Žemė ūkininkų, krūmai – niekieno

Kai kurie urvikiškiai ūkininkai kaltina melioratorius, kad šie pasisavino jų žemėje augančius krūmus. Melioratoriai teigia, kad tai daryti juos verčia patys… ūkininkai. Klausimas, kam priklauso ant melioracijos griovių šlaitų augantys krūmai, per sunkus kai kuriems rajono valdininkams. UŽ KRŪMUS
PAPRAŠĖ PINIGŲ

Į „Santarvę“ paskambino ūkininkas, pasipiktinęs melioratorių elgesiu.
„Norėjau pats pasiimti nukirstus krūmus, tačiau manęs paprašė pinigų. Tai pasityčiojimas. Nejaugi aš turiu mokėti už savo žemėje augančius krūmus“, – prašė išsiaiškinti žmogus.
Pašnekovas teigė gerai išanalizavęs savo žemės nuosavybės dokumentus. Juose pažymėta ir šlaito, ir pusės griovio žemė.
„Moku žemės mokesčius, vadinasi, ir krūmai mano“, – įsitikinęs vyras. Anot jo, melioratoriai išsivežė ir kai kurių kitų urvikiškių krūmus, tačiau ne visi išdrįsta ieškoti teisybės.

SKUNDŲ NESULAUKIA
Melioracijos darbus kuruojantis Žemės ūkio skyriaus specialistas Linas Burba paaiškino, kad Urvikiuose dirba UAB „Hidrotechniniai statiniai“. Bendrovė atlieka Vadaksties upės baseino melioracijos griovių bei jų hidrotechninių statinių renovaciją, dėl to šalinami ir griovio šlaituose augantys krūmai.
„Rekonstruojamo griovio ilgis – 7,3 kilometro. Jis ribojasi su daugiau kaip 30 ūkininkų žeme. Nė iš vieno jokio skundo nesulaukėme“, – specialistas stebėjosi, kodėl nepatenkinti žmonės skuba į redakciją.

PASIŪLĖ KREIPTIS
Į MINISTERIJĄ

Iš L. Burbos norėjome išgirsti: kas vis dėlto yra tikrasis krūmų šeimininkas?
Specialistas paaiškino, kad melioracijos griovys su šlaitu yra valstybės nuosavybė, tačiau šlaitų ir vagos žemė įmatuota į ūkininkų žemę.
„Jeigu šlaitas įmatuotas, vadinasi, melioratoriai privalėtų leisti tam žmogui pasiimti krūmus, – garsiai svarstė specialistas. Kiek pagalvojęs, pridūrė: – Aš taip išmąsčiau. Bet gal ir klystu“.
Pastebėjus, kad skaitytojams reikalinga tiksli informacija, pasiūlė… pasiskambinti į ministeriją. Net telefono numerį nurodė. Lyg ne valdininko pareiga būtų pačiam išsiaiškinti su jo darbu susijusius nežinomus dalykus.

REIKŠTI PRETENZIJŲ
NETURĖTŲ

Į Žemės ūkio ministeriją paskambinome, tačiau norėdami pasitarnauti ne L. Burbai, o besikreipusiam žmogui.
Melioracijos skyriaus specialistė Brigita Mikaitytė paaiškino, kad žmogaus nuosavybė yra tik nedideli melioracijos grioviai, esantys vieno ūkininko žemėje. Tie, kurie driekiasi per kelių ūkininkų žemę, yra valstybės nuosavybė. Tačiau jo šlaitai ir žemė po vandeniu įmatuota į ūkininko žemę.
„Administracinių teisės pažeidimų kodekse yra likusi nuostata, kad ūkininkas tarsi privalėtų savo žemėje esančius griovio šlaitus prižiūrėti, iškirsti krūmus. Nuostatą ruošiamasi keisti, tačiau kol kas ji tebeegzistuoja. Ūkininkas neturėtų reikšti pretenzijų. Jeigu dėl krūmų kilo konfliktas, vadinasi, jie jau buvo užaugę iki medžių ūgio. Jeigu griovys būtų prižiūrėtas, tų krūmų neturėtų būti“, – samprotavo pašnekovė.
Rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Zigmantas Šimkus paaiškino, kad žmonėms, į kurių žemę įmatuoti melioracijos grioviai, įteikiamos specialios sąlygos, nurodant, kaip jie turi būti prižiūrimi.
„Žemės savininkai privalo patys iškirsti krūmus. Jeigu to nepadarė, tegu pasako ačiū melioratoriams, kad šie už juos pasidarbavo“, – replikavo vedėjas.

BŪTINA KREIPTIS
Į VADOVUS

UAB „Hidrotechniniai statiniai“ direktorius Kazimieras Žilėnas mano, kad nesusipratimo dėl krūmų butų išvengta, jeigu ūkininkai, į kurių žemę įeina griovys, pavasarį būtų atėję į susirinkimą. Melioratoriai, prieš pradėdami griovio renovaciją, norėjo aptarti projekto įgyvendinimą, galimas problemas. Tačiau atėjęs vienas ar du ūkininkai.
K. Žilėnas patikino, kad melioratoriams tų krūmų nereikia: jie susmulkinami arba sudeginami.
„Kai ūkininkai išsikerta krūmus, mums dar geriau – darbų sumažėja. Tačiau kada ir kaip kirsti, reikia iš anksto suderinti, kad netrukdytųsi melioratorių darbai. Kai kyla problemų, žmonės turėtų kreiptis į mane ar darbų vykdytoją“, – informavo K. Žilėnas.
Renovacijos darbus prižiūrintis darbų vykdytojas Alfonsas Gaudiešius patikino, kad nė vienam ūkininkui neuždraudęs išsikirsti ar išsivežti melioratorių iškirstų krūmų.
„Tegu į darbininkus nesikreipia. Aš negaliu atsakyti už jų kalbas. Gal kuris nors ir paprašė atsilyginti už darbą“, – sakė darbų vykdytojas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo:
L. Burba negalėjo tiksliai atsakyti, kam juridiškai priklauso melioracijos griovių krūmai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto