Įstatymas padalijo pedagogų atostogas ir pinigus

Pastaruoju metu mokyklų bei lopšelių-darželių vadovai skubiai keičia darbuotojų atostogų grafikus – ieškoma būdų, kad žmonės patirtų kuo mažiau nuostolių. Dėl pasikeitusio Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (nuo liepos 1 d. Lietuvos gyventojai pradės mokėti 6 proc. mažesnį pajamų mokestį) pedagogams nenaudinga pradėti 56 dienų atostogas birželio mėnesį – jie prarastų apie 300 litų. KEIČIASI PAJAMŲ MOKESČIO TARIFAS
Nuo liepos 1 dienos gyventojų pajamų mokestis sumažės nuo 33 iki 27 procentų. Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė, kad pajamos bus apmokestinamos nepriklausomai nuo to, kada pinigai uždirbti. Naujoji apmokestinimo tvarka bus taikoma jau išmokant pinigus: jei pajamos bus išmokamos birželio mėnesį – mokestis bus 33 proc., jei liepą – 27 procentai.
Birželį mokami atostoginiai taip pat bus apmokestinti 33 procentais, net jeigu atostogos truks iki rugpjūčio mėnesio.
Tai ypač aktualu pedagogams, dažniausiai 56 kalendorinių dienų trukmės atostogas pradedantiems birželio mėnesį. Tokiu būdu, priklausomai nuo darbo krūvio, turimo vardo ir darbo stažo, jie gali prarasti nuo 100 iki 300 litų.

PRISIMINTA PER VĖLAI
Nors naujasis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas buvo priimtas prieš metus (2004 m. birželio 5 d.), daugelio Mažeikių rajono švietimo įstaigų vadovai jį buvo pamiršę arba dėl noro išvengti papildomų rūpesčių nenorėjo prisiminti.
Iniciatyvos ėmėsi Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, balandžio pabaigoje išplatinusi kreipimąsi į švietimo įstaigų vadovus.
„Iš tikrųjų per vėlai buvo prisiminta, kad keičiamas pajamų mokesčio tarifas. Kai kurie pedagogai jau atostogauja. Savarankiškai ėmėmės rinkti informaciją įvairiose institucijose, o juk tai turėjo kompleksiškai padaryti Valstybinė mokesčių inspekcija ir išaiškinti ne tik vadovams, bet ir darbuotojams“, – „Santarvei“ teigė šios profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jesinas.
Jis džiaugėsi, kad švietimo įstaigų vadovai geranoriškai sutiko keisti darbuotojų atostogų grafikus.
„Manau, kad pagaliau buvo patikėta mūsų kompetencija ir dalykiškumu. Suvokta, kad nesame rėksniai (kaip bando kai kas mus pavaizduoti), reikalaujantys nerealių dalykų“, – svarstė profsąjungos pirmininko pavaduotojas.

„IŠ LAIVO Į POKYLĮ“
Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga pateikė siūlymą mokytojams pradėti atostogauti nuo liepos 5 dienos. Tačiau ir ši data turi savų minusų – dėl to, kad liepos 2 diena yra sekmadienis, neįmanoma atostoginių išmokėti prieš 3 dienas, kaip to reikalauja Darbo kodeksas.
„Šioje situacijoje išlošia įstaigos, turinčios profesines sąjungas. Šį klausimą galima labai gražiai išspręsti – į kolektyvinę sutartį reikia įtraukti pataisą, nurodančią, kad atostoginius galima sumokėti pirmąją atostogų dieną. Žinoma, jeigu žmogus to pageidauja. Juk kolektyvinė sutartis tam ir yra, kad palengvintų darbuotojų gyvenimą“, – „Santarvei“ sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkė Judyta Čejauskienė.
Pirmininkė apgailestavo, kad dėl neracionalių šalies vadovų sprendimų pedagogai negalės pradėti atostogų birželio mėnesį.
„Man labiau patiktų grįžti į darbą rugpjūčio pabaigoje. Tada ramiai gali pasiruošti naujiems mokslo metams, sutvarkyti kabinetą. Dabar bus „s karablia na bal“ („iš laivo į pokylį“ – V. S.), nes atostogos baigsis rugsėjo pirmąją. Kodėl Vyriausybė apie tai nepagalvojo? Šitaip jie dar kartą įrodo savo požiūrį: „Esate ubagai, tai ir toliau tokie būkite“, – piktinosi J. Čejauskienė.

SIŪLOMOS PERTRAUKIAMOS
ATOSTOGOS

Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ pripažino, kad mokyklų ir lopšelių-darželių vadovai nelabai kreipė dėmesį į tai, kad nuo liepos 1 dienos keičiasi gyventojų pajamų mokesčio tarifas. Nelabai tam ir ruošėsi.
„Pripažįstu, kad profsąjunga pirmoji pradėjo skambinti varpais. Manau, jog kai kurie direktoriai nelabai norėjo matyti ir profsąjungos rašto, nes nenorėjo iš naujo dėlioti atostogų grafiko. Labai džiaugiuosi, kad pagaliau sumažintas tas pajamų mokestis – vis vienu kitu centu daugiau gaus mokytojai. Tačiau esame labai kvailoje situacijoje, nes pedagogams vasara – atostogų metas. Jeigu išeisime birželio mėnesį – gana daug prarasime, jeigu liepą – vėluosime normaliai pradėti naujus mokslo metus“, – svarstė vedėjas.
Pasak A. Stonkaus, atostogos priklauso nuo darbdavio, tai yra mokyklos direktoriaus, ir darbuotojo susitarimo. Direktorių gamybiniame pasitarime akcentuota, kad vadovai negali per prievartą brukti savo nuostatos mokytojams – būtina su kiekvienu derinti atskirai.
Praėjusią savaitę gautas švietimo ir mokslo ministro raštas, raginantis sudaryti racionalų atostogų grafiką, leidžiančių darbuotojams išvengti nuostolių. Kaip išeitį siūloma (darbuotojui sutikus) daryti pertraukiamas atostogas: viena iš atostogų dalių galėtų būti suteikta tuo metu, kai galios 27 proc. mokesčio tarifas (pvz., nuo liepos 5 d.).
Kita kelių dienų atostogų dalis galėtų būti suteikta dar birželio mėnesį arba per kitas mokinių atostogas.
Šis variantas leistų pedagogams į darbą sugrįžti paskutinę rugpjūčio savaitę, todėl jis labiausiai priimtinas Švietimo skyriaus vedėjui. A. Stonkaus teigimu, ypač svarbu, kad tinkamai savo atostogas suplanuotų mokyklų direktoriai – jie į mokyklą privalo grįžti likus kelioms dienoms iki mokslo metų pradžios.

NĖRA NEIŠSPRENDŽIAMŲ
PROBLEMŲ

Renavo pagrindinės mokyklos direktorė Vida Gureckienė „Santarvei“ sakė turėjusi atšaukti gegužės mėnesį pasirašytą įsakymą dėl darbuotojų atostogų.
„Kadangi tik dabar mums viską išaiškino, tai iš naujo deriname pagal visų pageidavimus. Stengiamės, kad nenukentėtų nė vienas žmogus, todėl neskubame sudaryti naujo grafiko“, – teigė direktorė.
Anot V. Gureckienės, keletas pedagogų pageidavo pradėti atostogas birželio mėnesį, todėl jiems pasiūlytos pertraukiamos atostogos. Be to, būtina, kad kažkas pavaduotų liepos mėnesį atostogausiančią direktorę. Dėl šios priežasties taip pat kai kam teks trumpam grįžti į darbą.
Gabijos gimnazijai tokių problemų nekyla – vasarą dirbs direktoriaus pavaduotoja, kuri rugsėjo mėnesį išeina į pensiją. Visi 63 šios mokyklos pedagogai atostogauti pradės nuo liepos 5 dienos.
„Nematau jokios problemos – į darbą sugrįšime kaip tik rugsėjo pirmąją. Dėl mokytojų Vyriausybė nekeis bendros finansų politikos. Vadovas tam ir yra, kad rastų išeitį“, – sakė Gabijos gimnazijos direktorius Stasys Šiurkus.
Direktorius priminė, kad nuo rugsėjo 1 d. keičiasi pamokų tarifikacija, todėl mokytojams gali būti nenaudinga atostogauti per mokinių rudens ar žiemos atostogas.
„Mes išanalizavome visus variantus ir pasirinkome šitą“, – patikino S. Šiurkus.
Tokį pat variantą pasirinko ir lopšelio-darželio „Delfinas“ pedagogai. Direktorės Laimos Žiubikienės teigimu, niekada nebūna problemų, kurioms nebūtų galima rasti sprendimo.
„Spėsime ir paatostogauti, ir naujam sezonui pasiruošti. Auklėtojos susitvarkys dar birželio mėnesį, todėl prieš rugsėjo pirmąją reikės tik dulkes nusibraukti ir pačioms pasipuošti“, – juokavo direktorė.
Kai kurie Viekšnių lopšelio-darželio „Liepaitė“ pedagogai jau atostogauja. Tarp jų ir įstaigos direktorė. Pavaduotoja Irena Gudavičienė „Santarvei“ paaiškino, kad atostogų grafikas buvo sudarytas nieko nežinant apie mokesčių tarifo pasikeitimą.
„Kai sudarinėjome grafiką, to įstatymo dar nebuvo. Dabar svarstėme, ką reikia daryti. Nusprendėme daryti pertraukiamas atostogas, kad nors kiek pinigėlių sugrįžtų“, – sakė I. Gudavičienė
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Pasikeitęs gyventojų pajamų mokesčio tarifas verčia koreguoti pedagogų atostogų planus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto