Širdininkai „gydosi“ eilėse pas medikus

Trečiadienio rytą prie privačios gydymo įstaigos „Medea klinika“ nuo pat ankstaus ryto nusidriekė nemaža eilė: čia susirinkę žmonės kelias valandas laukė prasidėsiančios registracijos pas į kliniką kartą per savaitę atvykstančią gydytoją kardiologę.
Patekti pas širdies ligas gydantį specialistą Mažeikiuose tapo problemiška: šiuo metu rajone neliko nė vieno gydytojo kardiologo, tad tenka laukti atvykstančio konsultuoti iš kitur ar vykti gydytis į kitus miestus.


TRŪKSTA GYDYTOJŲ
Mažeikių ligoninės direktorius Albinas Lidžius „Santarvei“ patvirtino, kad išties rajone neliko nė vieno širdies ligų specialisto.
Trūksta ir vidaus ligų gydytojų.
„Jei situacija nesikeis, gali ateiti toks laikas, kad teks mažinti terapinio skyriaus lovų skaičių. Ligoninei trūksta apie dešimt daktarų“, – sakė ligoninės vadovas.
Viena Mažeikių ligoninėje dirbusi gydytoja kardiologė išvyko į Klaipėdą, kita šiuo metu yra vaiko priežiūros atostogose. Pastaroji turėjo pradėti dirbti nuo šių metų pradžios, bet pasikeitus įstatymams, pagal kuriuos mamoms suteikiama teisė į dar vienus metus mokamų atostogų, gydytoja nusprendė tuo pasinaudoti.
„Kokie septyneri metai pas mus neatėjo nė vienas jaunas specialistas. Sovietiniais laikais per metus ateidavo keturi penki. Mes dar gyvenam pačius geriausius laikus. Po penkerių metų situacija bus dar blogesnė, o po dešimties – vargu ar kas bus iš viso“, – prognozavo A. Lidžius.
LIKIMUI NEPALIEKAMI
Direktorius teigė, kad turėdami gydytojo siuntimą, pacientai gali rinktis: vykti pas reikiamą specialistą į kitus miestus, ar kreiptis į įvairias Mažeikiuose įsikūrusias privačias gydymo įstaigas, kurios sulaukia gydytojų konsultantų iš kitur.
„Jie visi yra sudarę sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, tad turi konsultuoti nemokamai. Mokama konsultacija teikiama be eilės. Vilniuje pas kardiologą pacientai laukia eilėje po keletą mėnesių“, – tikino A. Lidžius.
O ką daryti žmonėms, kuriems būtina gydytojo kardiologo pagalba?
Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotoja terapijai Rasa Mačiulienė sakė, kad pacientus, besiskundžiančius širdies darbo sutrikimais, į vidaus ligų skyrių guldo iki šiol: išsiaiškinama, kokios problemos ir, jeigu yra būtinybė, pacientai vežami į Klaipėdą.
„Su daktare Regina Žiubriene (gydytoja kardiologe, išvykusia dirbti į Klaipėdą – V. M.) stacionarinės paslaugos ligoninėje neišnyko, sumažėjo tik konsultacijų“, – teigė R. Mačiulienė.
TEKS PALAUKTI
Situaciją, kad rajone neliko nė vieno gydytojo kardiologo, Savivaldybės administracijos gydytoja Irena Vaicekavičienė vertina neigiamai – sergančių širdies ligomis žmonių yra gana daug. Gydytoja tikisi, kad vaiką auginanti kardiologė grįš greičiau nei baigsis jos atostogos.
Dar viena išeitis iš susiklosčiusios situacijos – šalyje vykdomas projektas pagal Europos struktūrinių fondų paramos kardiologinę programą.
„Žemaičiai nebuvo pamylėti, ši programa kol kas buvo skirta Lietuvos šiaurės rytų regionui. Pagal ją labai gerai pasitobulino bendrosios praktikos gydytojai, paruošti keli kardiologai, šiuolaikinės technologijos tokios, kad atsirado galimybių konsultuotis su klinikų kardiologais. Situacija turėtų iš esmės pasikeisti ir pagerėti. Su didele viltimi laukiame, kad šis projektas būtų pradėtas įgyvendinti ir šiaurės vakarų Lietuvoje“, – optimistiškai kalbėjo Savivaldybės gydytoja.
Minėto projekto vykdymo laikas – iki 2013 metų. O kol kas I. Vaicekavičienė sergantiems širdies ligomis pataria kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, suteiks pirminę pagalbą, ir, esant būtinybei, pristatys į ligoninės priėmimo skyrių, kuris suruoš pacientą į artimiausią gydymo įstaigą ar iškvies reanimobilį.
„Padėtis nėra be išeities. Daugiausia žmonės vyksta į Klaipėdą arba laukia atvykstančių konsultantų. Tunelio gale matau šios problemos sprendimo šviesą“, – vilties nepraranda I. Vaicekavičienė.
PRIEKAIŠTAUJA DĖL
REGISTRACIJOS SISTEMOS
Prie „Medea klinikos“ trečiadienį nuo šešių valandų registruotis pas kardiologę Raimondą Širvytę atėję senyvo amžiaus žmonės sakė suprantą, kad Mažeikiuose nėra šios srities specialisto. Jie priekaištavo dėl to, kad registracija pas šią gydytoją visam mėnesiui vyksta tik vieną dieną. Taip susidaranti dirbtinė eilė. Žmonės kaltina klinikos darbuotojus dėl prasto registracijos organizavimo: norėdami užsiregistruoti pas gydytoją, jie nuo šešių ryto turi stovėti lauke, šalti ir gaišti laiką.
„Klinika atsidaro tik dešimtą valandą. Norinčiųjų užsiregistruoti labai daug. Anksčiau registruodavo telefonu ar šiaip užėjus. Dabar, išstovėjęs tokioje eilėje, gali talono ir negauti. Tenka laukti dar mėnesį. O juk mūsų negalia – širdis. Ar galima taip iš žmonių tyčiotis?“ – priekaištavo susirinkusieji.
TENKA AIŠKINTIS
PACIENTAMS
Prieš klinikos atidarymą prie jos durų laukė apie 80 žmonių. Kiekvieną antradienį atvykstanti gydytoja kardiologė per mėnesį priima apie 60 pacientų, tad paskutiniams eilėje stovėjusiems žmonėms teko nusivilti: jie turės laukti kito mėnesio pirmojo trečiadienio, ir vėl stovėti eilėje.
„O jeigu ir vėl nepasiseks?“– teiravosi širdies ligomis sergantys žmonės.
Registraciją vykdančios klinikos darbuotojos – bendrosios praktikos slaugytoja Audronė Mažrimienė bei jos kolegė administratorė Birutė Paradnikienė, turėjo atremti negalėjusių pas gydytoją užsiregistruoti žmonių priekaištus. Jų teigimu, tokia registracijos praktika yra ir Klaipėdoje. Anksčiau klinikoje registracija vykdavusi telefonu, bet tai nebuvo geriausia išeitis.
Be eilės užsiregistruoti pas gydytoją kardiologę galima privačiai: konsultacijos kaina – 130 litų. Klinikos administracijos ir gydytojos sutarta, kad kiekvienai konsultacijos dienai privačioms konsultacijoms paliekama po dvi tris vietas.
GRĮŠ PRIE
SENOSIOS PRAKTIKOS
Atėjusiesiems su gydytojų siuntimais pacientams klinikos darbuotojos priminė, kad reikės sumokėti po 55 litus.
UAB „Mažeikių MCT“ direktorė Sigutė Džiugelienė, vadovaujanti „Medea klinikai“, sakė, kad pacientams, turintiems gydytojų siuntimą, mokėti nereikia. 55 litų mokestis imamas tuo atveju, kai reikia atlikti išplėstinę doplerinę echokardioskopiją, kuri užtrunka apie 40 minučių. Tai papildoma paslauga, kuri reikalinga didžiausiai daliai pacientų, nes kitaip neįmanoma ištirti užakusių kraujagyslių.
Sužinojusi, kad registruotis pas gydytoją kardiologę žmonės laukė nuo ankstaus ryto, pati direktorė sunerimo: „Jei reikia laukti nuo septynių ar anksčiau, tai jau nesąmonė“.
Gydytoja teigė, kad vėl teks grįžti prie senosios praktikos – registracijos telefonu. „Anksčiau taip darydavome. Bet žmogų užregistruojame, o jis nemato reikalo pranešti, kad neatvyks. Būna, du trys žmonės neateina, tad gydytoja sėdi ir laukia. Iš gatvės žmonių juk neprikviesi? Laukiančiųjų daug: nervinamės ir mes, ir gydytoja, ir laukiantys žmonės“, –apie tokią praktiką kalbėjo S. Džiugelienė.
SUNKU SUSISIEKTI
SU PACIENTAIS
Į „Medea kliniką“ atvykstanti gydytoja kardiologė R. Širvytė buvo lakoniška: „Klinikos tvarkos neorganizuoju. Esu samdoma kardiologė, atvažiuoju konsultuoti, o visa kita manęs absoliučiai nedomina“.
Iš pacientų kritikos dėl prastai organizuotos registracijos gydytoja sakė nesulaukusi. „Aš gydau širdį, o ne organizacinius reikalus. Tai ne mano kompetencija“, – „Santarvei“ sakė R. Širvytė.
Mažeikių „Medea klinikos“ vadovė teigė, kad registracija telefonu ar atėjus iškart su gydytojo siuntimu neišspręs problemos: daugelis iš anksto užsiregistravusių klientų – pensininkai. Jie arba pamiršta kada ateiti, arba pameta registracijos talonus. Dėl to ir imtasi naujos registracijos praktikos.
„Registruosime telefonu. Dieną prieš konsultaciją klinikos darbuotojos užsiregistravusiųjų telefonu pasiteiraus, ar jie iš tiesų ateis. Daugelis pensinio amžiaus pacientų neturi mobiliųjų telefonų, tad jeigu paskambinsim jiems į namus ir nerasim, tegu nepyksta, kad į jų vietą pakviesim kitą pacientą“, – žadėjo direktorė.
Žmonės, kurie išstovėję eilėje negaus talono pas gydytoją, galės palikti telefono numerį ir registruojant kitam mėnesiui jie įgis pirmumo teisę.
Direktorės teigimu, užėję į kliniką galės užsiregistruoti ir ką tik gavę siuntimą iš kito gydytojo mažeikiškiai.
KONSULTANTŲ NEDAUG
Širdies ir kraujagyslių ligų specialistai atvyksta konsultuoti ir į kitas gydymo įstaigas.
Privačios klinikos vadovo Algirdo Gailiaus žodžiais, įvairių sričių specialistai atvyksta kas mėnesį, kai kurie – kas antrą. Registruotis galima telefonu, bet tai, pasak gydytojo, nėra geriausias variantas: pas kas mėnesį atvykstančią gydytoją kardiologę Dalią Jarašūnienę užsiregistruoja 20 žmonių, o ateina tik pusė. Konsultacija, tyrimai čia kainuoja 120 litų.
„Nėra pas mus pacientų kultūros. Skambinam užsiregistravusiems iš vakaro, prižada ateiti, o ryte – nėra. Beveik visada neateina apie 30 procentų užsiregistravusiųjų“, – apgailestavo klinikos vadovas.
Irenos Džiugienės klinikos bendrosios praktikos slaugytoja Rita Šarapnickienė teigė, kad pas juos konsultuoti gydytojas kardiologas dar nėra buvęs. Kas mėnesį atvyksta du ar trys kitų sričių gydytojai. Apsilankymas pas juos kainuoja vidutiniškai 100 litų.
Atvykusiesiems su gydytojų siuntimais mokėti reikia tuo atveju, jei prireikia papildomų tyrimų.
Šeimos sveikatos centro direktorė Zita Šaulienė sakė, kad į jų centrą atvykstančiam konsultuoti gydytojui angiochirurgui mokėti reikia, kadangi jis yra įkūręs savą individualią įmonę ir nesudaręs sutarčių su teritorine ligonių kasa.
„Mes atvykstantiems konsultantams tik nuomojame patalpas. Siuntimo pas juos nereikia, paslauga kainuoja 60 litų“, – teigė Z. Šaulienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Norėdami užsiregistruoti pas gydytoją mažeikiškiai prie klinikos rinkosi jau nuo šeštos valandos ryto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto