Naujieji buvusio alaus bravoro savininkai žada visko neišgriauti

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikiškiai jau kurį laiką stebi kadaise seniausia buvusios Mažeikių įmonės – „Lokio“ alaus daryklos teritorijoje vykstančius pastatų griovimo darbus.
Stebisi ir domisi, kodėl tokių senų, istorinių pastatų nebuvo pasistengta išsaugoti.

Kadaise buvo miesto pasididžiavimas

Viekšnių gatvėje brolių Šadauskų alaus bravoras buvo įsteigtas nepriklausomoje prieškario Lietuvoje. Bravoro teritorijoje anuomet buvo alaus daryklos pastatas, mūrinis sandėlis, daigykla, pora garažų, ledainė, įvairios pašiūrės ir sandėliukai. Bravoras turėjo savo vandentiekį, kanalizaciją, o jo teritorija buvo išgrįsta akmenimis.
Anuometinėje spaudoje apie šią įstaigą ir jos verslius įkūrėjus buvo rašoma: „Ne didžiausia valiuta, bet sumanumu galima pasiekti ekonominio gerbūvio.“
Per laiką keitėsi bravoro pavadinimai, darbuotojai, savininkai. Neribotam laikui „Lokys“ lietuviško alaus gamybą sustabdė 2012 metų rudenį. Nei visuomenei, nei tuometiniams darbuotojams niekas ir nepaaiškino, kas nulėmė tokį sprendimą.
Kalbėta, kad nesutarimai tarp įmonės akcininkų.

Gailisi istorinių pastatų

Aštuonerius metus „Lokio“ teritorija bei pastatai tarsi neturėjo šeimininkų. Viekšnių gatvės gyvenamųjų namų gyventojai bei praeiviai tik stebėjo po nakties išdaužytus langus, išplėštas duris.
Pernai buvusį bravoro pastatą nupirko įmonė „Vaidva“. Viena iš veiklos sričių – pramoninių statinių griovimas.
Kai susitvarkiusi visus reikiamus leidimus įmonė ėmė teritorijoje atlikti pastatų griovimo darbus, mažeikiškiai susirūpino: kodėl buvusios alaus daryklos pastatai negalėjo būti valstybės saugomu kultūros paveldo objektu.
„Tai senas pastatas, bet jį baigiama nugriauti. Man, kaip senai mažeikiškei, jo gaila…“ – kalbėjo į redakciją paskambinusi moteris.
Kiti mažeikiškiai, socialiniame tinkle „Facebook“ pamatę nuotrauką, kurioje užfiksuoti griovimo darbai, piktinosi paveldą saugančių institucijų netoliaregiškumu. Jie diskutavo apie tai, kaip panašūs pramoniniai pastatai atnaujinami pasitarnauja visuomenei užsienio šalyse. Žmonės nuogąstavo, kad teritorijoje vietoj miesto istoriją menančių pastatų „išdygs“ eilinis prekybos centras.
Plačiau skaitykite laikraštyje.

12 Atsakymų į “Naujieji buvusio alaus bravoro savininkai žada visko neišgriauti”

  1. Minde parašė:

    Vaidvos dirikas yra muzhikas, negerbia istorijos…

  2. Mindaugas parašė:

    Matant griuvanti bravora man is skausmo verkia sirdis. Bet as grysiu kada nors ir pradesiu virti alu mazeikiuose…

  3. Nevadovaukit, kaip gyventi parašė:

    Tai ponai komentatoriai, kad gudrūs, nupirkite bent vieną iš tų griuvėkų ir prikelkit naujam gyvenimui. Jei nusipirki, tai ir tvarkosi kaip jiems reikia.

  4. Tikrai parašė:

    Šadauskų bravoras-labai įdomi senosios Mažeikių istorijos tema.Turbūt jaunoji karta nežino,kad čia yra buvęs švedų degtukų fabrikas.Turbūt mažai kas žino,kad penki broliai Šadauskai,kilę iš Griežės kaimo,įkūrę alaus bravorą tarpukario Lietuvoje, buvo pirmieji lietuviško kapitalo ir verslo pradininkai.Jie metė įšukį užsienio,daugiausia vokiečių,kapitalo veržimuisi.Jie sugebėjo konkurentams numušti pardavimo kainas.Vieno iš brolių dėka artėjant sovietų kariuomenei nebuvo susprogdintas Mažeikių bankas,geležinkelio mazgas,elektrinė,paštas.Senieji mažeikiečiai tik gerai atsiliepdavo apie jų įmonę.Senoji Šadauskų giminė yra susiėjusi su popiežiumi Jonu Pauliumi.Jo mama,kilusi iš Leckavos Montvydų kaimo buvo artimi riminaičiai.Labai įdomus brolių likimas pokariniu laikotarpiu.Vieni neišvengė tremties,kiti kūrė verslą Amėrikoje,net patyrė Al Kaponės palikuonių reketo.Buvo ir grįžusių į laisvą Lietuvą,bet čia atskira tėma.

  5. Vijai, Daliai parašė:

    Jums reikia dar vieno PC? Griauname istorinius pastatus nes tokiems verslininkams su vištos smegenimis (tuo pačiu ir jums) neužtenka proto, kaip dar galima jų istorinę vertę monetizuoti. Kolchoznikai pasaulį mato per savo prizmę, net nebando suprasti, kad gali būti kitaip. Svarbu, kad šiandien būtų pilnas pilvas akcijinės šlapiankės, o rytoj kad ir tvanas.

  6. Vija parašė:

    Man tas bravoras už tos tvoros jokių sentimentų nekėlė. Tegu griauna ir pastato nors ir prekybos centrą. Vis gražiau atrodys

  7. Dalia parašė:

    Kaip laikomes isikibe senu griuvenu! Viena jau turime paciame centreLaisves gatveje-„labai grazus“.Manau reiketu palikti tik labai maza dalele prisiminimui,nes nesame tokie turtingi,kadgaletume atstatytitoki didziuli pastata normaliai.Nugriovus bent jauvaizdas bus normalus,o ne benamiu irstva.

  8. to B parašė:

    Visi jusu isvardinti pastatai -istoriniai paminklai,buvusio socializmo-komunizmo,visi mazeikiai uz ju issaugojima.

  9. Tikrai parašė:

    Tiktai išsaugoti,tokio pastato niekas nebepastatys.Tik gaila,kad šiandieniniai vadinami verslininkai nepasidomi mūsų žemiečių Sadauskų istorija. Pasak senujų mažeikiečių pasakojimų tai buvo sąžiningi darbdaviai.Matulionio gatvėje gyvenęs Ramanauskas dar Chruščiovo laikais dirbęs pieninėje šaltkalviu pasakodavo apie Sadauskų fabriką,minėdavo jų santykius su dirbančiujų kolektyvu,kad kiekvienam dirbančiajam buvo garbė pas juos dirbti.

  10. Istorija brangi parašė:

    Nelyginkit ivairiu norfu etg ir kitu griuvenu su istoriniu Sadausku alaus fabriku.Jis yra Mazeikiu istorija,tik gaila,kad vienadieniams vadovams ir lengvo biznio siurbliams tai nerupi.Pagrindinio pastato su meskute dalis turejo buti issaugota.Mazeikiai ir taip isgarsejo gelezinkelio griovimu ir keliasdesimt milijonu baudomis,bei dar didesnemis islaidomis ji atstatant.

  11. B. parašė:

    Bus dar vienas „architektūros paminklas“, šalia buvusios „Norfos“ Naftininkų gatvėje, namo su beržais ant stogo Laisvės gatvėje, buvusių ETG, statybos tresto, autobusų parko… Tik spėk žvalgytis ir stebėtis.

  12. Komentatorius parašė:

    Taip, piktinasi tie, kuriems patinka šiukšlėse gyventi. Geriau jau nieko nedaryti, juokinti visus su griuvenomis prie miesto prieigų. Mažeikiai – nuostabių griuvenų miestas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto