Europinė priemonė gali paspartinti mėsos brangimą

Stipriai pabrangus pašarams ir mažėjant kiaulių supirkimo kainoms daugelyje Europos Sąjungos valstybių, Europos Sąjungos Žemės ūkio ministrų taryboje priimtas politinis sprendimas pradėti taikyti privatų kiaulienos saugojimą, skiriant už tai paramą.
Tačiau tiek kiaulių augintojai, tiek perdirbėjai bei mėsos pardavėjai teigia, kad jokios priemonės neapsaugos nuo mėsos ir jos produktų pabrangimo.

SIEKIA STABILIZUOTI RINKĄ
Lietuvoje privatų kiaulienos saugojimą administruoja Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra. Rasa Baranauskienė, šios agentūros mėsos ir pieno skyriaus vedėjo pavaduotoja, „Santarvei“ paaiškino, kad privatus kiaulienos saugojimas yra skirtas rinkai stabilizuoti.
„Šios priemonės tikslas – subalansuoti kiaulienos pasiūlą bei paklausą bei padidinti kiaulienos supirkimo kainas, kurios drastiškai krito arba nedengė savikainos dėl smarkiai išaugusių pašarinių grūdų kainos. Šios priemonės dėka nesutriktų gyvulių skerdimo procesas“, – paaiškino pašnekovė.
Kiaulių mėsa laikinai išimama iš rinkos, saugoma nustatytą laikotarpį, o šiam laikotarpiui pasibaigus – realizuojama. Siekiant gauti paramą, mėsa turės būti saugoma 90 dienų, 120 dienų ar 150 dienų.
Paraiškas sutartims dėl privataus kiaulienos saugojimo pasirašymo gali teikti įmonės PVM mokėtojos, turinčios tinkamus šaldytuvus kiaulienai saugoti.
Mėsa atiduodama saugoti šviežia atšaldyta, o toliau laikoma užšaldyta. Minimalus numatytas saugoti kiekis, dėl kurio galima pateikti paraišką, yra 15 t kiaulių mėsos su kaulais arba 10 t bekaulės kiaulienos.
Parama bus teikiama tik už mėsą kiaulių, kurios buvo paskerstos ne anksčiau kaip prieš 10 dienų iki kiaulienos atidavimo saugoti. Paramos dydis, kuris priklauso nuo saugomos kiaulių mėsos rūšies ir saugojimo laikotarpio, sudaro nuo 343 iki 499 eurų už toną.

PARAIŠKŲ NESULAUKIA
Rinkos reguliavimo agentūra kol kas nesulaukė paraiškų nė iš vieno šalies registruoto ūkio subjekto, PVM mokėtojo.
R. Baranauskienės teigimu, tokia rinkos reguliavimo priemonė nebuvo populiari ir 2007 m. pabaigoje. Tada kiaulienos kainos irgi buvo labai nukritusios bei pabrangę pašarai ir Europos Sąjungos Komisija buvo išleidusi reglamentą dėl paramos už privatų kiaulienos saugojimą teikimo.
Agentūros duomenimis, šia priemone pasinaudojo iki dešimt šalių visoje Europos Sąjungoje
buvo saugoma vos 97 tūkst. tonų kiaulienos, tuo tarpu Europos Sąjungoje metinė kiaulienos gamyba siekia 22 mln. tonų. Lietuvoje 2010 m. buvo pagaminta apie 50 tūkst. tonų kiaulienos.

PASPARTINS KAINOS ŠUOLĮ
UAB „Mažeikių mėsinė“ direktorius Remigijus Petraitis mano, kad Lietuvoje nė vienam perdirbėjui neįdomi siūloma priemonė. Jis spėjo, kad Lietuvoje nebus tokių įmonių, kurios pasinaudos vadinamojo subsidijuojamo intervencinio sandėliavimo paklausa.
„Per intervencinius pirkimus išimama kiauliena ir taip sukeliamos kainos“, – reziumavo pašnekovas.
Mėsos perdirbimo įmonės vadovas, Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos pirmininko pavaduotojas R. Petraitis pastebėjo, kad per pastaruosius keturis mėnesius visoje Europoje mažėja paršelių skaičius. Jis spėjo, kad tai labai greitai atsilieps ir kiaulienos pasiūlai rinkoje.
„Ir be šito Europos Komisijos sprendimo, kiaulienos kaina palaipsniui būtų pradėjusi kilti, ir dabar kyla. Bet šitas žingsnis dar labiau paspartins kainos šuolį. Kai pasiūla sumažėja, o paklausa bet kokiu atveju išlieka, natūralu, kad rinka į tai reaguoja keldama kainas“, – komentavo verslininkas.

LEMS MĖSOS IMPORTAS
Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas, Žemės ūkio rūmų atstovė rajono savivaldai Rūta Čaplinskienė taip pat mano, kad rinkos reguliavimo europinė priemonė dar greičiau gali sukelti mėsos brangimą.
Rinkos reguliavimo agentūros atstovė R. Baranauskienė nedrįso prognozuoti, ar mėsa brangs dėl europinės rinkos reguliavimo priemonės, nes vargu ar ir šiemet ji bus populiari.
„Lietuvos rinkoje mes neturim šimtaprocentinio ar didesnio apsirūpinimo savos gamybos kiaulių mėsa – tik 42 proc., todėl kaina galėtų pakilti (jei užsimerktum prieš importą), jei iš rinkos būtų dar išimta dalis mėsos“, – samprotavo pašnekovė.
Situaciją ji iliustravo ir tokiais faktais. Lietuvoje kiaulių supirkimo kaina yra viena didžiausių lyginant Europos Sąjungos mastu ir apie 8 proc. aukštesnė už Europos Sąjungos vidutinę kiaulienos kainą. Dėl šitos priežasties Lietuva daug kiaulienos importuotoja. Pavyzdžiui, per 2010 m. vienuolika mėnesių jos įvežta 54 tūkstančiai tonų.
„Tai šiuo atveju, jei kaimyninėse šalyse daug kiaulienos bus padėta saugoti, ten kaina gali kilstelėti ir į šalį iš Vokietijos, Lenkijos, Belgijos, Danijos, Olandijos įvežama kiauliena importuotojams taps brangesnė“, – pastebėjo agentūros skyriaus vedėjo pavaduotoja R. Baranauskienė.

JAUČIA KIAULIENOS STYGIŲ
Pasigirsta kalbų, kad dėl pasaulinės pašarinių grūdų krizės pabrangus pašarams, ir rajono ūkininkai bei savo reikmėms kiaules auginantys žmonės jas ėmė skersti be laiko.
„Juk ūkininkas negali nuostolingai parduoti savo produkcijos. Arba reikia išskersti gyvulius ir atsisakyti juos auginti. Kai tokios pašarų kainos, galbūt naudingiau auginti grūdus“, – svarstė Ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Andriejus Virkutis.
Prognozuojama, kad tokia situacija dar greičiau paspartins mėsos brangimą.
„Mažeikių mėsinės“ direktoriaus R. Petraičio teigimu, Lietuvoje „namų ūkiuose“ kiaulių užauginama nedaug, ji mėsos verslo rinkoje sudaro nedaug procentų.
„Papildomos pasiūlos nejaučiame, netgi jaučiame stygių ir iš savo partnerių beveik kasdien gauname pranešimus apie šokiruojančiai brangstančią kiaulieną. Kol kas produkcijos nebranginsime, bet aišku, kad tai tik laiko klausimas. Suspausta spyruoklė turi tam tikras ribas“, – pasiteiravus apie mėsos produktų pabrangimą, atsakė įmonės direktorius.
R. Petraitis neneigė, kad vietinės žaliavos stygių kompensuoja iš Europos tiekėjų atvežta mėsa.
„Atsakingai galiu pareikšti, kad tik iš Lenkijos nevežame, nes manome, kad ji nekokybiška“, – pridūrė pašnekovas.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: Rinkos stebėtojai prognozuoja, kad jau už poros mėnesių ant prekystalių pasirodys kur kas brangesnė mėsa.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto