Mokesčių inspekcijoje – neramios dienos

Pranešimus apie pareigybių naikinimą gavę mažeikiškiai siūlymų nesulaukia.

Keičiama Valstybinės mokesčių inspekcijos struktūra. Inspekcijos vadovai tikina, kad darbuotojai bus įdarbinti steigiamuose naujuose departamentuose, tačiau pranešimo lapelius apie dabartinių pareigybių naikinimą gavę mažeikiškiai darbuotojai sutrikę – senosios darbo sutartys baigiasi, o naujų siūlyti niekas neskuba.


KETURI
MĖNESIAI
NEŽINIOS
Apie tai, kad bus atleisti iš einamų pareigų, Mokesčių inspekcijos darbuotojai sužinojo prieš keturis mėnesius. Nors ir buvo teigiama, kad pagal darbo pobūdį specialistams bus pasiūlytos analogiškos ar kitos pareigos, daugelį mažeikiškių baugina nežinia.
„Įtempta buvo visa vasara. Net per atostogas neturėjome ramybės. Kaip gali ramiai ilsėtis, kai nežinai, turėsi ateityje darbo ar ne?“ – retoriškai klausė Mokesčių inspekcijos darbuotojas.
Panašiai kalbėjo ir kiti „Santarvės“ kalbinti Mažeikių skyriaus darbuotojai, nenorėję būti įvardyti, kad per pertvarką nenukentėtų už savo viešumą.
Dabartinės pareigybės ir darbo sutartys galioja iki spalio 3 dienos. Naujos darbo sutartys su Mokesčių inspekcijoje likusiais dirbti žmonėmis turėtų įsigalioti nuo spalio 4 dienos.
„Santarvės“ neoficialių šaltinių duomenimis, tik prieš kelias dienas padaliniai iš centro gavo detalų etatų sąrašą, su darbuotojais vyksta individualūs pokalbiai. Gal todėl „Santarvės“ klausimas inspekcijos vadovams: kiek mažeikiškių darbuotojų numatyta atleisti, keliems pasiūlytas naujas darbas arba naujos pareigos, liko be atsakymo.

DARBO VIETOS –
DIDMIESČIAMS?
Eiliniam mokesčių mokėtojui ir iki šiol sunku būdavo orientuotis – Mažeikiams ar Telšiams priklauso vienas ar kitas inspekcijos specialistas. Inspekcijos darbuotojai replikuoja, kad nuo spalio 4-osios tos „maišalynės“ būsią dar daugiau. Esą vieni priklausysią Mažeikiams ar Telšiams, kiti – Klaipėdai ar Vilniui.
„Dar prieš kelerius metus teko važinėti darban į Telšius. Per mėnesį kurui paklodavau po 250 litų, dar porą šimtų tekdavo išleisti pietums. Telšiai – ne Klaipėda, nemanau, kad žmonės sutiks dirbti „tranzitinėmis“ sąlygomis“, – svarstė buvęs inspekcijos darbuotojas, kurio pavardė redakcijai žinoma.
Anot pašnekovo, tokios pertvarkos daromos, norint sukurti daugiau darbo vietų didmiesčiuose. Esą jei mažeikiškiai nesutiks važinėtis į Klaipėdą, tas darbas bus pasiūlytas klaipėdiečiams.
„Be to, nukentės ir kai kurių funkcijų kokybė. Kai gauni pavedimą patikrinti mažeikiškę įmonę, tu jau daug ką žinai apie ją, žinai, ko galima tikėtis, o jei reiks vykti į Klaipėdą, geriausiu atveju žinosi tik gatvę“, – apie būsimus sunkumus samprotavo pašnekovas.

PERTVARKA –
VISOJE ŠALYJE
Algimantas Laucevičius, Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – AVMI) viršininkas, „Santarvei“ patvirtino, kad ir organizaciniai, ir struktūriniai pokyčiai vyksta ne tik apskrityje, bet ir visos inspekcijos mastu.
„Struktūros pasikeitimas – vienas etapų, keičiant visos mokesčių inspekcijos (tiek centrinio mokesčių administratoriaus, tiek apskričių mokesčių inspekcijų) veiklos modelį. Tuo siekiama didesnio institucijos veiklos efektyvumo, ekonomiškumo ir rezultatyvumo, koncentruojama kompetencija, mažėja vadovų ir jų pavaduotojų skaičius, vadinasi, ir administravimo išlaidų“, – pokyčių esmę pabrėžė viršininkas.

DARBUOTOJAI
BUVO INFORMUOTI
A. Laucevičius paaiškino, kad jau nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos pasikeitė centrinio mokesčių administratoriaus (Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos) struktūra – pradėjo veikti kompetencijos centrai (departamentai): Akcizų administravimo, Finansų apskaitos, Mokesčių apskaitos, Nepriemokų administravimo, Mokesčių administravimo, Bendrųjų reikalų.
Pašnekovas neigė, kad pertvarka vyko slapta.
„Rugpjūčio mėnesį su darbuotojais buvo organizuoti pokalbiai, dalyvaujant kompetencijos centrų (departamentų) vadovams, paaiškinta pertvarkos esmė ir liekančios garantijos, tęsiant darbus po pertvarkos, atsakyta į klausimus. Be to, buvo organizuoti susitikimai su VMI veikiančia darbuotojų profsąjunga, diskutuota pertvarkos klausimais, kurie liečia darbuotojus“, – tikino viršininkas.

DARBO VIETA NESIKEIS
A. Laucevičius informavo, kad pranešimus apie pertvarką, išskyrus Mokestinių prievolių skyriaus darbuotojus, gavo visi Telšių AVMI darbuotojai. Iš visų, tik 8 darbuotojai pasinaudojo galimybe gauti išeitines kompensacijas ir išeiti iš darbo.
„Kiti yra įdarbinami kompetencijų centruose (departamentuose), paliekant tą patį atlyginimą ir nuotolines darbo vietas Telšių apskrityje. Tai yra darbuotojo darbo vieta po pertvarkos lieka ten pat, kaip ir iki pertvarkos“, – lakoniškai paaiškino viršininkas.
A. Laucevičius neneigė, kad Kontrolės padalinių darbuotojams teks dirbti ne tik su Telšių apskrities mokesčių mokėtojais. Tačiau patikino, kad kelionių išlaidos bus padengiamos institucijos lėšomis.

IŠ MOKESČIŲ
INSPEKCIJOS –
Į SAVIVALDYBĘ
Savivaldybės vicemeras Kęstutis Bartkevičius pripažino girdėjęs apie organizacinius pokyčius Mokesčių inspekcijoje.
„Pastaruoju metu valstybės tarnautojai iš Mokesčių inspekcijos ieško darbo Savivaldybėje. Matome, kad migracija vyksta“,– pridūrė pašnekovas, tačiau prisipažino išsamesnės informacijos neturįs.
Savivaldybės Personalo administravimo skyriaus vedėja Sandra Lukošaitienė „Santarvei“ patikslino, kad šiais metais Savivaldybėje įsidarbino net penki buvę Mokesčių inspekcijos darbuotojai. Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojo pareigas vasario mėnesį pradėjo eiti Rima Podelienė, iki tol dirbusi Telšių AMVI akcizų administravimo skyriaus vedėja. Vasarą šiame skyriuje įsidarbino dar trys Mokesčių inspekcijos specialistės – Laima Akavickienė, Asta Jonauskienė ir Daiva Kuodienė, Viešųjų pirkimų skyriuje – šios institucijos specialistas Artūras Šaltkauskas.
Visi jie į Savivaldybę priimti ne konkurso būdu. A. Lukošaitienė paaiškino, kad Valstybės tarnybos įstatymui nenusižengta. Jis numato valstybės tarnautojo perkėlimą į kitas pareigas tarnybinio kaitumo būdu.
„Kai yra laisvos karjeros valstybės tarnautojo pareigos, karjeros valstybės tarnautojas jo prašymu gali būti perkeltas į kitas tos pačios ar žemesnės kategorijos pareigas toje pačioje ar kitoje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje“, – paaiškino vedėja.

SAVIVALDYBĖS
NEINFORMUOJA
Pastaraisiais metais vyksta nemažai valstybinių institucijų reorganizacijų. K. Bartkevičius prognozavo, kad ateityje jų bus dar daugiau, nes orientuojamasi į regionines struktūras.
Be to, informacinės technologijos, elektroninės paslaugos išstumia žmones.
„Apie reorganizacijas, pertvarkas dažniausiai žmonės sužino tik gavę atleidimo lapelius. Savivaldybė apie tai neinformuojama. Čia jau tokia valstybinė praktika“, – replikavo pašnekovas.
Vicemeras sutinka, kad galbūt savivalda ir negalėtų sustabdyti proceso, tačiau tai, kad ji ignoruojama, rodo, jog prasilenkiama su etika.
„Mūsų teritorijoje dirba tų valstybės institucijų žmonės. Ir mes norime žinoti situaciją“, – pabrėžė politikas.
Be abejo, nemažai mokesčių mokėtojų sutiktų, kad iš mokesčių išlaikomų valdininkų būtų mažiau.
Už efektyvias reformas pasisako ir verslininkai.
Tačiau Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentas Virgilijus Radvilas, su „Santarve“ kalbėdamasis apie valstybinių institucijų reorganizaciją, yra kritiškai vertinęs centralizuotus sprendimus, nesuderintus su vietos valdžios institucijomis. Ypač kai jie susiję su darbo vietomis, nes rajonui tai jautrus klausimas.

SPALIS –
REFORMŲ MĖNUO?
Mokesčių inspekcija tikina, kad kompetencijos centruose dirbs geriausi savo srities specialistai tiek iš Centrinio mokesčių administratoriaus, tiek ir apskričių mokesčių inspekcijų: esą tam sukurtos nuotolinės darbo vietos šalies regionuose.
Pabrėžiama, kad įgyvendinant struktūrinius pokyčius bei keičiant veiklos modelį, nenukentės nei mokesčių mokėtojų aptarnavimas, nei mokestinių prievolių vykdymo užtikrinimas.
K. Bartkevičius nesiima prognozuoti, ar taip ir bus. Tačiau pastebėjo, kad praėjusių metų Darbo biržos reforma, kai Mažeikiai tapo Plungės padaliniu, mažeikiškiams naudos neatnešė, nes padaugėjo biurokratizmo net norint gauti informacijos.
Beje, keistas sutapimas. Mažeikiškė darbo birža savarankiškų funkcijų neteko nuo spalio mėnesio. Nuo šių metų spalio mėnesio prie Telšių jungiamas Mažeikių registrų centras.
Mažeikių policijos komisariatas prieš trejus metus Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato padaliniu tapo taip pat spalio mėnesį.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Nuo spalio 4 dienos keičiama Mokesčių inspekcijos struktūra
ir darbuotojų pavaldumas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto