Išsaugoti nereikės, reikės tik puoselėti

Mažeikiškio verslininko ketinimus sukiužusią buvusią kulinarijos parduotuvę senamiestyje paversti biurų pastatu ir sutvarkyti skvero kampą permainų nepripažįstantys žmonės „apaugino“ gandais.
Vieni būsimą modernų pastatą spėjo pakrikštyti dangoraižiu, kiti teigia, neva jame įsikursiąs viešbutis, lošimo namai ar net viešnamis.
Labiausiai tam besipriešinantys mažeikiškiai net susibūrė į iniciatyvinę grupę „Mažeikių senamiesčio vertybėms išsaugoti ir puoselėti“.
INICIATORIAI „IŠSISLAPTINTI“ NESKUBA
Iniciatyvinės grupės su skambiu pavadinimu planai, ko gero, nežinomi daugeliui mažeikiškių. Kokias Mažeikių senamiesčio vertybes – vadinamąją apvaliąją parduotuvę ar labiausiai „bomžų“ lankomą, anot specialistų, prastai tvarkomą skverą – rengiasi išsaugoti, „Santarvė“ norėjo sužinoti iš iniciatyvinės grupės lyderės Reginos Lukošienės.
Vertimų biuro savininkė darbo metu kalbėti nesutiko, paaiškinusi, kad esanti užsiėmusi. Pakvietė ateiti į po darbo vyksiantį iniciatyvinės grupės susirinkimą. Tačiau ir sutartu laiku kalbėti apie ginamą visuomenės interesą atsisakė.
„Esame sutarę, kad viena nekalbėsiu“, – lakoniškai paaiškino ir pridūrė, kad iniciatyvinei grupei susirinkti sutrukdė Mokytojų diena.

UŽKLIUVO PASTATO ARCHITEKTŪRA
Vienas iš iniciatyvinės grupės atstovų Vitas Smilgys buvo kalbesnis.
„Šalia pastato bus šaligatvis su sustiprinta apačia, daugiau negu pakanka pėsčiajam. Tai yra ant to šaligatvio bus galima pastatyti automobilius“, – pasiteiravus, kodėl jaunam vyrui nepatinka permainos, vieną blogybę nurodė jis.
Mažeikiškiui užkliuvo ir numatomo statyti namo architektūra.
„Buvo apvali parduotuvė, o bus kampuotas pastatas. Jeigu vienas kampas būtų apvalainas, aš gal neprieštaraučiau“, – dėstė jokių architektūros mokslų nestudijavęs pašnekovas.
Tačiau, anot V. Smilgio, į iniciatyvinės grupės susirinkimus ateina įvairių specialistų, tarp jų ir architektų. Ar ir architektams nepatinka būsimas pastatas?
„Pusė prieš pusę“, – lakoniškai atsakė mažeikiškis.
V. Smilgys prisipažino kategoriškai nesąs prieš statybas, tačiau viską reikią gerai padaryti.
„Galima padaryti taip, kad sprendimas būtų daugumai priimtinas“, – pareiškė jis.
O ar ne taip ir yra? Iniciatyvinės grupės kreipimąsi pasirašė mažuma, t.y. 800 mažeikiškių, atsiprašau, rajono gyventojų, nes sąraše galima aptikti Račių, Užventės, Spurganų, Židikų, Naikių, Krakių ir kitų kaimų gyventojų parašų. V. Smilgys, skirtingai negu įprasta, daugumą skaičiuoja… nuo skaičiaus žmonių, kurių prašyta pasirašyti.

PASIRAŠIUSIEMS TRŪKO INFORMACIJOS
Parašų tema galėtų būti neišsemiama. Neatsitiktinai bet kokių apklausų vertintojai teigia, kad galima parašais manipuliuoti kaip argumentu savo pozicijai išreikšti, bet galima manipuliuoti ir… pasirašančiaisiais. Perfrazuojant žinomo politiko mintį, būtų galima paklausti: kas galėtų tai paneigti? Tokia mintis kilo ir atsitiktine tvarka pakalbinus žmones, pasirašiusius kreipimąsi, nukreiptą prieš biurų pastato statybas. Ne vienas prisipažino, kad tai daręs paskubomis, neįsigilinęs į esmę, rašęsis už skvero ties Laisvės ir Burbos gatvių sankryža išsaugojimą, kitokio teksto nematęs (Savivaldybę pasiekė trijų lapų kreipimasis).
Paklausus, kas ir kokią grėsmę kelia skverui, pašnekovai nelabai žinojo ką atsakyti.
„Buvo gera pamoka. Pasižadėjau sau, kad daugiau nagų prie tokių dalykų nekišiu. Tik po kurio laiko sužinojau, kad, pasirašydama už parkelio išsaugojimą, pasirašiau prieš pastato statybą. Ne kartą esu pagalvojusi, kaip gerai būtų, jog kažkas sutvarkytų tą senamiesčio kampą, akis bado aptriušęs pastatas. Reikėjo verslininkui padėkoti, kad ėmėsi tokios iniciatyvos, o išėjo atvirkščiai“, – apgailestavo Vida Valančienė.
„Gabijos“ gimnazijoje mokytoja dirbanti moteris mano, kad ant parašų rinkėjų meškerės gali būti užkibęs ne vienas mažeikiškis.
Lape, kuriame per pertrauką pasirašinėjo ir jos kolegos, tebuvęs vienintelis sakinys apie skvero išsaugojimą.
„Darbo reikalais lankiausi vertimų biure. Manęs pasiteiravo, ar nenorėčiau pasirašyti, kad dėl statybų nebūtų sunaikintas skveras. Pasirašiau, nes maniau, kad skvero vietoje iškils pastatas. Jeigu būčiau žinojusi tikrą informaciją, tikrai nebūčiau rašiusis. Miesto nepuošia apvaliosios parduotuvės pastatas“, – prisipažino mažeikiškė Janina Byčkova.
Vidmanto Butnoriaus teigimu, negalima leisti, kad būsimasis biurų pastatas, kuris į parkelį įžengs apie 10 metrų, suniokotų žalumą.
„Aš aklai nepasirašau“, – patikino pašnekovas.
Paklausus, ar jis studijavo projektą, prisipažino pasikliovęs pasakojimu žmonių, kuriais jis pasitiki.
„Padariau klaidą, dabar gėda dėl savo parašo. Trūko informacijos“, – sakė nenorėjęs prisistatyti verslininkas.

NEPRIŽIŪRIMAS SKVERAS MIESTO NEPUOŠIA
Biurų pastatą planuojantis statyti verslininkas Alvydas Balčiūnas „Santarvę“ patikino skvero naikinti neketinąs. Apie verslininko projektą pakalbėsime šiek tiek vėliau. Užvirus aistroms dėl skvero išsaugojimo, norėjome išgirsti specialistų nuomonę apie jo vertę.
„Su neprižiūrimu daiktu galima elgtis kaip su valkata. O šis skveras netvarkomas bene 10 metų“, – pastebėjo landšafto specialistė Danutė Miškinienė.
Kad skverą būtina rekonstruoti, įsitikinęs ir landšafto tvarkymu užsiimančios individualios įmonės „Giriūmonas“ savininkas Raimondas Vaidila.
Anot jo, nieko neatsitiktų, jeigu to Laisvės gatvės kampo sutvarkymui būtų paaukotas koks aras. Galbūt šiuolaikiškas pastatas paskatintų miesto valdžią rekonstruoti ir skverą?
Nenorėjusi prisistatyti Laisvės gatvės gyventoja, pasirašiusi už skvero išsaugojimą, taip pat mano, kad parkeliui sutvarkyti reikia „gerų rankų“. Anot jos, suvešėję krūmai – gera priedanga valkatoms.
„Parkelį pamėgo girtuokliai. Ir gamtinius reikalus jie čia atlieka. Normaliam žmogui vietos nebėra“, – piktinosi pagyvenusi moteris.

VIENI GĄSDINA, KITI – RAMINA
Apvaliosios parduotuvės kaimyninių namų gyventojai, iš pradžių neprieštaravę dėl biurų pastato atsiradimo, po kurio laiko persigalvojo. Aistras pakurstė teiginiai, kad gali kristi butų kainos.
Tokius įtarimus „Santarvei“ išsakė ir Nekilnojamojo turto agentūros savininkas Saulius Maskaliūnas.
„Negali senamiestyje iškilti pastatas, aukštesnis už kitus“, – buvo jo argumentas.
Banko turto vertintoja Virginija Vainorienė abejoja, kad dėl biurų pastato atsiradimo senamiestyje galėtų kristi nekilnojamojo turto kainos. Ne visi mažeikiškiai palankiai sutikę ir „Norfos“, „Maximos“, „Iki“ prekybos centrų atėjimą. Dabar jų kaimynystėje esantys butai turi paklausą, jų kainos – didžiausios.
Senamiestyje gyvenanti V. Vainorienė pastebėjo, kad čia daugiausia įsikūrę vyresni žmonės.
„Senamiestis jaunimo netraukia, nes jame nėra judėjimo, dinamikos. Senamiesčiui reikia ne tik verslo, bet ir pramogų centro. Manau, kad tada jame įsikurtų ir jaunos šeimos“, – prognozavo pašnekovė.
V. Vainorienė pastebėjo, kad bet kurio verslininko įsikūrimas senamiestyje davė teigiamų dalykų: sutvarkyti pastatai, aplinka. To ji tikisi ir iškilus biurų pastatui.

KOVA TARP SENO IR NAUJO?
Ar biurų pastatas kelia pavojų Mažeikiams ir visuomenės interesui, „Santarvė“ klausė UAB „Šiaulių komprojektas“ ir statybos projekto vadovo Vytauto Marcinkaus.
„Nuo to, kad vietoj griuvenos atsiras modernus, stiklinis biuro pastatas, miestas taps tik gražesnis. Drauge būtų sutvarkytas ir skvero kampas. Projekte numatyta pakloti takus, įjungti prieigų apšvietimą. Šis projektas nieko nenaikina, o kuria, gražina“, – paaiškino jo vadovas.
Kylančias mažeikiškių emocijas pašnekovas įvardijo kaip kovą tarp seno ir naujo, modernaus ir atgyvenusio.
„Manau, kad geras objektas ne mažina, o didina šalia esančio nekilnojamojo turto kainą. Verslininkai, įsikūrę moderniame biure, gali panorėti netoli jo įsigyti butus. Virš greta centro esančių namų galėtų būti įrengti mansardiniai aukštai su šlaitiniais stogais. Atsirastų galimybė namų gyventojams pasididinti butus“, – savo nuomonę išsakė V. Marcinkus.

DIRBTINAI SUKURTAS BAUBAS
Biurų pastato idėjos ir statybų užsakovo bei organizatoriaus bendrovės „Alaiba“ direktorius Alvydas BALČIŪNAS atsakė į „Santarvės“ klausimus.
– Kas iš tikrųjų įsikurs paslaptingajame „dangoraižyje“ ir ką žadate daryti su skveru?
– Anokia čia paslaptis. Yra projektas, jame viskas išdėstyta. Tik mažai kas juo domisi arba nesupranta. Tarp tokių, matyt, yra iniciatyvinės grupės organizatoriai. Bent jau ponas Smilgys „Santarvei“ komentavo netiesą. Iš kur jis ištraukė, kad šalia pastato bus šaligatvis su sustiprinta apačia?
Aš kreipiausi į Reginą Lukošienę ir siūliau dar kartą susitikti su greta esančių namų gyventojais bei atsakyti į klausimus. Teigiamo atsakymo iki šiol nesulaukiau.
Dėl informacijos stokos gandų virtinė vis ilgėja. Esą vietoj parko atsiras mašinų stovėjimo aikštelė, pastate įsikurs nežinia kas.
O tiesa tokia: įgyvendinus projektą, Laisvės g. 34 name vietoj buvusios apvaliosios parduotuvės planuojamas modernus, šiuolaikiškas septynių aukštų biurų pastatas, kuris užims 3,78 aro. Šalia pastato nebuvo planuota ir nebus jokios automobilių stovėjimo aikštelės.
Projektą vykdė kompetentinga projektavimo kompanija UAB „Šiaulių komprojektas“. Ši bendrovė ruošė ir detalųjį planą.

DETALUSIS PLANAS NESUDOMINO
– Pagal įstatymus, pranešimą dėl detaliojo plano ribų turėjote skelbti spaudoje, kad žmonės galėtų teikti savo siūlymus.

– Viską darėme nuosekliai, laikydamiesi įstatymų. Skelbimas, kviečiantis gyventojus susipažinti su detaliųjų planų sklypų ribomis ir teikti pasiūlymus, buvo išspausdintas 2004 metų gruodžio mėnesį. Gyventojai galėjo kreiptis iki 2005 metų sausio 17 dienos, tačiau nė vieno siūlymo nesulaukėme.
Savo iniciatyva supažindinome gretimų namų, t.y. Laisvės gatvės 32ojo ir 36ojo, gyventojus su savo ketinimais, paaiškinome, kokia pastato paskirtis, atsakėme į klausimus. Abiejų namų gyventojai (18 butų iš 24) pasirašė neprieštaraujantys mūsų projektui.

GYVENTOJŲ NUOMONĖ KEITĖSI
– Po kurio laiko dalis abiejų namų gyventojų persigalvojo. Kaip manote, kodėl?

– Pasigirsta kalbų, kad mano metodai renkant parašus neva buvę ne tokie, aš kažkaip privertęs žmones pasirašyti. Absurdas. Informuojant gyventojus ir jiems pasirašant (2005 metų pavasarį), procese dalyvavo trys šalys: be manęs, detaliojo plano organizatoriaus atstovas, Savivaldybės architektas Tomas Pudžiuvis ir UAB „Admitūras“ direktorius Antanas Barvydis.
Per tą laiką, kol buvo rengiamas pastato detalusis planas, techninis projektas, tvarkomi statybų leidimui gauti reikalingi dokumentai, pradėjo kilti įvairių diskusijų, spėlionių, kas pastate įsikurs. Įvairūs gandai formavo ir gyventojų nuomonę.
Girdėjau, kad Regina Lukošienė, kurios vertimų biuras įsikūręs viename iš gretutinių namų, įkalbinėjo gyventojus, kad šie pasirašytų „prieš“ pastato statybą, t.y. pakeistų ankstesnę nuomonę.

VIEŠASIS AR PRIVATUS INTERESAS?
– Iniciatyvinė grupė, skambiai pasivadinusi „Senamiesčio vertybėms išsaugoti ir puoselėti“, tęsia parašų rinkimo akciją. Kreipimesi teigiama, kad šis projektas pažeis visuomenės teises ir interesą.

– Gyventojų buvo prašoma pasirašyti už skvero išsaugojimą. Jeigu iniciatyvinė grupė pas mane ateitų su šia gera idėja, aš ir pats pasirašyčiau, nes norėjau ir noriu, kad skveras išliktų. Manau, kad pamėtėjus kilnią skvero išsaugojimo idėją, žmonėmis buvo pasinaudota.
Kyla klausimas: galbūt parašai renkami ne dėl viešojo, bet privataus intereso? Nesusikalbama su 23 žmonėmis. Jei pirmas nusipirko tą pastatą ir įgyvendina idėją, antram belieka kliudyti?
Kažkada mažeikiškių sukurtas skveras yra pasenęs, apleistas, apgailėtinas. Nuo gatvės ir per gretimų namų butų langus vaikai gali stebėti, kaip dėdės ir tetos tuština butelius. Skverą reikia iš pagrindų pertvarkyti – iš naujo apželdinti, suformuoti takelius, sudėti dangą. Aš noriu sutvarkyti apleisto senamiesčio skvero dalį prie planuojamo statyti biurų pastato. Ar tai yra visuomenės interesų pažeidimas?
Manau, kad ateis laikas, ir Savivaldybė ras kompetentingų žmonių bei lėšų atnaujinti visą skverą.
Žmones, norinčius daugiau sužinoti apie projektą, kviečiame į susitikimą, kuris įvyks spalio 18 dieną 15 val. Mažeikių seniūnijos salėje (Laisvės g. 39).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto