Žolinė – vasaros ir rudens sandūros šventė

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pirmadienį visoje Lietuvoje bus švenčiama Žolinė, krikščionybės laikais tapusi šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo švente.
Žolinei skirtų renginių šį savaitgalį bus ir mūsų rajone.

Atsisveikinimas su žolynais

Rugpjūčio viduryje lietuviai nuo seno šventė vasaros ir rudens sandūrą, kai svarbiausi lauko darbai jau buvo nudirbti.
Senovės baltai Žolinę skyrė apeigoms didžiosios deivės gimdytojos Lados garbei – stengėsi jai atiduoti užaugusio ir subrendusio derliaus aukas. Iki tos dienos niekas nedrįsdavo valgyti naujojo derliaus.
Nuo seno lietuviams Žolinė – tai tarsi atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai  dažniausiai jau būdavo nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, paruošti žiemai.
O šią dieną moterys rinkdavo gražiausias laukų gėles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros.
Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas.
Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo derliaus miltų tešlos paplotėliai svaidomi iš rankų į rankas per ugnį, kol iškepdavo.
Lietuvoje įvedus krikščionybę, ši šventė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena.

Seniausia šventė

Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad tai pati seniausia ir garbingiausia šv. Marijos šventė.
Vakaruose ji minima nuo VI-VII a. Lietuvoje liaudiškas šios šventės pavadinimas – Žolinė, kadangi per iškilmingas šventės Mišias šventinami žolynai.
Pasakojama, kad apaštalai, atidarę Marijos kapą, nerado jos kūno – tik gėles. 1950 m. popiežius Pijus XII tikėjimą, kad Marija buvo paimta į Dangų su siela ir kūnu, paskelbė kaip dogmą.
Kiekvienais metais Lietuvos bažnyčiose rengiami iškilmingi Žolinės atlaidai. Čia šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės.
Pašventintų daržovių valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų.
Merginos nusipindavo ir pašventindavo devynis skirtingų augalų vainikėlius. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi pirkioje už šventųjų paveikslų. Užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Paprotys išliko iki šiol

Mažeikių rajono muziejaus Fondų muziejininkė Jūratė Miliauskytė „Santarvei“ sakė, kad dabar mūsų kraštuose per Žolinę į bažnyčią dažniausiai nešamos tik gėlės.
„Dauguma daržovių ir ta pati duona yra perkama, todėl į bažnyčią einama tik su įvairiais žolynais. Nuo seno laikomasi papročio, kad per šią šventę tuščiomis rankomis į bažnyčią eiti nevalia. Kitaip į šeimos gyvenimą velnias uodegą įkiš – ir nebesiseks“, – apie išlikusius papročius „Santarvei“ pasakojo J. Miliauskytė.

Sutiks Žolinę kartu

Šiemet Žolinė bus švenčiama įvairiai ir įvairiose mūsų rajono vietose.
Sedos seniūnijoje, Dagių kaime, sekmadienį vyks šventė „Sutikime Žolines kartu“. Ji prasidės pusę vienuoliktos ryto futbolo turnyru Dagių taurei laimėti.
Vidurdienį Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios. O pirmą valandą popiet Beržėnų kaime, ant Barboros kalno, prie Sedos–Dagių vieškelio, bus pašventintas atstatytas kryžius.
Toliau šventė tęsis Dagių kaime prie bendruomenės namų. Pasirodys atlikėjai, vyks šokių improvizacijos, įvairios sportinės rungtys, žaidimai, loterija.
Susirinkusieji galės paskanauti šiupininės ir šaltos giros. Uždegus laužą visi rinksis prie Žolinės vaišių stalo.

Pins paskutinį vasaros žiedą

Pirmadienį, antrą valandą po pietų, mažeikiškiai yra kviečiami atvykti prie Savivaldybės kultūros centro.
Koncerte „Dainomis nupinsim Žolinių vainiką“ dalyvaus Ventos kultūros centro kapela „Už kūtės“, instrumentinė grupė „Po stogu“, Lietuvos pensininkų sąjunga „Bočiai“, kiti kolektyvai.
Klubo „Mano namai“ iniciatyva, iš suneštų žolynų bus pinamas paskutinis vasaros žiedas.
Vyks floristų mokymai.

Kviečia į Molio šventę

Viekšniuose rugpjūčio 15-ąją įvyks jau dešimtoji „Molio šventė – 2016“. Vidurdienį Maldos namuose vyks Žolinės atlaidai.
13 val. prasidės įvairių amatų demonstravimas, vyks molio dirbinių mugė. Šventės rengėjai žada įvairių pramogų ir vaikams, ir suaugusiesiems.
Visų atvykusių į Molio šventę lauks ir įvairi koncertinė programa: pasirodys Ryškėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Čia ir dabar“, Šerkšnėnų ir Viešvėnų kultūros centrų liaudiškos muzikos kapelos, kapelija „Mingė“ iš Klaipėdos, Viekšnių kultūros centro mišrus ansamblis „Vinkšna“ ir modernaus folkloro grupė „Vot tap – ta – ta“. Koncertuos ir grupė „Dinamika“.
Molio šventę vainikuos gegužinė ir fejerverkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto