Senamiesčio gatvelėse – kliūčių ruožas

Vandentvarkos projektą įgyvendinę rangovai kaltina orus, Savivaldybės specialistai – rangovus.

Tvarkingų gatvių senamiesčio gyventojams teks laukti iki pavasario: užšalus nebegalima dirbti.
Vandentvarkos darbus vykdę rangovai teisinasi, kad pakloti asfalto nespėjo dėl vasaros liūčių.
Valdininkai nesutinka, kad tuo metu buvo nepaprastosios aplinkybės.

SKUNDŽIASI GYVENTOJAI
Nemaža senamiesčio dalis vis dar panaši į statybų aikštelę: bendrovės „Mažeikių vandenys“ užsakymu pakloti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai, tačiau iki šiol neužbaigtos tvarkyti gatvės.
Dar gegužės viduryje, pristatydamas Europos Sąjungos finansuojamą vandentvarkos projektą, darbus atliekančios bendrovės atstovas žadėjo, kad dėl jų vairuotojai neturėtų patirti didelių nepatogumų. Tačiau iki šiol skundžiasi ne tik vairuotojai, bet ir iškasinėtų gatvelių gyventojai.
„Kada pasibaigs tas „bardakas“ gatvėse? Išvažiuoti sunku, mašinos byra. Kas atsakys?“ – piktinosi į redakciją užsukęs Respublikos gatvės gyventojas.
Jo kaimynės iš Žemaitės gatvės pasakojo, jog situacija pagerėjo pašalus, mat nebeliko purvynų. Tačiau kas bus, kai užklups atlydys?
„Į netoli esančią darbovietę važiuojant reikia daryti didžiausią vingį, kad išvengtum duobių. Gerai, kad baigėsi kasinėjimai. Nes kartą buvo, kad grįžau namo pietų, po valandėlės išsiruošiau važiuoti, ir – negaliu. Pasirodo, darbininkai iškasė griovį per mano keliuką. Negalėjo pasiklausti? Apskritai trūksta informacijos, kas čia vykdoma,“ – pasakojo moteris iš Židikų gatvės.

KVIETĖ AIŠKINTIS
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa „Santarvę“ patikino, kad žmonės skundžiasi pagrįstai.
Specialistas informavo, kad, baigus kasinėjimo darbus, sutvarkyti sugadintų gatvių dangą rangovai turėjo pirmąją gruodžio savaitę. Taip numatyta jų pateiktame statybos darbų plane.
„Tiek jie mus supykdė, kad tą darbų planą mes esame pasikabinę ant sienos. Dabar užšalo ir rangovai nespėjo užbaigti darbų. Bet tai mums mažiausiai rūpi – jie turėjo objektą palikti tvarkingą,“ – tvirtino vedėjas.
Dėl netinkamai vykdomų statybos darbų Savivaldybės administracija keturiskart į pasitarimus kvietė ir projekto užsakovus, „Mažeikių vandenų“ vadovus, ir jų samdytus rangovus.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ sakė, jog teko svaidytis žaibais, kad senamiesčio gyventojų kasdienybė būtų patogesnė.
„Rangovai bandė aiškinti, kad darbai susivėlino dėl meteorologinių sąlygų. Aš to nenorėjau klausyti: man neįdomios tos detalės, yra sutartis, jūs privalote laikytis, – griežtai kalbėjo meras ir tuo pat metu stojo ginti „Mažeikių vandenų“: – Tiesa, tokių milžiniškų projektų mes nesame vykdę. Kas nusimano apie statybas, supranta, kad išlenda visokių dalykų. Bet vėlgi – reikia komunikuoti, aiškinti gyventojams.“

TRUKDĖ NEPAPRASTOSIOS APLINKYBĖS?
Apie darbui trukdžiusias prastas oro sąlygas vandentvarkos darbus atliekantys rangovai kalbėjo ir „Santarvei“.
Bendrovės „Šiaulių ryšių objektų statyba“ direktoriaus pavaduotojas Gražvydas Kilčiauskas teigė turįs pažymas, kuriose nurodoma, kad kritulių kiekis šią vasarą dvigubai viršijo įprastą.
Pašnekovas liūtingą vasaros sezoną susiejo su „force majeure“ – nepaprastosiomis aplinkybėmis, kurių negalima numatyti ir pašalinti. Esą dėl to nusikėlė gatvių dangos atstatymo darbai.
Su tokiais paaiškinimais valdžios atstovai nesutinka.
„Tai tikrai nebuvo stichinė nelaimė, dėl ko rajone reikėtų skelbti ekstremalią situaciją ir atsisakyti visų sutarčių vykdymo,“ – įsitikinęs Vietinio ūkio skyriaus vedėjas A. Žiulpa.
Į valdininkų užuominas, kad vasarą rangovai galėjo atlikti sausinimo darbus ir taip laiku suspėti, G. Kilčiauskas atsakė, kad kabinete sėdint daug kas atrodo kitaip…
Bendrovės iš Šiaulių atstovas „Santarvę“ patikino, kad tai pirmasis toks nesėkmingas projektas, kada dėl oro sąlygų užtrunka darbai. Bet pašnekovas pabrėžė, kad sutartis su užsakovu baigiasi balandžio mėnesį, tad dar turi laiko.

ATSAKINGI IKI PAVASARIO
Asfaltuoti senamiesčio gatves rangovams teks pavasarį. Kol objektas neatiduotas užsakovui, už jas atsakingi rangovai. Taigi visą žiemą bendrovės „Šiaulių ryšių objektų statyba“ darbuotojai turės prižiūrėti, kad gatvės būtų išvažiuojamos.
Tačiau vairuotojai verčiau renkasi ilgesnį, bet geresnį kelią aplinkui nei taupo kurą ir laiką, kirsdami senamiestį Židikų ir aplinkinėmis gatvelėmis.
Be to, įsukus į netvarkingą kelią, nerasi greitį ribojančių ženklų. Nebaigtomis tvarkyti gatvėmis galima važiuoti įprastu, penkiasdešimties kilometrų per valandą greičiu.
„Kas liks iš mašinos?“ – svarstė mažeikiškiai.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistai „Santarvei“ yra aiškinę, kad, atsitikus bėdai, galima kreiptis į įmonę dėl patirtos žalos atlyginimo. Jei nepavyksta susitarti, kiekvienas pilietis turi teisę kreiptis į teismą.
Vandentvarkos darbus užsakiusios bendrovės „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis „Santarvę“ patikino, kad to nesibaimina: „Tegul pabando, kaip atrodys, bus įdomu. Aš nesuprantu: jeigu tą duobę matai, tai nebūtinai skristi per ją.“
Gatves prižiūrinčios bendrovės atstovas G. Kilčiauskas „Santarvei“ visgi pažadėjo, kad gatvėse netrukus atsiras reikalingi kelio ženklai ir aptvėrimai.

PROBLEMŲ NEMATO
P. Trakinis keliskart „Santarvei“ pabrėžė, jog nemato, dėl ko žmonės turėtų skųstis. Kad ir šiek tiek vėliau, bet viskas bus sutvarkyta, – paaiškino jis.
„Ugnikalnis išsiveržia, paskristi juk negali. Liūtis – irgi gamtos dovana, su kuria pakovoti ne taip lengva. Kažkiek mums anuos (rangovus – K. V.) spausti ir perspausti nebuvo kaip,“ – tvirtino pašnekovas.
Pasiteiravus, ar sutartyje su rangovais yra numatytos sankcijos, P. Trakinis iškart prakalbo apie drastiškiausią kelią – sutarties nutraukimą. Jis pabrėžė, kad tai atneštų tragiškų pasekmių – nebūtų įsisavinami europiniai pinigai.
Bendrovės direktorius skaičiavo, kad vandentvarkos darbų Mažeikių mieste atlikta už penkis milijonus litų. Kone antra tiek numatyta tokiems darbams Viekšniuose.
„Kam paaiškinsi, kad pinigų neįsisavinai? Pabandyk nurėžti europinius pinigus, kaip atrodys? Nori gauti papildomai,– gauni velnių, nori sutaupyti – aiškiniesi, kodėl neįsisavinai. Tiek, kiek yra, turi sutvarkyti, patys esame kalti, jeigu nesugebame, – ir niekam nepaaiškinsi,“ – situaciją apibūdino pašnekovas.

NESVARBU, KAIP DAROMA?
Ne kartą darbais senamiesčio gatvėse domėjosi Tarybos narys Kęstutis Bartkevičius. Jis stebėjosi, kaip nesugebama išreikalauti iš rangovo, kad jis atliktų visus įsipareigojimus.
„Atrodo, kai atsiranda pinigai, reikia juos įsisavinti, niekas nebekreipia dėmesio į visos infrastruktūros ardymus, perkasimus – nei seniūnas, nei Savivaldybė – tik kuo greičiau sutvarkyti,“ – pastebėjo politikas.
K. Bartkevičius įsitikinęs, kad pirmiausia už rezultatą atsakingi rajono Savivaldybės administracijos specialistai.
Jie lyg ir turėtų dvigubą teisę kontroliuoti procesą. Pirma, vandentvarkos darbams vykdyti Savivaldybės administracija pridėjo lėšų. Be to, bendrovės „Mažeikių vandenys“ akcijų paketą taip pat valdo Savivaldybė.
Tuo tarpu valdžios atstovai teigia, jog iš savo pusės viską daro tinkamai: po griežtų pasitarimų tiek su užsakovais, tiek su rangovais situacija gerėjanti.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Atnaujinus eismą senamiestyje trumpinti atstumą duobėtomis gatvėmis ryžtasi ne visi vairuotojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto