Bulvių augintojai prognozuoja daržovių stygių

Šiemet bulvės pasiekė rekordines kainas. Augintojai nesiima prognozuoti, kiek dar gali šoktelėti jų kaina, tačiau pastebi, kad bulvių atsargos senka. Šiemet kaip niekada brangios ir kitos daržovės.

BULVIŲ AUGINTOJŲ NEDAUG
Pagal žemės ūkio pasėlių ir naudmenų deklaracijų duomenis, rajone auginama apie 400 hektarų bulvių. (Deklaracijose atsispindi didesni kaip dešimties arų bulvių plotai.)
Ūkininkų, besiverčiančių bulvių auginimu, mūsų rajone nėra daug. Ir tie patys augina vos po kelis hektarus šių daržovių.
Turguje dažniausiai mažeikiškiai perka iš kaimyninių rajonų atvežtas bulves. Prekiautojai patikino, kad mūsų mieste už šias daržoves prašoma tiek pat, kaip ir kitur.
„Jeigu kainą užsikelsime, pirkėjai pasirinks prekybos centrus. Kainą lemia rinka“, – teigė turgavietėje kalbinti prekeiviai.

GALI DAR BRANGTI
Šiuo metu už dideles bulves Mažeikių turguose jau prašoma po 1,7 lito. Tik perkantiesiems didesnį kiekį jos kainuoja 20–30 centų pigiau.
Praėjusiais metais tokiu metu bulvių kaina nesiekė nė lito.
„Nieko čia keisto. Kad bulvės pavasariop brangs, buvo galima tikėtis dar rudenį. Juk pernykštė vasara buvo nepalanki bulvių augintojams ne tik Lietuvoje bet ir kaimyninėse šalyse“, – daržovių brangimą komentavo ūkininkas iš Akmenės rajono Antanas Norbutas.
Ūkininkas iš Skuodo spėjo, kad dabartinė kaina – ne galutinė.
„Sunku prognozuoti. Yra daug faktorių. Na, bent iki dviejų litų turėtų šoktelėti“, – svarstė pašnekovai.
Beje, tokias kainas tie patys ūkininkai, kalbėdamiesi su „Santarve“, spėjo dar rudenį.

BULVĖS IŠVEŽAMOS KITUR
Turgaus prekeiviai įtarė, kad balandžio mėnesį lietuviškų bulvių Lietuvoje nebebus. Viena priežasčių – kad praėjusiais metais jų derlius kai kur buvo trečdaliu mažesnis. Todėl bulvių ėmė stigti net savo reikmėms jas auginantiems žmonėms.
Kita priežastis – didelė paklausa daržovių, ir ypač bulvių, šiuo metu yra Rusijoje. Be to, jų trūksta visoje Europoje.
Kaip pastebėjo turguje prekiaujantis skuodiškis ūkininkas, Lietuvos ūkininkai šiuo metu noriai parduoda bulves į Rusiją. Vienintelė sąlyga – parduodamas bulvių kiekis turi būti ne mažiau kaip 20 tonų.
„Tiekėjai atvažiuoja į namus, moka tiek pat, kaip ir turguje. Koks skirtumas, kam parduoti. Svarbu kaina. Be to, pinigus iš karto gauni ir šalti turguose nereikia“, – patirtimi dalijosi ūkininkas.

BRANGSTA IR KITOS DARŽOVĖS
Tarp pastaruoju metu labiausiai brangstančių maisto produktų yra ir kitos daržovės. Žemės ūkio rūmų atstovė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė, savaitgaliais besidominti kainomis turguje, pastebėjo, kad jos nuolat auga. Prieš mėnesį kilogramą išvaizdžių morkų, kopūstų, svogūnų dar galėjome nupirkti už du litus, dabar jau tenka mokėti po pustrečio lito. Pigiau parduodamos daug prastesnės daržovės.
Rekordines kainas sumušė rauginti kopūstai. Nuo Naujųjų metų už litrą tenka mokėti penkis litus.
Kopūstais prekiaujančios moterys prisipažino sulaukiančios pirkėjų replikų, kad lupikauja.
„Nuo litro lieka tik vienas litas. Ar tai yra daug? Šiemet labai brangūs kopūstai. Juk negalime nuostolingai dirbti. Pernai tokiu metu už litrą ėmėme tik po keturis litus, o pelno turėjome daugiau“, – lygino moterys.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Pirkėjai pastebi, kad šiemet daržovių kainos gerokai didesnės negu pernai tuo pačiu metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto