroliuoti. Aš galiu drąsiai atsiriboti nuo visko. Jeigu nebūčiau norėjęs tų problemų spręsti, galėjau dar užvakar tas akcijas parduoti. Tiesiog pamačiau ir „nusiploviau“. Tačiau man to nereikia. Gali kalbėti: „Rancas, Rancas“, tačiau aš ir sprendžiu tas problemas.
Kas nori, tegul teisiasi, tačiau tai nėra taip daroma. Galbūt po pusės metų tos įmonės, kurios šiandien kreipiasi į teismus, prašys, kad „Statmontera“ naudotųsi jų paslaugomis. Tada ir pažiūrėsime, ar aš esu „tragedija“.
– Vis dėlto ar yra tikimybės, kad „Statmontera“ grąžins pinigus įmonėms?
– Taip. Manau, kad apie devyniasdešimt procentų turėtų būti grąžinta.
– Kai kurių įmonių vadovai grasina, kad „Norfoje“ išmontuos įrenginius, už kuriuos nėra sumokėta.
– Tie, kurie taip kalba, visai nesupranta, apie ką kalba. Kaip jie gali nueiti ir išmontuoti? Juk su jais neatsiskaitė „Statmontera“. Vadinasi, „Statmontera“ galėtų nusigriauti visą pastatą. Tačiau teisiškai to negali padaryti, nes tas pastatas jau yra „Sernetos“. „Statmonteros“ direktorius yra pasakęs, kad iš jo „Serneta“ nepriima kai kurių darbų, todėl ir nemoka pinigų. Per kelias savaites viską turėtume išspręsti. Yra laikinai paskirtas kitas direktorius, kuris su valdybos pirmininku buvo nuvažiavęs į Vilnių ir aptarė atsiskaitymo galimybes. Jie parsivežė pretenzijų lapą, kuriame nurodyta, ką reikia ištaisyti.
Mano iniciatyva su kiekvienu „Statmonteros“ kreditoriumi jau yra ir bus tariamasi dėl skolų grąžinimo grafiko ar skolų nupirkimo. Kreditoriai su mūsų pasiūlymu sutiko. Šiuo metu vyksta derybos su „Mažeikių strėle“, „Mažeikių Varduva“ ir kitomis įmonėmis. Tikimės susitarti dėl teismų.
Žinoma, „Serneta“ per vieną dieną gali subankrotinti „Statmonterą“, tačiau tikimės, kad taip nebus.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto