Politikai siekia pinigų… girdydami tautą?

Tyrimais įrodyta, kad dėl prekybos laiko pailginimo ne tik daugiau alkoholio išgeriama, bet ir daugėja nusikaltimų.

Seimo nariai siūlo pratęsti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką iki vidurnakčio – taip esą sustabdytų kontrabandą ir praturtintų valstybės biudžetą. Oponentai šią iniciatyvą vadina absurdiška ir siūlo mažinti parduotuvių skaičių.


Į VALSTYBĖS BIUDŽETĄ
Jau pusantrų metų alkoholiniais gėrimais parduotuvėse neleidžiama prekiauti nuo 22 iki 8 valandos.
Seimas pritarė liberalų pateiktai iniciatyvai leidimą prekiauti pratęsti iki vidurnakčio, tačiau galutinį sprendimą priims per rudens sesiją.
Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą kolegoms pateikę parlamentarai aiškina, kad dabar draudžiamuoju metu prekybos svaigalais imasi bobutės, taksistai, kontrabandininkai, todėl reikėtų bent dviem valandoms grąžinti alkoholį į parduotuves bei papildomus mokesčius į valstybės biudžetą.
Naujas įstatymo pataisas pristatę liberalai teigia, kad kuo daugiau žmonės vartos legaliai įsigyjamų svaigalų, tuo daugiau prikapsės pinigų į valstybės biudžetą.
Kad į biudžetą suplaukia mažiau lėšų, rodo Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pateikti duomenys. Už etilo alkoholį ir alkoholinius gėrimus per pirmąjį šių metų pusmetį į valstybės biudžetą įplaukė 286 mln. litų, kone šimtu milijonų mažiau negu per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Tuo tarpu prieš dvejus metus ši suma siekė arti 500 milijonų.
Šiuo metu Mažeikių rajone yra du akcizo mokėtojai ir per sausio–gegužės mėnesius į valstybės biudžetą jie sumokėjo 217 tūkst. litų akcizo.
Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Akcizų administravimo skyriaus vedėja Rima Podelienė „Santarvę“ informavo, kad šie pinigai keliauja į valstybės biudžetą, ir į savivaldybių biudžetus ar fondus jie negrįžta.

APYVARTA MAŽĖJO
„Santarvės“ kalbinti mažeikiškiai verslininkai teigia, kad pinigų į valstybės biudžetą suplaukia mažiau, nes žmonės perka mažiau alkoholio. Tačiau prekybininkai Seimo narių diskusijas vertina skirtingai.
„Nebesulaukčiau skambučių su prašymais parduoti butelį po dešimtos vakaro. Iš tiesų poreikis yra, juk visada atsiranda nesuspėjusių nusipirkti arba nepagalvojusių pasirūpinti laiku,“ – kalbėjo vienos iš miesto vadinamųjų balkoninių parduotuvių šeimininkė.
Ji „Santarvei“ prisipažino, kad kartais tenka nusižengti įstatymui ir butelį parduoti draudžiamu metu, šis „veiksmas“ į kasos aparatą įmušamas tik ryte.
Tuo tarpu kelių parduotuvių tinklo „Apynys“ savininkas Stanislovas Pocevičius patikino nepritariąs tokioms Seimo narių iniciatyvoms.
„Visiškai laiko užtenka. Juk vis tiek parduotuvės nedirba ilgiau nei iki dešimtos. Visi, kurie nori, nusiperka iki tol. Ir, spėju, kiek esame kalbėję, problemų žmonėms nekyla,“ – paaiškino verslininkas.
Kalbinti Mažeikių smulkieji verslininkai skaičiavo, kad pastaruoju metu mažeikiškiai apsirūpina būtinosiomis prekėmis – maistu, higienos priemonėmis, o prekyba alkoholiu sumažėjo 20–30 proc. Mažeikiškiai pastaruoju metu dažniau renkasi pigesnį alų nei brangesnius stipriuosius gėrimus.

NAKTĮ – PIRKĖJŲ NEDAUG
Nespėjusieji nusipirkti alkoholinių gėrimų iki 22 valandos turi alternatyvą – naktines parduotuveskavines.
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Rapšienė „Santarvę“ informavo, kad šiemet išduotos keturios licencijos, suteikiančios teisę prekiauti svaigalais ir naktį – dvi mieste ir dvi kaimiškosiose vietovėse. Praėjusiais metais tokių leidimų išduota dešimt.
Verslininkui S. Pocevičiui priklauso viena iš kavinių, kur pritrūkę alkoholio mažeikiškiai gali jo įsigyti naktį.
Jis „Santarvei“ pasakojo, kad mažeikiškiai čia užsuka ne taip dažnai, sujudimas jaučiamas nebent savaitgaliais ar švenčių dienomis.
„Dažniausiai ateina tokie žmonės, kurie šventė, pritrūko degtinės ir atėjo nusipirkti. Kavinukė dirba iki trijų nakties, to visiškai užtenka. Per šventes prekyba buvo, o jeigu nėra švenčių, tai paprastai suprekiaujama iki tūkstančio litų nakties metu. Ar čia prekyba?“ – samprotavo mažeikiškis verslininkas.

DAVĖ REZULTATŲ
Įstatymo pataisoms nepritariantys politikai primena Europos Komisijos tyrimą, kuris rodo, kad pajamos, gautos iš alkoholio, valstybei visada yra kelis kartus mažesnės už nuostolius – dėl ligų, traumų, gaisrų ir kitų neblaivių asmenų sukeltų nelaimių.
Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga skaičiais įrodo, kad prekybos alkoholiu laiko ribojimas duoda teigiamų rezultatų.
Per praėjusius metus Lietuvoje 30 proc. (nuo 1475 iki 1019) sumažėjo mirusiųjų dėl alkoholio vartojimo, 40 proc. sumažėjo neblaivių vairuotojų sukeltų eismo įvykių, 7,5 proc. sumažėjo socialinės rizikos šeimų apskaitoje įrašytų girtaujančių šeimų.
Per pastaruosius dvejus metus 31 proc. sumažėjo alkoholinių psichozių skaičius ir 27 proc. sumažėjo apsinuodijusiųjų alkoholiu ir jo surogatais.
„Seimo nariai kaip užsukti kartoja, kad vartojimas nemažėja ir kaip ant mielių auga nelegali prekyba, kontrabanda ir panašiai. Tačiau tuo pat metu nepateikiama jokių konkrečių duomenų. Vidaus reikalų ministro teigimu, apribojimai lėmė tai, kad suklestėjo nelegali prekyba. Tik norėtųsi ministro paklausti, o kada ji buvo išnykusi ir kaip su nelegalia prekyba susijusi jo kuruojamoje srityje klestinti korupcija. Visiems žinomas faktas, kad apie nelegalų tašką žino vietos vaikai ir bendruomenė, bet nieko nežino, o gal geriau sakyti, nenori žinoti, policija. Tai kuo čia dėta naktinė prekyba?“ – samprotavo gydytojas psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras A. Veryga.
Jo teigimu, liberalams buvo „visiškai nusispjauti“ į Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos komisijos ir kitų institucijų mokslinius tyrimus, įrodančius, kad prekybos alkoholiu laiko pailginimas padidina smurtinių nusikaltimų skaičių, padidina bendrą, kartu ir nelegalaus, alkoholio vartojimą.

KONTRABANDOS SUMAŽĖJO
Valstybės sienos apsaugos tarnybos Šiaulių rinktinės ryšių su visuomene specialistė Loreta Liubavičienė „Santarvę“ informavo, kad pastaruoju metu Mažeikių rajone kontrabandos atvejų sumažėjo. Pareigūnai tai sieja su vieno pagarsėjusio kontrabandininko sulaikymu. Tačiau L. Liubavičienė atkreipė dėmesį, kad padaugėjo naminės degtinės virėjų.
Šiais metais Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai atliko apie 40 operatyvių patikrinimų parduotuvėse, turgavietėse, renginiuose – tokiose vietose, kur gali būti saugomos ir realizuojamos neteisėtai įvežtos ar pagamintos akcizais apmokestinamos prekės. Nustatyti 5 administraciniai teisės pažeidimai, pagal kuriuos surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai, skirta 2550 litų baudų.
Šiais metais Telšių apskrityje už naminės degtinės gamybą, laikymą ir gabenimą priskaičiuota apie 58 tūkst. litų akcizo, delspinigių bei baudų.

DIDESNĖS BAUDOS NEIŠGELBĖS
Kad įstatymo pataisa – politikų žaidimas, mano ir Mažeikių policijos komisariato nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vadovė Irena Nacienė.
„Tai yra žaidimas, ir tai iš esmės nieko nekeistų. Jeigu mes nemažinsime prekybos taškų, tai nesvarbu, ar jos dirbs iki aštuonių, ar iki dešimtos, ar dvyliktos… Alkoholio prieinamumas per daug didelis. Negi reikia kiekvienai balkoninei parduotuvei, kuri prekiauja duona, batonu ir trim dešrom, būtinai leisti prekiauti ir alkoholiu bei cigaretėmis?“ – klausė pareigūnė ir priminė užsienio šalių patirtį, kur alkoholis parduodamas iki šešių vakaro, ir niekas iš to nedaro tragedijos.
Tokiu atveju mažiau alkoholis būtų pasiekiamas ir jaunimui. Prekybos laiko pailginimą inicijuojantys politikai siūlo švelninti šią spragą ir griežčiau bausti nepilnamečiams alkoholį parduodančius prekybininkus. Siūloma didinti baudas ir tėvams, kurių vaikai viešojoje erdvėje sutinkami neblaivūs. Šiuo metu tėvai gali būti nubausti nuo 50 iki 100 litų bauda.
Tokius siūlymus su nepilnamečiais dirbanti I. Nacienė kritikuoja – didesnės baudos problemos neišspręs.
„Galbūt tai yra būdas papildyti biudžetą, bet iš tų žmonių (į pareigūnų akiratį dažniausiai pakliūva vaikai iš bedarbių ar socialinės rizikos šeimų – K. V.) jo nelabai papildysi. Baudų išieškojimus tenka uždėti valdininkams, antstoliams, jie vargsta, gauna didelius atlyginimus, o naudos yra nulis,“ – įsitikinusi pareigūnė.
Policijos duomenimis, Mažeikių rajone per pirmus penkis šių metų mėnesius už vaikų alkoholio vartojimą nubausti 94 pažeidėjai ar jų tėvai (paauglys nuo 16 m. už padarytus pažeidimus atsako pats – K. V.), praėjusiais metais per tokį pat laikotarpį – 87.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Seimo liberalai siūlo pratęsti prekybos alkoholiu laiką ir griežtinti baudas girtaujančių vaikų tėvams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto