Kyla nauja pasipriešinimo siūlymams dėl vaiko teisių apsaugos banga

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Visuomenininkai ir žmogaus teisių gynėjai reiškia susirūpinimą dėl Seimui vėl siūlomų Vaiko teisių apsaugos įstatymų, nes jų nuostatos esą yra neapibrėžtos, ribojančios žmogaus teises ir laisves bei atveriančios galimybę institucijoms kištis į šeimos gyvenimą.


Įstatymų paketas atmestas ir vėl teikiamas

Nepasitenkinimo bangą sukėlė „tvarkietės“ Onos Valiukevičiūtės ir socialdemokratės Rimantės Šalaševičiūtės pateiktas įstatymų paketas, kuriuo siūloma keisti Vaiko teisių pagrindų įstatymo, Civilinio kodekso ir kitų įstatymų nuostatas.
Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas siūlymus, kurie yra paremti nauja „smurto prieš vaiką“ sąvoka, įvertino, kaip silpninančius šeimą, pažeidžiančius žmogaus teises ir laisves.
Asociacijos pirmininkui nuostabą kelia tai, kad tokie patys siūlymai, kurie jau buvo atmesti Vyriausybės, Seimo Žmogaus teisių komiteto, vėl atsirado svarstomame įstatymo projekte.


Iš kiekvienos šeimos galima atimti vaiką?

V. Budniko kritikos sulaukė siūlymas smurto prieš vaiką sąvoką apibrėžti taip: „kai vaikas patiria kito asmens neatsitiktinį veikimą ar neveikimą, darantį jam emocinį poveikį, arba nepriežiūrą, sukeliančią ar galinčią sukelti žalą vaiko raidai ir orumui“.
„Šitos sąvokos pagrindu seka kiti straipsniai, kada vaiką galima atimti, kai tėvai ar teisėti globėjai smurtauja. Tokią sąvoką įvedus praktiškai iš kiekvienos šeimos galima atimti vaiką. Kam to reikia?“ – ketvirtadienį per spaudos konferenciją Seime retoriškai klausė V. Budnikas.
Lietuvos žmogaus teisių asociacijos vadovo kritikos sulaukė ir siūlymas apibrėžti emocinį smurtą, kad tai yra kito asmens nuolatinė neigiama nuostata dėl vaiko, jo individualumo nepripažinimas, sukeliantis ar galintis sukelti žalą vaiko emocinei, psichinei, dvasinei, moralinei sveikatai ir raidai“.
„Tuo smurtu, sakyčiau, kiekviena šeima yra smurtaujanti, kadangi vaiko individualumo nepripažinimas dažnai pasireiškia kaip savotiška auklėjimo priemonė, drausminimas“, – kalbėjo V. Budnikas.


Siūlys steigti Nacionalinę šeimų tarybą

Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko vertinimu, teikiant iš naujo tokius pasiūlymus, galbūt siekiama juos priimti nuslopus visuomenės budrumui.
Tokiems pasiūlymams nepritaria ir socialiniame tinkle susikūręs visuomeninis judėjimas „Neleisime valdžiai grobti mūsų vaikų“, turintis šiuo metu jau daugiau nei 9 tūkst. gerbėjų.
Opozicijoje esančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė pateiktus siūlymus vertina kaip pastangas kištis į šeimos gyvenimą ir pažymėjo, kad Lietuvoje jau yra įstatymai, kurie apsaugo asmenį nuo smurto artimoje aplinkoje – veikia atitinkami Administracinių teisės pažeidimų ir Baudžiamojo kodeksų straipsniai, tereikia juos taikyti.
„Sakoma, kad mušti vaikus negerai, ir manau, kad mes visi su tuo sutinkame ir tikime, kad smurtinę aplinką reikia riboti, prieš smurtą reikia kovoti, bet ar tikrai tokiomis priemonėmis? Tam pasitelkus visiškai neapibrėžtą smurto sąvoką bausti tėvus ir atiminėti iš jų vaikus, taikant netgi Baudžiamąjį kodeksą dėl neaiškios priežasties?“ – kalbėjo V. Aleknaitė-Abramikienė.
Parlamentarės įsitikinimu, smurto šeimoje prevenciją reikėtų vykdyti padedant šeimai, stiprinant ją, skleidžiant visuomenėje smurtui nepakančias nuotaikas, aiškinant, kodėl smurtas yra blogai.
Ji pažadėjo, kad bus pateiktas siūlymas steigti Nacionalinę šeimų tarybą prie LR Seimo. Tokios visuomeninės organizacijos veikia ir kitose šalyse.

4 Atsakymai į “Kyla nauja pasipriešinimo siūlymams dėl vaiko teisių apsaugos banga”

  1. as parašė:

    visi vėl kalba apie vaikų teises, bet kažkodėl iš vis neužsimenama apie vaikų pareigas.

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Kur liejasi alkoholis,ten ir smurtaujama,ten ir kencia vaikai.Atsakingiau turetu dirbti Vaiku teisiu apsauga,kontroliuodama ir lankydama tokias seimas mieste . Kaime,seniunas su policijos darbuotoju.Mazinti bedarbyste ir kurti vaiku ir jaunimo uzimtuma tiek mieste,tiek kaime. Na,o atimti vaikus is seimos,tai neiseitis. O ir kur tiek reiketu sutalpinti tu vaikeliu? Idomu,ar O.Valiukeviciute noretu buti siu laiku mama? Kaip jai tie istatymai atrodytu? Reikia drbti ta darba,kuri gerai ismanome.Siuo atveju,dainuoti!

  3. manau parašė:

    Nežinia, kas turi pasidomėti, kodėl vakarais apie 9 val.pilna maxima vos 10 metų peržengusių vaikų. Ką veikia ir kaip žaidžia kieme vieni be priežiūros tokio amžiaus vaikai, kaip vaikai leidžia atostogas. Va čia reikėtų padirbėti ir pasižiūrėti kokia reali situacija.

  4. Neteisybė parašė:

    Atima vaikus net tada,kai uošvėnės su kyšiais nubėga pas vaikų teisių darbuotojus,vaikas pasako viena ,o kiti dadeda,pripasakoja iš oro nebutų dalykų,darbuotojos tipo patiki ir iškelia bylas už nieką. Kaip taip galima iš karto nepadarius tyrimo,apsurdas,dar ne tik, kad melagingus parodymus surašo,bet paskambinusios iš vaikų teisių grasina,kad visus atims ir paliks basa,bet nepaaiškina už ką.Nežinau kaip kitur, bet Mažeikių vaikų teisėse taip yra. O tuos kur tikrai reikia prižiūrėti,net nekreipia dėmesio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto