Į sveikatos įstaigas plūsta moksleiviai

Iki mokslo metų pradžios likus vos kelioms dienoms, rajono sveikatos įstaigas užplūdo moksleiviai ir jų tėvai, norintys gauti mokyklai reikalingą sveikatos pažymėjimą.
Informaciją apie sveikatą moksleiviai privalo pateikti iki rugsėjo 15 dienos.
Tėvai keikia tokią tvarką ir teigia, kad per trumpą laiką neįmanoma išsamiai patikrinti per 11 tūkstančių moksleivių sveikatos.
KRITIKAVO
NUSTATYTUS
TERMINUS

Sveikatos įstaigose sutikti vaikus profilaktiniam patikrinimui atvedę tėvai buvo irzlūs.
Jie piktinosi, kad ministerijos valdininkai verčia juos gaišti brangų laiką dėl formalios pažymos.
„Nesuprantu, kam varginti gydytojus, moksleivius, tėvus. Pamatuoti kraujo spaudimą, pasverti vaiką ar net patikrinti regėjimą gali ir mokyklos slaugytojos. Tik tada, kai vaikas kuo nors skundžiasi, jį reikėtų siųsti į polikliniką“, – samprotavo nenorėjusi prisistatyti mama.
Prie gydytojo kabineto laukianti Aušra Giniotienė nebuvo nusiteikusi prieš profilaktinį patikrinimą. Tačiau, jos manymu, tam laiko turėtų būti skirta daugiau – ne iki rugsėjo 15-osios.
Jai pritarė dešimtokas Vaidotas. Moksleivis sakė jau antrą dieną bandantis patekti pas gydytoją. Antradienį atėjo penktą vakaro, tačiau tokių kaip jis buvęs pilnas koridorius. Porą valandų laukęs, tačiau gydytoja nebespėjusi jo priimti.
„Pernai su dukra pažymos ėjau prasidėjus mokslo metams. Neįmanoma nusakyti, kokia grūstis čia buvo. Šiemet pasistengiau anksčiau ateiti, bent eilėje nereikėjo stumdytis ir gydytoja kur kas geriau vaiką apžiūrėjo“, – „Santarvei“ sakė prieš keletą savaičių pažymą pasiėmusi moteris.

LAUKIAMA
DAR DIDESNIO
ANTPLŪDŽIO

Statistikos, kiek moksleivių jau pasitikrino sveikatą, sveikatos įstaigos dar neturi. Kiekvienas gydytojas pats tvarko tokią apskaitą.
Daugiausia rajono vaikų yra prisirašę pas Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro pediatrus. Įstaigos registratorės teigė, kad moksleivių antplūdį pajuto prieš porą savaičių. Kasdien ateina po 200300 vaikų.
Prisiminusios pernykščius metus, jos spėjo, kad dar didesnis bumas kils, kai prasidės mokslo metai.
Anot poliklinikos direktoriaus Audriaus Stankevičiaus, problema kyla ne dėl įstaigos, o tėvų, laiku nepasirūpinančių vaikų sveikatos profilaktiniu patikrinimu.
„Jeigu pas mus besilankančių vaikų srautas išauga kelis kartus, mes negalime tiek pat kartų daugiau įdarbinti pediatrų. Tuo labiau kad problema laikina“, – sakė direktorius.
Šeimos sveikatos centro bendrosios praktikos slaugytoja Nijolė Zimantienė prasitarė, kad jai gaila pediatrės, kurią išvargina moksleivių profilaktiniai patikrinimai.
„Visą vasarą buvo galima ateiti pažymų, tačiau daugelis jomis susirūpina tik artėjant arba jau prasidėjus mokslo metams“, – apgailestavo pašnekovė.
Moksleivių srautą bandoma reguliuoti išankstine registracija, nurodant konkretų laiką. Profilaktiniam patikrinimui moksleiviai registruojami jau rugsėjo 14 dienai.

IDEALIAI
PATIKRINTI
NEĮMANOMA

Mažeikiškiai medikai teigia, kad sutirštintos spalvos, jog vienam moksleiviui patikrinti teskiriamos 5 minutės.
„Registruodami vaikus, laiką suskirstome po 15 minučių. Sveikam vaikui apžiūrėti pakanka ir mažiau laiko, jei yra problemų, gali tiek ir neužtekti“, – paaiškino N. Zimantienė.
Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro pediatrė Valdemara Indrašienė, tikrindama sveikatą, į laikrodį nežiūrinti. Tačiau prasitarė, kad tada, kai už durų lankytojų spūstis, idealiai atlikti savo darbo gal ir nebeįmanoma.
„Vakar (antradienį, – B. R.) per penkias valandas priėmiau 60 vaikų. Tokiu krūviu dirbant atsiranda įtampa, nuovargis“, – prisipažino gydytoja.

PROBLEMOS
NEĮŽVELGĖ

Tirkšlių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Danė Perminienė sakė, kad kol kas moksleiviai netrikdo gydytojų darbo. Ji pastebėjo, kad įprasta, jog daugelis pažymomis susirūpina prasidėjus mokslo metams.
„Tai galima suprasti. Vaikui iš kaimo tektų specialiai atvažiuoti. Kai prasideda pamokos, atsiranda proga ateiti ir pas gydytojus“, – pastebėjo pašnekovė.
Mokyklos slaugytoja puse etato dirba Tirkšlių ambulatorijos registratore.
„Mes neverčiame vaikų iki pietų laukti prie gydytojų kabinetų durų, šiek tiek reguliuojame moksleivių srautą. Slaugytoja žino, kurioje klasėje kiek vaikų yra nepasitikrinę sveikatos. Paskiriame jiems konkretų priėmimo laiką“, – pasakojo D. Perminienė.
Problemos dėl vaikų profilaktinio patikrinimo neįžvelgė ir UAB „Sveikata šeimai“ direktorė Ona Juočinskienė. Daugelis tėvų paklausė pediatrų raginimo ir dėl pažymų kreipėsi vasarą.
Nesitikima antplūdžio ir prasidėjus mokslo metams.

PROFILAKTINIAI
PATIKRINIMAI
REIKALINGI

Pediatrė V. Indrašienė neabejoja, kad profilaktiniai patikrinimai reikalingi, ypač dėl dispanserizuotų vaikų. Nes yra tokių, kurie pas gydytojus nepasirodo 2–3 metus.
Pediatras turi pamatuoti vaiko ūgį, nustatyti svorį, pamatuoti kraujospūdį, patikrinti akis, klausą, pasiklausyti širdies ritmo. Kai yra negalavimų, siunčiama pas specialistus.
Kad profilaktiniai patikrinimai nėra tik formalus dalykas, mano ir pediatrė Audra Lasinskienė. Ji pastebėjo, kad daugėja vaikų, kuriems reikia oftalmologo, kardiologo, odontologo, gastroenterologo, endokrinologo ir kitų specialistų pagalbos. Tik dėl specialistų trūkumo konsultacijos gali tekti laukti ne vieną dieną.
„Profilaktiniai patikrinimai – gera idėja. Jie gali padėti išvengti daugelio negalavimų, tačiau tada, kai mokyklos vykdys mūsų rekomendacijas“, – samprotavo V. Indrašienė.
Gydytojai pažymose nurodo, kokia vaikui būtina dieta, kokį fizinį krūvį galima skirti moksleiviams per kūno kultūros pamokas, kokie alergenai gali sukelti sveikatos sutrikimų.
Tačiau medikai abejoja, ar visos mokyklos kreipia dėmesį į jų nurodymus.

REIKALAUJA
PAKLUSTI TVARKAI

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus apie Sveikatos apsaugos ministerijos sugalvotą privalomą sveikatos patikrinimą išsakė dvi skirtingas pozicijas: tėvo ir tarnautojo.
„Kaip tėvas, manau, kad tai yra kvailystė. Jeigu mano vaikas sunegaluos, pats nuvesiu jį pas gydytojus. Kodėl eilėse dėl formalios pažymos turi stumdytis sveikas vaikas?“ – svarstė vedėjas.
A. Stonkus dvylikametei dukrai padėjo eiti pas gydytoją pažymos.
„Pamatuoti kraujo spaudimą, pasverti vaiką galima ir namuose. Kam gaišti tėvų ir gydytojų brangų laiką“, – kritiškai kalbėjo tėvas.
A. Stonkus, kaip Švietimo skyriaus vedėjas, mąsto kitaip. Esą įstatymus, nutarimus privalu vykdyti. To, kaip ir atsižvelgti į pažymose nurodytas rekomendacijas, jis reikalaująs iš mokytojų.
Švietimo skyriaus vedėjas pastebėjo, kad iki nustatyto termino ne visi vaikai pasitikrina sveikatą, tačiau priemonių priversti tai padaryti nėra.
Vedėjo nuomone, profilaktinių sveikatos patikrinimų organizavimas, kaip ir kiti dalykai, priklauso nuo mokyklos vadovo.

MOKYKLOMS
PAŽYMA –
APSIDRAUDIMAS

„Vaikai lanko kūno kultūros pamokas. Dėl sveikatos sutrikimų gali įvykti nelaimė. Vaiko sveikatos pažymėjimas yra savotiškas apsidraudimas“, – teigė A. Stonkus.
Panašiai „Santarvei“ kalbėjo ir Kalnėnų vidurinės mokyklos direktorius Andrius Meinorius, Ukrinų pagrindinės mokyklos direktorė Vanda Staškuvienė, kitų mokyklų pedagogai.
Jie nesutiko su gydytojų kritika, kad pažymos nukeliauja į archyvą, į jas nesigilinama.
Mokyklų vadovai tikino, kad atsižvelgiant į gydytojų rekomendacijas, per kūno kultūros pamokas sumažinamas fizinis krūvis, organizuojamos specialiosios arba parengiamosios grupės.
Mokyklų valgyklos esą pajėgios pagaminti ir dietinius pietus.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
V. Indrašienės teigimu, profilaktiniai patikrinimai – gera idėja, tik jos įgyvendinimas stringa.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto