Sodininko skiltis: Raganių burtai – nuo pavasario iki rudens

Raganė. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Raganės – vėdryninių šeimos lianos arba krūmai liaunais stiebais. Mėgstamos auginti soduose, nes yra gana nereiklios, neužima daug vietos ir paįvairina vaizdą.
Lietuvoje dar ne itin populiarios žolinės raganės. Jos atsparios šalčiui, tačiau kiekvieną pavasarį genimos iki pat žemės, todėl nereikia uždengti žiemai. Atsparios ligoms ir neišrankios auginimo sąlygoms: auga bet kur – saulėje, šešėlyje, skurdžiose dirvose. Iš pradžių auga stačiai, bet vėliau augalas nebeišlaiko užaugintų stiebų ir lapijos svorio. Jei linkstančias šakas pririšite prie tvirtos atramos – ji augs stačiai; jei leisite jai pačiai rinktis kryptį, 1,5 m siekiančios ir gausiai žydinčios šakos nusidrieks per gretimus augalus. O jeigu auginsite tokią raganę ant šlaito, terasos ar kalnelio, žydintis augalas virs žaviu spalvingu kilimu.
Apie keletą veislių – plačiau. `Arabella` – ilgiausiai žydinti raganė, pirmi melsvai violetiniai 8 cm žiedai išsiskleidžia birželį, ir jų vis daugėja – nauji žiedai violetiniai, senesni išblunka iki skaistaus mėlynumo, su gelsvais kuokeliais. Žydi iki rudens, stiebai užauga iki 1,5 m, genima iki pat žemės kiekvieną pavasarį. Įspūdingai atrodo šalia krūmų ryškia lapija, erškėtrožių ar rožių.
`Alionushka` – žiedai apie 8 cm skersmens, rožiniai, varpelio formos, žydi labai gausiai. Užauga iki 1,8 m aukščio, pavasarį genima iki pat žemės. Pati apie atramas nesivynioja. Tinka sodinti šalia augesnių rožių ar krūmų spalvinga lapija.
`Maidwell Hall`– žydi gegužės viduryje stambiais, pusiau pilnaviduriais varpeliais. Užauga iki 2–2,5 m, žydi antramečiai stiebai. Labai gražiai atrodo besiraizganti per nedidelių medžių ar krūmų šakas. Tinka sodinti prie atraminių sienelių, didesniuose alpinariumuose.
`X durandii` – užauga iki 2 m aukščio, žiedai 7–14 cm skersmens, su 4–6 žiedlapiais ir ryškiu gelsvu viduriuku, švariai mėlynos spalvos. Ypač dekoratyviai atrodo šalia geltonlapių krūmų, nedidelių medžių.
`Blue Angel` – užauga iki 3 m aukščio, pavieniai apie 8 cm švelniai violetiniai žiedai, per kuriuos beveik nematyti lapų.
`Romantica` – užauga iki 2,5 metro aukščio, žiedai apie 10 cm, tamsiai violetiniai, beveik juodi, aksominiai. Kad neišbluktų, geriausia auginti šiek tiek pavėsyje, šalia krūmų ar nedidelių medžių geltona lapija.
Jau gegužės pradžioje pražysta alpinė raganė `Frances Rivis`. Jos vaisiai taip pat savotiškai dekoratyvūs. Deja, rudeniop augalas tampa neišvaizdus.
Estiška veislė `Valge daam` – žiedai stambūs, švariai balti. Nėra labai augi, tinka prie sienų ar pergolių, nedidelių spygliuočių arba kalto metalo atramų.
`Pillu` – estiška veislė, pelniusi tarptautinį pripažinimą dėl nereiklumo, atsparumo ir gražių, nors ir nestambių žiedų. Gegužę skleidžia pilnavidurius žiedus (tam reikia per žiemą išsaugoti pernykštes šakas), o vasarą žiedai tuščiaviduriai.
`Multi Blue` – mėlyni pilnaviduriai žiedai skleidžiasi nuo gegužės iki rugsėjo. Krūmas silpno augumo (1,5–2 m aukščio).
`Proteus` – dar viena pilnavidurius, violetiškai rožinius žiedus skleidžianti veislė. Krūmas augesnis nei `Multi Blue` ir žydi gausiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto