Mažeikiškių turgininkų dėl kasos aparatų nesumažėjo

Mažeikių turgaviečių prekeiviai pakluso reikalavimui dengtose turgavietėse prekiauti maisto produktais naudojantis kasos aparatais. Dėl naujos tvarkos šį verslą paliko vos keletas žmonių. Tačiau turgaus prekeiviai tikino jau pirmomis dienomis pajutę šios prievolės nepatogumus.

SITUACIJA PAAIŠKĖS ŠEŠTADIENĮ
Centrinėje Mažeikių turgavietėje vakar buvo daug tuščių vietų. Tačiau tie prekiautojai, kurie dirbo, turėjo kasos aparatus.
UAB „Mažeikių turgus“ vadovė bei Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Mažeikių skyriaus pirmininkė Aldona Grušienė paaiškino, kad toks vaizdas nesusijęs su kasos aparatais. Anot jos, trečiadieniais mėsos ir žuvies paviljonai visada yra apytuščiai, nes nėra pirkėjų.
Turgaus direktorės teigimu, tikroji situacija paaiškės šeštadienį. Tačiau pašnekovė spėjo, kad dėl kasos aparatų žmonės nemes savo verslo.
„Pastaruoju metu šiek tiek yra sumažėję turgaus prekeivių, nes sumažėjo turgaus apyvarta“, – pastebėjo direktorė.

UŽIMTOS BEVEIK VISOS VIETOS
Tuo tarpu mikrorajono Naftininkų g. esančioje turgavietėje vakar gyvenimas virė kaip įprastai. Tik dvi vietos, kurios skirtos prekiauti daržovėmis, buvo uždengtos. „Matyt, nespėjo nusipirkti kasos aparatų“, – svarstė prekiautojai.
Kai kurie prasitarė laukę vos ne paskutinės dienos, nes dar rusenusi viltis, kad galbūt Vyriausybė atšauks reikalavimą.
„Viltis miršta paskutinė“, – šaipėsi pašnekovai.
Kad prekeiviai nepasitraukė iš turgavietės, patikino ir kontrolierė Jūratė Sasnovskienė.

APARATŲ PRITRŪKO
Kasos aparatais prekiaujantis Algis Garalis gyrė mažeikiškius, kad jie supratingi ir beveik visi, kuriems priklauso, įsigijo šiuos aparatus. Tik kai kurie pavėlavusieji liko be jų, nes kasos aparatų pritrūko. Artimiausiu metu įmonės jų turėtų atsivežti, nes užsakymų dar yra.
„Netiesa, kad Vyriausybė pataikauja ar gavo „atkatą“ iš kasos aparatų prekiautojų. Šalies mastu kas tie trys milijonai litų (tiek skirta kompensacijoms už įsigijimo išlaidas)? Tuo labiau kad kasos aparatais prekiauja daug įmonių“, – gandus bandė paneigti pašnekovas.
A. Garalio teigimu, seniai reikėję turgavietėse įvesti tvarką. „Neaišku, kokia produkcija pasiekdavo pirkėjus. Nesąžiningi prekeiviai išsirašydavo dokumentą vienai kiaulei ir jį naudodavo visai produkcijai. Teko girdėti tokį komentarą, kad pagal tokią apskaitą išeidavo taip, jog kiaulė turi… penkiolika nugarinių“, – replikavo verslininkas.

PIRKĖJAI PATENKINTI
Daugelis pirkėjų taip pat teigiamai vertina Vyriausybės reikalavimą prekiauti su aparatais.
„Seniai reikėjo įvesti tuos aparatus, dabar nebeprekiaus neaiškios kilmės mėsa, nes privalės turėti dokumentus, o tai atsiveža iš bet kur, bet sako, kad lietuviška. Be to, mėsa parduotuvėj pigesnė negu turguje“, – samprotavo turgavietėse pakalbinti žmonės.
Pirkėjai džiaugėsi, kad turėdami čekį, iškilus neaiškumų dėl produkto kokybės, jie galės kreiptis į prekiautoją arba į tais reikalais besirūpinančią instituciją.
„Aš taip pat norėčiau nemokėti mokesčių. Tuo labiau kad, ko gero, uždirbu mažiau negu žmonės, kasdien turguje prekiaujantys mėsa ar jos produktais“, – „Santarvei“ teigė vienos vadinamosios balkoninės parduotuvės pardavėja.

TURGININKŲ NUOMONĖS IŠSISKYRĖ
Pačių turgininkų nuomonės dėl kasos aparatų išsiskyrė.
„Aišku, geriau be papildomų rūpesčių. Bet nieko nepakeisi. Yra taip, kaip yra“, – teigė mėsa prekiaujanti Edita Ūkanienė ir prisipažino, jog negalėtų, kaip kai kurie prekiautojai, savo nepasitenkinimo reikšti špygomis, necenzūriniais žodžiais.
„Yra pasirinkimas – nenori dirbti tokiomis sąlygomis, tegu nedirba“, – pridūrė kitas pašnekovas.
„Nepanikuoja“ ir septyniolika metų turguje šviežia mėsa prekiaujanti Dainora. „Per tiek metų visokių reikalavimų, tegu ir kvailų, buvo. Šiaušėmės, o vėliau pripratome. Taip bus ir šį kartą“, – svarstė moteris.
Marytė Kairienė prisipažino įsivaizdavusi, kad bus baisiau. „Galbūt vėliau išlįs daugiau problemų“, – spėjo moteris ir prisipažino, kad jai sunkumų darbas su aparatu nesukelia ir dėl to, jog su tokia įranga yra tekę dirbti anksčiau.

VARDINO NEPATOGUMUS
Tačiau ir su Vyriausybės reikalavimu susitaikę turgininkai vardijo kasos aparatų sukeliamus nepatogumus. „Atidžiai tenka dirbti, įtempti nervai. Prasidės tikrintojų vizitai. Suklydus teks meistrą kviesti“, – guodėsi prekeiviai.
Centrinės turgavietės paviljonai nešildomi, baiminamasi, kad žiemą aparatai gali gesti. Ne visur yra galimybės aparatą prijungti prie elektros.
Turgaus direktorė A. Grušienė ramino prekiautojus: visos jų keliamos problemos bus sprendžiamos, žiemą bus įjungti dujiniai šildytuvai.
Tačiau, ko gero, didžiausia problema, kad tiksli pajamų apskaita gali turgaus prekiautojus paversti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais.
„Jeigu apyvarta per metus perkops 100 tūkstančių litų, tada teks vesti visai kitokią buhalteriją, nebegalėsime dirbti pagal verslo liudijimus“, – dėl mokestinių prievolių guodėsi turgaus prekeiviai.

KOMPENSACIJA MAŽĖS
Pagal Vyriausybės nutarimą, nuo gegužės 1 d. kasos aparatus privalo naudoti tie, kurie prekiauja maisto produktais pastatuose ar patalpose, kioskuose, vagonėliuose, kilnojamuosiuose nameliuose, autoparduotuvėse. Kasos aparato neprivalo naudoti gyventojai, prekiaujantys nedideliame nuosavame sklype užaugintomis gėrybėmis.
Tiems, kurie kasos aparatus įsigijo iki gegužės, kompensuojama 100 proc. jų kainos, jei jie ne brangesni nei vienas tūkstantis litų, o už gegužės–gruodžio mėnesiais įsigytus ir registruotus kasos aparatus bus grąžinama 50 proc. sumos.
Mokesčių inspekcijos duomenimis, Telšių apskrityje įregistruoti 93 kasos aparatai, gauta tiek pat prašymų kompensuoti įsigijimo išlaidas. Mažeikių rajone įsigyti 47 kasos aparatai – prašoma kompensacijų suma – beveik 50 tūkstančių litų. Iš viso šalyje registruoti 2 759 kasos aparatai, pateikta 1 711 prašymų gauti kompensaciją, bendra kompensacijų suma – apie 1,6 mln. litų.

BAUSTI NESKUBĖS
Policija turgaus prekiautojams primena ir juos įspėja apie administracinę atsakomybę.
„Prekyba ar paslaugos be kasos aparatų įmonėse, įstaigose bei organizacijose, kuriose gyventojai už prekes ar paslaugas atsiskaito grynaisiais pinigais, išskyrus Vyriausybės nustatytus objektus, užtraukia baudą įmonių, įstaigų, organizacijų arba jų padalinių (filialų) vadovams nuo vieno tūkstančio penkių šimtų iki trijų tūkstančių litų“, – informavo Mažeikių policijos komisariato atstovė spaudai Violeta Grigaitienė.
Jeigu baustas žmogus pakartotinai padaro tokį pat nusižengimą, jam gali būti skiriama bauda nuo 2,5 tūkst. iki 5 tūkst. litų.
Policijos komisariato iniciatyva vyko susitikimas, kuriame dalyvavo ne tik prekybą kontroliuojančių institucijų, bet ir turgininkų atstovai. Turgaviečių administracija pasidžiaugė, kad kol kas nebus skubama bausti turgaus prekiautojų, o bus siekiama jiems padėti.
„Gegužės mėnesį tiek turgavietėse, tiek kitose prekybos vietose mokesčių mokėtojai bus tikrinami įprasta tvarka – kontrolė, įgyvendinant mokesčių administratoriaus funkcijas ir uždavinius, vykdoma nuosekliai ir nuolat visus metus. Susidūrus su atvejais, kai padaromi pažeidimai, kuriuos galimai sąlygojo įgūdžių dirbti su kasos aparatais stoka ar žinių trūkumas, Mokesčių inspekcija teiks pagalbą ir konsultuos smulkiuosius verslininkus. Tuo tarpu nustačius, kad teisės aktai dėl reikalavimo naudoti kasos aparatus yra ignoruojami, tokie atvejai bus vertinami principingai“, – savo poziciją išsakė Mokesčių inspekcijos atstovai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: M. Kairienės teigimu, kol kas sunku apibendrinti visus naujosios prievolės pliusus ir minusus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto