Rugsėjo 1-oji vėluojančiųjų nelaukia

Šiemet rajono mokyklų klasės nesulauks pusės tūkstančio moksleivių, kurių daugelis Rugsėjo 1-ąją sės į užsienio šalių mokyklų suolus.
Mokyklų vadovai susirūpinę ir pedagogų trūkumu: miesto ir rajono mokyklose jų stinga apie 20.
Moksleivių, besiruošiančių sėsti į mokyklos suolą, tėvai tuština pinigines: išleisti vaikus į mokyklą kasmet darosi vis sudėtingiau.
MAŽIAU MOKINIŲ
Į dviejų gimnazijų, devynių vidurinių, keturiolikos pagrindinių, keturių pradinių ir penkių mažakomplekčių mokyklų bei kai kurių skyrių suolus šiemet susės apie vienuolika su puse tūkstančio moksleivių. Tai per penkis šimtus mažiau nei praėjusiais metais.
Sumažėjo šiemet ir pirmokų skaičius: Švietimo skyriaus specialistų skaičiavimais, mokyklas šiemet turėtų pradėti lankyti 813 pirmokų: trisdešimčia mažiau nei pernai.
Rajono Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus moksleivių skaičiaus sumažėjimą aiškina tuo, kad, kaip ir visoje Lietuvoje, daugelis tėvų su savo atžalomis išvažiuoja į užsienį, be to, prieš 6-7 metus vaikų gimstamumas buvo mažesnis.
Šiemet uždaryti Viekšnių vidurinės mokyklos Svirkančių, Senamiesčio pagrindinės Purvėnų bei Kalnėnų vidurinės mokyklos Bugenių skyriai. Buvę šių mokyklų moksleiviai nuo rugsėjo 1-osios lankys buvusių skyrių bazines mokyklas.

EINA IŠ MOKYKLŲ
Iš viso rajono ugdymo įstaigose dirba 1300 pedagoginių darbuotojų, iš jų bendrojo lavinimo mokyklose yra 940 mokytojų. Švietimo skyriaus vadovas nerimauja ir dėl jų trūkumo. Labiausiai trūksta matematikos, chemijos, anglų ir lietuvių kalbos mokytojų.
Anot A. Stonkaus, ne visų mokyklų vadovai ir dabar žino realią padėtį: gali būti, kad tik rugsėjo pradžioje paaiškės, jog kas nors iš darbuotojų taip pat išvažiavo į užsienį.
Vedėjas teigė, kad mokyklų pedagogų kolektyvai „bręsta“ , t. y. sensta, kadangi į Mažeikius nebeatvyksta jaunų specialistų. Jiems, pasak vedėjo, rajonuose nesuteikiamos jokios socialinės garantijos, atlyginimai nuo šio rugsėjo nors ir padidės, bet labai nežymiai. Daug jaunų pedagogų išvažiuoja į užsienį, kiti susiranda darbą didesniuose miestuose, kaimo mokytojai vis labiau žvalgosi į rajono centrą, vieni išeina į pensiją, dar kiti susiranda kitą, geriau apmokamą, su pedagogika nesusijusį darbą.
Švietimo skyrius ieškant trūkstamų kadrų vaidina tik tarpininko vaidmenį, tad mokyklų vadovai specialistų turi ieškoti savarankiškai.

IEŠKO MOKYTOJŲ
„Ventos“ vidurinėje mokykloje trūksta dviejų matematikų. Vakar mokyklos direktorė Ramunė Badaukienė dar vylėsi, kad specialistus ras, mat ruošėsi pokalbiui su dviem kandidatais. Tragiška direktorė pavadino situaciją, kad į mokyklas nebeateina dirbti jauni specialistai. Pasak direktorės, dėl to kasmet vis daugiau nerimo.
Matematikos mokytojo trūksta ir „Kalnėnų“ vidurinėje mokykloje. Direktorius Andrius Meinorius teigė tokio specialisto, kokio norėtų, dar neradęs, tad gali tekti priimti bet kurį pageidaujantį matematiką – rinktis nėra iš ko.
Mokytojų rajone pritrūko ir dėl to, kad pagal naujus įstatymus jų darbo krūvis nebegali viršyti 36 savaitinių valandų, tad, pasak direktorių, šis „stogas“ apribojo galimybę pedagogams turėti daugiau pamokų.
Viekšnių vidurinėje mokykloje šiemet trūko keturių pedagogų. Direktorius Rimantas Gricius teigė tris jau suradęs, dabar ieško choreografijos specialisto.
Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Mirdza Žiaurienė sakė, kad trūkstamus matematikos ir anglų kalbos mokytojus padėjo surasti Darbo birža, bet su jais vadovė kalbėjusi tik telefonu, tad dar nėra garantijos, jog iki naujųjų mokslo metų pradžios jie pasirodys.
MOKSLAS NEPIGUS
Nerimą ateinantys mokslo metai kelia ir kai kuriems moksleivių tėvams: ne visi yra garantuoti, kad turės pakankamai lėšų, reikalingų drabužiams, sportinei aprangai, mokymo priemonėms įsigyti. Specialistų apskaičiuota, kad vieno vaiko parengimas mokyklai kainuoja nuo dviejų šimtų iki tūkstančio litų.
Rugpjūčio mėnesį mokyklose buvo renkami tėvų, kuriems dėl per mažų pajamų sunku išleisti vaikus į mokyklą, prašymai dėl pašalpos. Ji skiriama tuo atveju, kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 165 litai, nors, anot A. Stonkaus, pagal galimybes bus stengiamasi padėti ir tiems, kurių pajamos neviršija 247,50 Lt.
Prašymų priėmimas jau baigėsi, jie perduoti Socialinės paramos skyriui. Dabar čia – pats karštymetis: vyksta dokumentų patikrinimas, kadangi norima iki rugsėjo 1osios viską sutvarkyti.
Padėti, pasak A. Stonkaus, planuojama apie 2 tūkstančiams moksleivių. Šiemet iš valstybės biudžeto tam tikslui gauta 175 tūkstančiai litų – daug daugiau nei pernai.

ĮSIGIS UŽ TALONUS
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotojos Jolantos Kekytės, yra nuogąstavimų, kad atsiras nepatenkintų, nespėjusių pateikti reikiamus dokumentus, nes prašymai buvo priiminėjami rugpjūčio mėnesį, kai daugelis tėvų ir mokyklų darbuotojų, tvarkančių šiuos reikalus, atostogavo. Jos nuomone, prasidėjus mokslo metams, turėtų būti atsižvelgta į nespėjusiųjų pateikti prašymus.
J, Kekytė negalėjo pasakyti, kokia suma bus skirta vienam moksleiviui. Tai priklausys nuo gautų prašymų kiekio ir bus žinoma tik kitą savaitę.
Kai dokumentai bus sutvarkyti, mokyklos gaus talonus, su kuriais paramos prašę tėvai „Maximos“ prekybos centre galės pirkti pratybų sąsiuvinius, skaičiuotuvus, rašymo, braižymo ir piešimo priemones, sportinę aprangą, avalynę ir drabužius.
Daug neaiškumų kol kas kyla ir Švietimo skyriaus specialistams. Vedėjas A. Stonkus stebisi, kad švietimo sistemoje daug reikalų tvarkoma paskutinėmis minutėmis. Kokios bus didžiausios naujovės, reikalavimai mokykloms, vedėjas negalėjo pasakyti, kadangi tik šiandien dalyvauja Švietimo ir mokslo ministerijos surengtoje konferencijoje dėl naujųjų mokslo metų.
„Nežinome net konferencijos darbotvarkės, ją sužinosime tik atvykę į Vilnių, tad iš kur žinosi apie naujoves. Taip jau čia yra – nuolat viskas vėluoja“, – vakar „Santarvei sakė A. Stonkus.

PRATYBŲ SĄSIUVINIAI
NEPRIVALOMI

Kiek šiais mokslo metais bus skirta mokinių krepšeliui, taip pat kol kas neaišku. Pernai jis buvo 1920 litų. Vedėjas įsitikinęs, kad šiemet jis turėtų būti daug „storesnis“. „Visur kainos didėja. Vadovėliai daug brangesni, net duona pabrango, tad ir mokinio krepšeliui turėtų būti skirta daugiau lėšų“, – sakė A. Stonkus.
Vadovėliams įsigyti mokykloms šiemet skirta per 47 litus. Jais mokinius turi aprūpinti mokyklos, tad pirkti nereikės, nebent, pasak A. Stonkaus, mokiniai norėtų dirbti papildomai ir reikėtų kokio nors kito vadovėlio. Tačiau tai turi būti daroma tik mokytojo ir mokinio ar jo tėvų susitarimu.
Pratybų sąsiuviniai, anot vedėjo, taip pat nėra privalomi ir jokios prievartos ar rinkliavų nesusitarus mokyklose neturėtų būti. Jei dėl to iškiltų nesusipratimų, A. Stonkus prašė kreiptis į jį.

PIRKTI NESKUBA
Nei prekiaujantys Mažeikių turguje, nei kanceliarijos parduotuvių, knygynų darbuotojai ypatingo pirkėjų antplūdžio dar nepajuto. Pasak prekybininkų, labai padaugėjo mokyklines prekes siūlančių parduotuvių, tad nesijaučia ir pirkėjų antplūdžio. Ypatingo kainų pakilimo lyginant su pernykščiais metais, anot prekiautojų, nėra. Kiekvienas gali rinktis prekę pagal savo kišenę: pavyzdžiui, kuprinių kaina svyruoja nuo 20 iki 200 litų. Knygynų darbuotojai sakė, kad moksleivių „šturmo“ jie laukia pirmomis rugsėjo dienomis, kai šie sužinos, kokių pratybų sąsiuvinių, kanceliarinių prekių ar mokymo priemonių reikės.
Turgaus prekeiviai juokavo, kad mažeikiškiai taip jau įpratę – viską perka paskutinę dieną.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.
Turgaus prekeiviai mano, kad perkančiųjų mokyklines prekes žmonių padaugės paskutinėmis rugpjūčio dienomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto