Abiturientų baimę dėl egzaminų keičia pyktis

Abiturientams teks perlaikyti valstybinį lietuvių kalbos testo brandos egzaminą. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Švietimo ir mokslo ministerijos bei Nacionalinio egzaminų centro darbo grupė, pasklidus informacijai, kad dalis dvyliktokų egzamino dieną turėjo testo užduotis.
Mažeikiškiai moksleiviai teigia, jog didelę egzaminų baimę (šiemet į valstybinio egzamino centrą jau važiavo greitoji medicinos pagalba) pakeitė pyktis ir įsitikinimas, kad šiais laikais viskas perkama už pinigus.
KEIČIAMAS EGZAMINŲ GRAFIKAS
Trečiadienį švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas pripažino, kad tądien laikyto valstybinio lietuvių kalbos brandos egzamino užduotys galėjo „nutekėti“ ir dėl to kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą.
Paklaustas, kokiu būdu galėjo „nutekėti“ informacija, ministras žurnalistams teigė, kad gali būti trys šaltiniai – Nacionalinio egzaminų centro spaustuvė, kelias nuo Vilniaus iki konkrečios savivaldybės ar voko su užduotimis atplėšimas pakeliui nuo savivaldybės iki mokyklos.
R. Motuzo teigimu, darbo grupė svarstė kelias išeitis iš susidariusios situacijos – ne tik visuotinį egzamino perlaikymą, bet ir galimybę metinį lietuvių kalbos pažymį konvertuoti ir užskaityti kaip valstybinio egzamino vertinimą. Nepatenkintiems tokiu pažymiu siūlyta leisti perlaikyti valstybinį egzaminą, tačiau tokiam siūlymui nepritarta.
Ketvirtadienį vakare darbo grupė paskelbė, jog birželio 8 d. abiturientams teks perlaikyti valstybinį lietuvių kalbos egzaminą. Po kurio laiko pranešta, kad perlaikomo egzamino data bus tikslinama, nes birželio 7 d. vyksta istorijos, o birželio 9 d. – fizikos valstybiniai egzaminai. Toks egzaminų maratono krūvis moksleiviams būtų nepakeliamas.
Vakar ministras informavo, kad egzaminas bus perlaikomas birželio 9 dieną, ir pasirašė įsakymą dėl egzaminų grafiko pakeitimo. Fizikos egzaminas perkeliamas į birželio 14 dienos 9 valandą. Muzikologijos egzamino antra dalis ir muzikos egzaminas vyks birželio 14 dienos 14 valandą.

„NUTEKĖJO“ IR KITŲ EGZAMINŲ
UŽDUOTYS

Šiemet valstybinį lietuvių kalbos testo brandos egzaminą laikė 530 Mažeikių rajono abiturientų. Gabijos gimnazijos moksleivės „Santarvei“ sakė, kad, kilus skandalui, buvo pradėta kalbėti, jog kai kurie jų mokyklos moksleiviai taip pat prieš egzaminą turėję testo užduotis.
„Prieš matematikos egzaminą atvirai buvo siūloma pirkti užduotis. Kaina – penki tūkstančiai litų. Suabejojus, ar tos užduotys yra teisingos, buvo pasakyta, kad galime mokėti po egzamino. Vadinasi, jie neabejojo turį tikrąsias užduotis. Labai nemalonu buvo tai girdėti. Tada dar maniau, kad geriau prasčiau, bet sąžiningai. Dabar tuo abejoju“, – kalbėjo abiturientė.
Vis dėlto manoma, kad dalis mokinių turėjo matematikos užduotis. Teigiama, kad kai kurie gana vidutinių gebėjimų mokiniai išsprendė sunkiuosius olimpiadinius uždavinius (už juos skiriama daugiausia balų), o lengvųjų net nelietė. Neslepiama, kad kai kurie jau turi ir anglų kalbos bei istorijos valstybinių egzaminų užduotis.

PATYRĖ MORALINĘ ŽALĄ
„Santarvės“ kalbinti moksleiviai neslėpė pasipiktinimo dėl susidariusios situacijos, teigė praradę norą mokytis – atsiradęs noras pirkti.
„Kam sąžiningai mokytis, jeigu galima nusipirkti viską? Kam dvyliktoje klasėje nemiegoti naktimis ir mokytis, jeigu kažkokie avigalviai gali paskutinę naktį išmokti nusipirktas užduotis ir gauti daug geresnį pažymį? Kokioje valstybėje gyvename?“ – piktinosi jaunuoliai.
Vienas vaikinas siūlė uždegti žvakelę „už abiturientą, kurio niekas nemyli, už ministrą, kuris nieko nežino, už valstybę, kuri baigia supūti“.
Daugelis kalbintųjų teigė, jog geriausia išeitis – perlaikyti egzaminą.
„Jau pradedu priprasti prie egzaminų, todėl manau, kad egzamino perlaikymas nebepridės daugiau streso. Noriu, kad pagaliau egzaminas būtų vykdomas sąžiningai, todėl gal ir gerai, jog turėsime perlaikyti“, – svarstė Pavasario vidurinės mokyklos abiturientė.
„Kokia nesąmonė! Kokia moralinė žala! Žinojau, kokioje valstybėje gyvename, tačiau tikrai nemaniau, kad iš egzaminų bus padarytas toks spektaklis! Labai pykstu, tačiau manau, kad perlaikyti egzaminą reikia“, – piktinosi „Ventos“ vidurinės mokyklos moksleivė.

SIŪLO NUTRAUKTI EGZAMINŲ SESIJĄ
Mažeikių Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus susidariusią situaciją pavadino klaikia. Jis teigė nesąs nei už, nei prieš egzamino perlaikymą.
„Reikia ieškoti šaknų, leidusių suvešėti tokiems dalykams. Baisu, kad sąžiningas vaikas gali gauti blogesnį pažymį už latrą, visą laiką nesimokiusį ir nusipirkusį užduotis! Manau, kad gyvename pilietinio karo sąlygomis – nerasime nė vieno patenkinto priimtu sprendimu“, – kalbėjo vedėjas.
Mažeikių Švietimo skyriaus vadovas sakė vakar skambinęs visiems mokyklų direktoriams, kitų rajonų švietimo skyrių vedėjams ir iš pokalbių susidaręs nuomonę, kad yra išplatintas visas egzaminų užduočių paketas.
„Manau, kad visai reikia nutraukti egzaminų sesiją. Tegul šiais metais abiturientai į aukštąsias mokyklas stoja pagal metinius įvertinimus. Tikiuosi, kad jų niekas nesuspės suklastoti“, – siūlė A. Stonkus.
Vedėjas griežtai paneigė informacijos „nutekėjimo“ galimybę Mažeikių švietimo skyriuje ar vežant užduotis į valstybinių egzaminų vykdymo centrus. Pasak jo, iš vakaro kurjeriai laiku pristatė egzaminų medžiagą. Ją saugojo saugos tarnyba „Joringė“. Iš ryto nepažeisti vokai buvo pristatyti į 6 lietuvių kalbos valstybinio egzamino centrus.
„Prieš egzaminą vokas iškeliamas ir parodomas vaikams, o mokinių atstovas pasirašo, kad vokas nepažeistas. Kaip galima parodyti atplėštą voką? Juk kiltų visuotinis pasipiktinimas! Jokių pažeidimų nebuvo. Greito užduočių atlikimo taip pat nebuvo“, – garantavo A. Stonkus.

PRIEŽASTYS – EGZAMINŲ
VIRTUVĖJE

Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Mirdza Žiaurienė apgailestavo, kad, kažkam pamynus moralę, dėl to kenčia dori žmonės.
„Labai liūdna. Drįstu sakyti, kad mūsų mokykla eina teisybės keliu. Juodų darbų nedarome, todėl toks baisus apsilenkimas su morale yra nesuvokiamas. Pikta ir dėl Egzaminų centro pasakymo, kad informacija galėjo „nutekėti“ iš savivaldybių. Visiškas absurdas! Iš mūsų rajono Savivaldybės šitokie dalykai tikrai negalėjo išeiti“, – įsitikinusi direktorė.
M. Žiaurienė neatmetė galimybės, kad ir kai kurie mažeikiškiai galėjo žinoti užduotis, juk jos buvo platinamos internete.
„Ar jūs, būdama mokinukė, nenorėtumėte sau geriau pasidaryti? Tai yra žmogiškas dalykas. Juk egzaminų rezultatai jiems be galo svarbūs. Ne Mažeikiuose reikia ieškoti to skaudaus prasilenkimo su žmogiškąja morale priežasčių, o ten, Vilniuje, toje egzaminų virtuvėje“, – sakė pedagogė.

ĮTAMPA PASIEKĖ KULMINACIJĄ
Nuo balandžio mėnesio veikiančios nemokamos egzaminų pagalbos linijos socialinė darbuotoja Daiva Skripkiūnaitė „Santarvei“ sakė, kad, kilus skandalui, iš darbo galėjo išeiti tik vidurnaktį – netilo telefono skambučiai.
Savanorė įsitikinusi, kad abiturientams skandalas labai sustiprino psichologinį spaudimą, kuris ir iki šiol buvo be galo didelis.
Tarp bendraamžių paplito nuomonė, kad už pinigus viską galima nupirkti.
„Įtampa pasiekė kulminaciją. Susimakalavo visos vertybės arba visai jų neliko. Vaikai piktinasi, kad iš jų tyčiojamasi. Sutrypti jaučiasi tie, kurie sąžiningai mokėsi. Ką tik skambinęs vaikinas piktai juokėsi, kad pas mus viską, ko negalima nupirkti už pinigus, galima nupirkti už labai didelius pinigus. Mus pačius labai apstulbino šis įvykis, nes tikėjome, kad ta informacija yra labai konfidenciali“, – kalbėjo socialinė darbuotoja.
D. Skripkiūnaitė pasakojo, jog kai kurie skambinusieji taip pat skundėsi, kad per mažai laiko buvo skirta testui atlikti. Be to, šiais metais abiturientai jaučią ypač didelį stresą.
„Vaikų krūviai nepakeliami. Dėl to prasideda neurozės, kyla temperatūra, krečia drebulys, alpsta… Baisiausia, kad mes vaikų psichologiškai neruošiame egzaminams – mes juos tik gąsdiname. Mūsų mokyklose dažnai sakoma: „Dabar nesimokai – atsiimsi per egzaminą“. Mokyklose turėtų būti savipagalbos grupės, padedančios prisijaukinti egzaminų baubą. Visi mokiniai turėtų žinoti, kad egzaminai nėra pasaulio pabaiga – ir po jų gyvenimas tęsiasi“, – teigė D. Skripkiūnaitė.
Socialinė darbuotoja priminė, kad gegužės mėnuo vadinamas savižudybių mėnesiu. Dažnai jaunuoliai pakelia prieš save ranką, nes mano nepateisinę tėvų vilčių, blogu egzaminų rezultatu sugriovę savąją ateitį.
„Šiame etape labai turi padėti tėvai. Dažniausiai jie tik duoda pinigėlius, o bendravimui laiko neturi. Vaikams reikia palaikymo, paguodos, nes be jos trapus žmogus gali palūžti“, – įspėjo savanorė.
D. Skripkiūnaitė apgailestavo, kad daugelyje mokyklų yra labai didelė trintis tarp pedagogų, nesveika aplinka.
„Mokytojai ujami dėl to, kad, neduok Dieve, vaikai blogiau išlaikė egzaminus, todėl jie ir gąsdina mokinius. Tačiau juk gyvenime būna visokių situacijų, nė vienas nėra apdraustas nuo nesėkmės. Mokytojai neturi už viską atsakyti“, – teigė moteris.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Dėl sužlugdyto valstybinio egzamino patyrę didžiulį stresą, vakar abiturientai nebetramdė emocijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto