Sodininko skiltis: Veigelių žavesiui sunku atsispirti

Karščio dar nenualintų medžių ar vejos žalumos fone ryškiai išsiskiriantis krūmas, apsipylęs vamzdelio formos rausvais, raudonais, bordiniais, baltais ar persikiniais žiedais. Pastaruosius porą mėnesių buvo įprasta matyti tokį vaizdą. Šis išvaizdus krūmas – tai veigelė, kurios žiedus iki rudens pamatysime dar kartą.

Veigelės mėgsta saulę ir geriausiai jaučiasi atvirose, bet nuo vėjo apsaugotose vietose arba pusiau pavėsyje (rytinė ir vakarinė saulė). Pavėsyje jos prasčiau žydi, nesubrandina sėklų, prasčiau medėja ir bręsta ūgliai, geltonlapiai ar raudonlapiai kultivarai išblykšta. Mėgsta purią šviežią žemę, nepakenčia stovinčio vandens. Sodinama taip, kad šaknies kaklelis būtų lygiai su žemės paviršiumi. Jaunus augalus žiemai reikia pridengti, senų – mulčiuoti pašaknes. Lepesnės veigelės dažnai apšąla, bet pavasarį atauga ir žydi vieną kartą vasaros pabaigoje.
Pas mus dažniausiai auginami gražiažiedžių veigelių kultivarai Nana Purpurea, Nana Variegata, Bristol Ruby, Victoria, taip pat hibridinės veigelės. Hibridinėms veigelėms priskiriami įvairūs tarprūšiniai hibridai, kurie skiriasi žiedų ir lapų spalva.
Kai kurie naujausi hibridai žydi anksčiau, bet yra mažiau atsparūs šalčiui. Veigelių žiedai vamzdelio formos, rausvi, raudoni, balti, persikiniai, levandų spalvos, su daugybe atspalvių. Yra net geltonžiedžių veigelių.
Žiedai pavieniai arba susitelkę į žiedynus lapų pažastyse bei trumpų šoninių šakelių viršūnėse. Priklausomai nuo rūšies, žydi gausiai nuo gegužės iki birželio pabaigos, apie 20 dienų. Dažnai žydi antrą kartą vasaros viduryje ar pabaigoje, tuomet žiedai auga pirmamečių ūglių viršūnėse.
Vis labiau populiarėja veigelės spalvingais lapais. Be dažnai auginamų margalapių veigelių baltais ar geltonais lapų apvadais, pasitaiko ir geltonlapių kultivarų, taip pat veigelių burgundo, tamsaus vario ar beveik juodais lapais.
Dėl itin gražių žiedų mėgiamos: Red Prince – žiedai vienspalviai, kraujo raudonumo. Žydi labai gausiai, dar kartą – vasaros pabaigoje, atspari šalčiui; White Knight – žiedai skaisčiai balti, bet peržydėję šiek tiek parausta. Labai gausiai žydi antrą kartą rugsėjo viduryje. Lapai tamsiai žali, atspari šalčiui; Polka – auga kompaktišku krūmu, lapai tamsiai žali. Žiedai sodraus velveto spalvos su rausvu atspalviu ir geltona „gerkle“; nedidukas Minuet išsiskiria sodriais rausvų levandų spalvos žiedais; Carnival –  vienu metu ant tos pačios šakos žydi raudoni, rausvi ir balti žiedai. Žydi labai ilgai.
Veigelės spalvingais lapais: Java red–  rausvai rudais lapais ir blyškiai rausvais žiedais; Wine & roses – ryškaus burgundo lapais ir sodriai rausvais žiedais; Rubidor – vienas gražiausių geltonlapių veigelių kultivarų tamsiai raudonais žiedais;
Eyecatcher išsiskiria plačiu ir ryškiu geltonu apvadu; My Monet kultivaras mažas ir kompaktiškas, lapai su baltais ir rausvais atspalviais; hibrido Milk and Honey lapai geltoni su plačiu tamsiai žaliu apvadu, o žiedai skaisčiai balti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto