Ant mažeikiškės vaišių stalo – geriausi įvairių tautų patiekalai

Valentina savo šeimą mantais vaišina gana dažnai. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Daugiau nei tris dešimtmečius Lietuvoje gyvenanti Valentina Zarifova Mažeikiuose garsėja savo išskirtiniais patiekalais.
Moteris tikina gaminanti su malonumu ir didžiule meile, gal todėl ir patiekalai būna išskirtinio skonio. Šeimininkės patiekalai netradiciniai ir tuo, kad juos galima pamatyti ant įvairių tautų vaišių stalo.

Išmoko iš draugų

Į Lietuvą Valentina su šeima atvyko 1978-aisiais statyti naftos perdirbimo gamyklos.
„Atvažiavome iš Kazachstano miesto Gurjevo, dabartinio Atyrau. Šiame mieste gyveno labai daug įvairių tautybių žmonių, kurių dalis – tremtiniai. Tai ir armėnai, Krymo totoriai, bulgarai, graikai, korėjiečiai, kinai, ir daugelis kitų. Gyvendami kaimynystėje su šiomis tautomis labai susidraugavome“, – prisiminė moteris.
V. Zarifovos teigimu, kiekvienos tautos atstovai saugojo savas tradicijas ne tik apskritai, bet ir gamindami virtuvėje. Tuomet kiekviena šeimininkė laikė garbės reikalu pavaišinti svečius savo tautiniais patiekalais.
„Įvairių tautų virtuvės receptai eidavo iš rankų į rankas. Taip ir aš susipažinau bei išmokau gaminti beveik visus savo draugų gaminamus patiekalus“, – pasakojo Valentina.
Šeimininkė patikino be galo mėgstanti gaminti, priiminėti svečius ir juos vaišinti savo patiekalais. Ji mielai sutiko su „Santarvės“ skaitytojais pasidalinti kai kuriais išbandytais receptais.

BELIAŠAI
Mielinei tešlai:
2 stiklinės miltų,
2 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus arba margarino,
1 kiaušinis,
10-15 g mielių,
ketvirtadalis arbatinio šaukštelio druskos,
pusė stiklinės vandens arba pieno.

Įdarui:
300 g mėsos faršo,
12 galvutės svogūnų,
druskos, pipirų pagal skonį.

Gaminimas:
Mielinė tešla. Į pusę litro pieno įbėrus miltų, įkūlus porą kiaušinių, įbėrus druskos ir viską sumaišius padėti šiltai. Kai tešla pakyla, ją reikia dar kartą išminkyti ir vėl palikti pusvalandžiui, kad pakiltų antrą kartą.
Faršas įdarui. Į maltą mėsą įberti smulkiai pjaustyto svogūno, druskos, pipirų ir gerai išmaišyti.
Po to reikia pabarstyti stalą miltais, kad tešla neprikibtų (rankas galima išsitepti augaliniu aliejumi). Iš tešlos masės atgnybiame gabaliuką ir suformuojame kamuoliuką. Kai jų pasidarome pakankamai, pradedame kočioti. Galima iškočioti arba rankomis suformuoti blyną, ant jo dėti įdaro ir sulenkti.
Galus užspaudžiame, truputį suplojame, kad gautųsi plokščias, ir galime kepti.
Kepimas: į gilią keptuvę įpilame augalinio aliejaus, gerai jį įkaitiname ir atsargiai įleidžiame beliašus.  Aliejus turi juos visiškai apsemti.

 

Mantai verda speciliame puode.

MANTAI
 0,5 kg miltų,
1 kiaušinis,  
150 g kiaulienos,  
150 jautienos,  
2–3 svogūnų galvutės,
20 g augalinio aliejaus,
500 g grietinės,
žalumynų pluoštelis, prieskonių.

Tešlos paruošimas
Miltų kalnelio viduryje padaryti mažą duobutę, į ją įmušti vieną kiaušinį ir įberti 1 arbatinį šaukštelį druskos.
Iš anksto reikia užsivirinti vandens ir šiek tiek jį atvėsinti. Po to 300 g vandens pagal indo kraštą supilti ant miltų, atsargiai viską maišant šakute, kol pasidarys klampi masė.
Reikalui esant masę galima pabarstyti miltais, kad tešla nekibtų prie indo ir rankų.
Pasak Valentinos, šis darbas užima apie 15 minučių. Po to, kai tešla tampa elastinga, reikia palikti ją „pailsėti“ – uždengti skepeta arba virtuviniu rankšluosčiu.
Tuo metu ruošiamas įdaras. Jam reikės: 300 g kiaulienos ir jautienos faršo, 2–3 svogūnų galvučių, prieskonių mėsai (geriausiai būtų uzbekiški) ir druskos pagal skonį. Visus prieskonius gerai sumaišyti su faršu, ir įdaras paruoštas.

Mantų gaminimas:
Tešla sugnaiboma gabalėliais ir iškočiojama. Ant iškočiotos tešlos lopinėlio dedame gabalėlį faršo ir jį apgaubiame tešla, kraštus sujungdami vieną su kitu, bet ne aklinai.
Iškočiotą tešlą sutepame augaliniu aliejumi, kad nepriliptų prie dėklo.
Mantai verdami garuose specialiame puode. 1/3 puodo pripilame vandens ir užverdame. Sudedame mantus ir uždengiame dangčiu. Mantai garuose verda apie 40 min.
Valgyti pagardinus grietine, taip pat galima pabarstyti žalumynais: petražolėmis, krapais, kalendra.

Šeimininkės pastabos. Kad mantai būtų sultingi, į faršą reikia įpilti 100 g vandens.
„Vienam mantui tenka apie vieną valgomąjį šaukštą faršo. O tešlos gabalėlis turėtų būti keturis kartus didesnis, nei paprastai skiriama koldūnui padaryti. Tešlos gabalėlis  turėtų būti lygus faršo gabalėliui“, – savo pastebėjimais dalijosi Valentina.

MĖSOS SUKTINUKAI
Reikės:
sluoksniuotos tešlos, geriausiai mielinės,
muštos nugarinės mėsos, galima naudoti ir paukštieną, apie 100 g kiekvienam gabaliukui,
džiovintų slyvų – po vieną vaisių kiekvienam gabaliukui, galima pakeisti grybais,
kiaušinio trynio patepti.

Marinatui reikės:
1 valgomojo šaukšto obuolių acto,
druskos, pipirų ir kitų prieskonių pagal skonį.

Gaminimas:
Mėsą pusvalandžiui sudedame į marinatą (actą, pagardintą prieskoniais).
Atšildytą tešlą išdėlioti ir supjaustyti ilgomis apie pusės centimetro pločio juostelėmis. Tuomet  į išmuštą mėsą susukti džiovintą slyvą ar grybą, o iš viršaus ją apsukti supjaustytos tešlos juostomis taip, lyg ant ritės vyniotume siūlus. Tačiau negalima persistengti – reikia vynioti tik tiek, kad mėsos nebesimatytų.
Padarytus suktinukus sudėti į sviestu išteptą skardą ir aptepti juos kiaušinio tryniu.  Kepti reikia  180 laipsnių orkaitėje apie 45 minutes.

„Sultingi, traškūs ir gardūs kukuliai su siurprizu bus, jeigu gamindami valgį pasitelksite fantaziją. Galėsite nustebinti namiškius ir svečius neįprastu patiekalu“, – komentavo Valentina.

EKLERAI
100 g sviesto,
4 kiaušiniai,
180 g miltų,
pusė arbatinio šaukštelio druskos,
250 g vandens,
pagal skonį paruošto plikyto ar kitokio kremo.

Gaminimas:
Reikia užvirinti 250 g vandens, sudėti sviestą, druską ir vėl užvirinti.  Į verdantį vandenį suberti miltus, gerai išmaišyti ir pavirti porą minučių.
Gautą masę šiek tiek atvėsinti. Tuomet įmušti kiaušinį, masę vėl gerai išmaišyti. Taip po vieną įmušti likusius kiaušinius. Po kiekvieno įmušto kiaušinio tešlą reikia gerai išmaišyti.
Paruošus tešlą skardą išklojame kepimo popieriumi arba ištepame sviestu. Šaukšteliu arba konditeriniu švirkštu išdėliojame į skardą tūtelės formos apie 1011 cm ilgio eklerus.
Kepame iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Kepti, kol pagels – apie 35-40 minučių.
Iškeptus eklerus pripildome kremo.
„Kepant orkaitės atidarinėti negalima“, – įspėjo Valentina.

5 Atsakymai į “Ant mažeikiškės vaišių stalo – geriausi įvairių tautų patiekalai”

  1. Laura parašė:

    Ponia Valentina, o kokį kremą darote?

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Šaunuolė Diliaros mama!!!

  3. Valentina parašė:

    Mielių 10-15 g.

  4. Jorė parašė:

    Kiek beliašų tešlai dėti mielių? Parašyta gryna nesąmonė – 1015 g!

  5. Vardas (privalomas) parašė:

    Koks skanumėlis…. Puiki šeimininkė, pasisekė namiškiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto