Tekstilės vartojimo mastai: iš vieno konteinerio – 600 kilogramų

Autorės nuotr.

Yra toks posakis: nauja – tai pamiršta sena. Daugelis turbūt prisimename, kaip kadaise, vaikystėje, išaugtus drabužėlius nunešiodavo jaunesnieji broliai, sesės, pusbroliai. Arba šiuos drabužius atiduodavo kitoms, jaunesnio amžiaus vaikus auginusioms mamoms. Kitaip tariant, tie patys drabužiai, vežimėliai, dviratukai „užaugindavo“ ne po vieną vaikų kartą.
Anuomet šiuo turtu žmonės keitėsi labiau todėl, kad to, kas reikalinga, nebuvo lengva įsigyti. Daiktų mainai sugrįžta, tik jų priežastis kitokia – perteklius augina vartotojiškumą, o jis – nešioti dar tinkančių drabužių, naudoti tinkančių daiktų krūvas.

Prieš kiek daugiau nei metus Mažeikiuose nevyriausybinės organizacijos „Būk su manimi“ atstovės Stoties gatvėje išsinuomojo patalpas ir įkūrė pirmąjį mieste nešioti dar tinkamų drabužių, smulkiosios buitinės technikos, vaikų žaislų surinkimo ir išdalijimo punktą. Jis tebeveikia ir šiandien – atiduoti ir pasiimti drabužių gali visi, kuriems to reikia ir norisi.
„Mūsų tikslas – mažinti vartotojiškumą: kuo mažiau pirksime, tuo gamta bus saugesnė, švaresnė“, – tokios iniciatyvos tikslus paaiškino organizacijos vadovė Jolita Butkienė.
Ji pastebėjo, kad daugėja žmonių, kurie kreipiasi dėl drabužių. Ir pridūrė, kad tuo judėjimu, mainymusi džiaugiamasi.
Tačiau yra ir kita medalio pusė: dalis visuomenės įprato daug ką gauti už dyką, šiaip sau. Yra šeimų, kurios lengva ranka pasiima iš organizacijos gerų drabužių, tačiau padėvėję jų net neskalbia, vadovaujasi požiūriu „o kam vargti, jei gausiu kitų“.
„Būk su manimi“ šį pavasarį žengė dar vieną žingsnį – keturiose vietose Mažeikiuose ir sodininkų bendrijoje „Šaltinėlis“ įrengė tekstilės konteinerius. Juos organizacijai parūpino rėmėjas, privatus asmuo.
Mažeikių gyventojai šią naujovę pasitiko palankiai, o kitų rajono vietovių gyventojai išreiškė norą, kad tokių konteinerių atsirastų ir jų aplinkoje.
Pašnekovė sako, kad visuomenės vartotojiškumas šiuo metu yra didžiulis. Tai patvirtina ir keli skaičiai: „Būk su manimi“ iš viso turi 5 tekstilės konteinerius. Vienu kartu iš vieno konteinerio išimama apie 600 kg drabužių, patalynės, užuolaidų ir žaislų bei daiktų.
Visas rašinys – „Santarvės“ laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto