Valdyti rajoną patikėta socialdemokratams

Startavo naujos kadencijos Taryba, paskirstyti svarbiausieji postai.

Ketvirtadienį vykusiame pirmajame naujos rajono Savivaldybės tarybos posėdyje meru išrinktas socialdemokratas Antanas Tenys. Šio posto siekusią savarankiškai save išsikėlusią Daivą Šideikienę palaikė du Tarybos nariai. Savivaldybės administracijai ir šią kadenciją vėl vadovaus socialdemokratas Bronius Kryžius. Koalicijos partneriams atiteko žemesni postai.

PRISIEKĖ PIRMĄ KARTĄ
Į pirmąjį posėdį susirinko 27 Tarybos nariai, išrinkti iš 369 kandidatų. Iš jų – septynios moterys.
Tarybos nario amžiaus vidurkis – 42 metai. Vyriausiajam – Jonui Siminkevičiui – 75-eri, jauniausiajam – Deivydui Vyniautui – 27-eri.
18 politikų Taryboje dirbo ir praėjusią kadenciją, naujų veidų – trečdalis.
Šios kadencijos išrinktieji buvo pirmieji, kuriems teko prisiekti. Skaitydami Vietos savivaldos įstatymu numatytą priesaiką, Tarybos nariai prisiekė gerbti ir vykdyti Lietuvos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus.
Visi Tarybos nariai, išskyrus D. Šideikienę bei „darbietę“ Laimutę Kačerauskienę, priesaiką skaitė, ranką padėję ant Konstitucijos.
„Galbūt, net neprisimenu. Buvau susijaudinusi“, – į klausimą, kodėl, negalėjo atsakyti save išsikėlusi politikos naujokė.
D. Šideikienė vienintelė priesaiką baigė be žodžių „Tepadeda man Dievas“.
„Esu laisvamanė, į bažnyčią beveik neinu. Tai kodėl turėčiau apsimetinėti?“ – sakė pašnekovė.
Viešojoje erdvėje jau pasigirdo vertinimų, kad galbūt Konstituciją ignoravusios politikės neturi teisės į Tarybos nario mandatą.
„Vyriausioji rinkimų komisija man suteikė įgaliojimus priimti priesaiką ir aš ją priėmiau. Visi Tarybos nariai gavo mandatus ir gali dalyvauti Tarybos veikloje. Svarbiausia buvo priesaikos tekstas. Galima suprasti politikus, pirmą kartą jiems teko prisiekti, be to, nauji Tarybos nariai gal jaudinosi“, – situaciją „Santarvei“ komentavo posėdžiui, kol buvo išrinktas meras, pirmininkavusi Mažeikių rajono rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė.

KANDIDATĄ PALAIKĖ KETURIOS PARTIJOS
Išrinkti merą buvo pirmoji ir bene svarbiausia naujos kadencijos Tarybos narių užduotis. Konservatorius Sigitas Kaktys tai pavadino ir vienu svarbiausių rajono įvykių.
Tai, kad 56 metų Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas Antanas Tenys yra vienas iš realiausių kandidatų į merus, buvo kalbama vos prasidėjus rinkimų kampanijai. Tuoj po rinkimų rankomis sukirto keturių partijų atstovai: socialdemokratai, „darbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir valstiečiai liaudininkai – ir pasidalijo svarbiausius postus. Visi vieningai sutarė, kad Tarybai turi vadovauti didžiausio rinkėjų palaikymo sulaukęs socialdemokratų lyderis (už jį balsavo 1809 rinkėjai).
Tad pirmajame posėdyje A. Tenio siūlymas į mero postą nieko nenustebino.
„Padorus, sąžiningas, darbštus, pareigingas, tolerantiškas, žodžio žmogus, modernaus europietiško mąstymo“, – skambėjo epitetai iš būsimos valdančiosios koalicijos partnerių lūpų.

POLITIKOS NAUJOKĖS IŠŠŪKIS
Kitos partijos ar koalicijos, nuspėdamos mero rinkimų baigtį, kandidatų į mero postą nesiūlė, nors kaip ne kartą „Santarvei“ jų lyderiai yra sakę, žmonių, tinkamų eiti tokias pareigas, turi.
„Girdėjome daug gerų žodžių, matyti, kad padėtis Teniui palanki. Mes, Tėvynės sąjunga, gyvenimą matome kitaip. Galvojame, kad viešajame gyvenime reikia daug ką keisti, ir besiformuojanti dauguma neturi galimybių įvesti tų pokyčių. Savo kandidatūros neteikiame, kad negaišintume procedūrų“, – samprotavo konservatorių lyderis S. Kaktys.
Koalicijos „Kitaip“ lyderis Rosvaldas Gorbačiovas teigė, kad koalicijoje yra žmogus, tinkamas į mero postą, tačiau nesiūlys.
„Puikiai suprantame, kad kai susiformavusi dauguma, būtų žaidimas. Nenorime jo žaisti“, – paaiškino politikas.
Tačiau D. Šideikienė tokiam iššūkiui ryžosi. Ji į mero postą pasiūlė save.
„Man įdomūs iššūkiai. Kažkam reikia vandenį padrumsti. Nors galimybių neturiu, bet reikia kažką keisti. Neįdomu, kad vienas kandidatas“, – „Santarvei“ komentavo savo sprendimą Tarybos narė.
Pagal reglamentą, kandidatūra priimama ir už ją balsuojama, jei palaiko dar nors vienas Tarybos narys. Tai padarė R. Gorbačiovas.
„Tai spontaniškas mano veiksmas. Žaviuosi žmonėmis, kurie sugeba nusistovėjusias žaidimo taisykles sugriauti ir pasiūlo kitas. Visada patiko žmonės, kurie sugeba išdrįsti eiti prieš srovę. Daiva puikiai visus provokavo, iš aš tą provokaciją parėmiau. Palaikau jos drąsą, nes nė vienas neišdrįso, ji vienintelė išdrįso“, – „Santarvei“ paaiškino politikas.
Anot pašnekovo, toks žingsnis yra tam tikras signalas, kad Taryba nebūtų ta vieta, kur rezultatas iš anksto žinomas.
„Norėtųsi, kad Tarybos darbe per visus tuos ketverius metus būtų kuo daugiau improvizacijos ir tam tikrų netikėtumų“, – teigė R. Gorbačiovas.

PROGRAMA SULAUKĖ KRITIKOS
Keletą dienų prieš Tarybos posėdį keturios partijos, nutarusios formuoti valdančiąją koaliciją, visuomenei paskelbė veiksmų planą ketveriems metams. To iki šiol rinkimus laimėję politikai dar nebuvo darę.
Galima spėti, kad su šia programa kai kurie politikai yra susipažinę, nes kandidatas sulaukė ne tik klausimų, bet ir kritiško programos vertinimo.
R. Gorbačiovas pasidžiaugė, kad kai kurie teiginiai artimi koalicijos „Kitaip“ mintims. Tačiau veiklos programoje jis pasigedo konkretumo.
„Daug abstrakčių teiginių: „inicijuosime, spartinsime, ieškosime“. Norėtųsi konkrečių veiksmų, pasigedome konkretesnio požiūrio į miesto svorio suteikimą. Mažeikiai prarado svarbaus regioninio centro pozicijas, kaip ketinate jas susigrąžinti?“– klausė politikas.
Save išsikėlusių kandidatų koalicijos lyderis programoje pasigedo dėmesio sportui, jaunimo užimtumui ir kitoms problemoms.
Pastabų dėl veiklos plano išsakė ir S. Kaktys. Anot jo, Savivaldybė gali daryti didesnę įtaką, spręsdama nedarbo problemas, pritraukdama investicijas.
„Regiono nepakelsi be platesnio požiūrio. Pernelyg mūsų kraštas nuskurdęs, reikia globalesnio požiūrio. Už tai, kas pasakyta, neišeina už Tenį balsuoti, nes jo požiūris nėra toks globalus, kokio reikia merui“, – savo nuomonę išsakė politikas.

KANDIDATEI – NĖ VIENO KLAUSIMO
Į mero postą kandidate pasisiūliusi D. Šideikienė suabejojo, kad A. Tenys surinko daugiausiai rinkėjų balsų. Anot jos, dėl netobulo Rinkimų įstatymo tikrasis vaizdas yra iškreiptas. Posėdyje dalyvavusio Seimo nario Stanislovo Giedraičio ji prašė, kad šis inicijuotų įstatymo pakeitimą.
„Partijoms teikiamos privilegijos, o nepriklausomiems kandidatams sudaromos kliūtys“, – replikavo Tarybos narė.
Seimo nario ji taip pat prašė sumažinti mažeikiškiams degalų kainas.
„Jeigu to negalima padaryti įstatymiškai, Bugenių bendruomenės pavyzdys rodo, kad viskas įmanoma – jie neįsileido kiaulių“, – lygino ji.
Jau kelerius metus įvairiais skundais, paklausimais Savivaldybę atakavusi mažeikiškė jos darbe pasigedo viešumo, skaidrumo.
„Aš stengčiausi kuo daugiau gyventojų įtraukti į vietos savivaldą. Reikia tartis su gyventojais, priimti jų idėjas. Tiek Tarybos nariai, tiek administracijos darbuotojai turėtų prisiimti personalinę atsakomybę, o ne balsuoti, kaip frakcija ar partija nori. Taryba ir Savivaldybės administracija turėtų dirbti ranka rankon“, – samprotavo D. Šideikienė.
„Santarvei“ vėliau ji pridurs pamiršusi per prisistatymą pasakyti bene svarbiausia: kad reikėtų keisti Rinkimų įstatymą ir mažinti Tarybos narių skaičių, nes mokesčių mokėtojams jie per brangiai kainuoja.
Nei savo išsakytų nuostatų vertinimo, nei klausimų pretendentė į mero postą nesulaukė.

PADĖKOJO BUVUSIAM MERUI
Savivaldybės meras buvo renkamas slaptu balsavimu. Iš 27 Tarybos narių, už A. Tenį balsavo 21, už Šideikienę – du, keturi balsavimo biuleteniai pripažinti negaliojančiais.
Naujasis meras padėkojo ne tik juo pasitikėjusiems politikams, bet ir D. Šideikienei – ji sudariusi sąlygas demokratiniams rinkimams.
„Gerbiu Jus ir tikiuosi visokeriopos pagalbos dirbant kartu“, – kreipėsi jis į buvusią varžovę.
Kitas padėkos gestas buvo skirtas nuo 2003iųjų Tarybai vadovavusiam Vilhelmui Džiugeliui. Jam naujasis meras įteikė padėkos raštą – „už nuoširdų darbą vadovaujant Tarybai“.

ETATINIŲ VICEMERŲ DAUGIAU
Pirmajame Tarybos posėdyje buvo išrinkti ir pirmieji naujojo mero pagalbininkai – vicemerai. Beje, jeigu per ankstesnę kadenciją buvo vienas etatinis mero pavaduotojas, tai šią – du. A. Tenys paaiškino, kad įstatymas mažeikiškiams leidžia tiek turėti.
Balsuojant už šiuos pokyčius tik S. Kaktys pasisakė „prieš“, D. Šideikienė susilaikė.
Slaptu balsavimu buvo renkami ir mero pavaduotojai. Kandidatus – partijos Tvarka ir teisingumas atstovą Kęstutį Bartkevičių (buvusį opozicijos lyderį) ir Valstiečių liaudininkų sąjungos narį Joną Siminkevičių – vadovaudamasis įstatymu, pasirinko pats meras.
Už K. Bartkevičių balsavo 19 Tarybos narių, prieš buvo šeši, du biuleteniai – negaliojantys.
J. Siminkevičiaus kandidatūrą palaikė 23 politikai, prieš buvo trys, vienas biuletenis negaliojantis.
Praėjusią kadenciją neetatiniu vicemeru dirbęs J. Siminkevičius kuravo žemės ūkį, tą darbą tęs ir dabar.
Tačiau kokia bus K. Bartkevičiaus darbo sritis, kol kas – tabu.
„Meras paskirsto pareigas tarp dviejų, manau, kad teks dirti kartu sprendžiant miesto klausimus. Susėdę su meru sudėliosime visus prioritetus“, – Tarybos nariams nepavyko išgirsti konkretaus atsakymo iš vicemero.
Atsakymas į klausimą apie Mažeikių ateitį, nedarbą, socialinę padėtį taip pat buvo nekonkretus.
„Yra minčių. Buvo ir bus. Manau, kad visi, visa komanda tas problemas turėsime spręsti.
Irkluosime, manau, kartu – tiek dešinė, tiek kairė pusė. Mažeikiškių labui. Visi Tarybos nariai“, – samprotavo K. Bartkevičius.

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS NESIKEIS
Pirmajame šios kadencijos Tarybos posėdyje mero teikimu buvo išrinktas ir Savivaldybės administracijos direktorius. Jai vadovaus beveik dvi kadencijas (pritrūko kelių mėnesių) šias pareigas ėjęs socialdemokratas Bronius Kryžius. Jo kandidatūrą palaikė 22 Tarybos nariai, trys buvo prieš, vienas biuletenis negaliojantis.
Ankstesnėje kadencijoje B. Kryžių yra kritikavusi ne tik opozicija, kartkartėmis į viešumą iškildavo ir nesutarimai tarp Savivaldybės administracijos direktoriaus ir mero.
„Bet kuris vadovas visada kritikos sulauks. Kryžių pasirinkau dėl to, kad būtų kam tęsti pradėtus darbus. Naujam žmogui reikia laiko įsigilinti, kuriam laikui būtų sustabdytas darbas. Be to, nei jis nusižengimų padaręs ar nuobaudų turėjęs, į jokius skandalus neįsivėlęs“, – savo pasirinkimą „Santarvei“ aiškino meras.
A. Tenys neneigė, kad į direktoriaus postą (pagal koalicijos susitarimą, mero ir direktoriaus pareigos priklauso socialdemokratams – B. R.) buvo dar du kandidatai. („Santarvės“ žiniomis – Visuomenės sveikatos centro Mažeikių filialo direktorė Irena Macijauskienė ir „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė) ir jam pasirinkti nebuvę lengva.

MERAS PASISAKO UŽ KOMPROMISUS
Po Tarybos posėdžio su A. Teniu „Santarvė“ susitiko Savivaldybės administracijos direktoriaus kabinete. Politikas prisipažino, kad nėra lengva įsikurti buvusio mero kabinete, nors ir suprantąs, kad tokius pokyčius lėmė teisėti rinkimai.
„Patiko Džiugelio tolerancija, žmonių išklausymas, jis nebuvo kerštingas. O blogųjų dalykų neįžiūriu. Ir nenorėčiau klaidų ieškoti, būtų nekorektiška. Kaip žmogų, vertinu nuoširdžiai, suprantu jo situaciją“, – apie buvusį merą kalbėjo politikas.
Ne mažiau teigiamų vertinimų iš Tarybos narių sulaukė ir pats A. Tenys.
„Kiekvienas žmogus turi ir teigiamų, ir neigiamų savybių. Etalono neatrasime. Mano silpnosios vietos – tvarkyti laiką. Jo labai neužtenka, nemoku jo sudėlioti, kad užtektų visiems. Pykčio, keršto neturiu, kompromatų neieškau, tik kompromiso“, – paprašius įvertinti savo blogybes, atsakė meras.
Ne tik dėl laiko stokos, bet ir dėl teisės aktų reikalavimų ar privačių ir viešųjų interesų derinimo merui teks atsisakyti kai kurių pareigų. Politikas jau atsistatydino iš bendrovės „Taulidas“ vadovo pareigų, savo ūkio vairą taip pat teksią patikėti su juo kartu dirbusiems žmonėms. Ruošiasi atsistatydinti ir iš Auksodės bendruomenės pirmininko pareigų, Kredito unijos paskolų komiteto narių.
„Tikėjausi daugiau klausimų, bet Taryba buvo korektiška. Daug nenaršė, neegzaminavo“, – pirmąjį „egzaminą“ įvertino meras.
O dėl programos kritikos? Anot jo, neįmanoma viską suguldyti į du lapus. Meras pasiruošęs išklausyti visų Tarybos narių siūlymus, jei reiksią, ją papildys.
„Niekam nesu pažadėjęs jokių postų, nieko nesiruošiu atsivesti. Mano toks principas: kur yra ne privatus, o valstybinis darbas, negali būti nei giminių, nei artimųjų“, – patikino A. Tenys.
Iki šiol meras turėjo vieną patarėją. A. Tenys ruošiasi turėti daugiau.
„Patarėjų rinktis neskubėsiu. Gerai apsvarstysiu, analizuosiu. Norėtųsi daugiau juridiniais klausimais, kad nedaryčiau klaidų“, – apie savo aplinkos formavimą kol kas nekonkrečiai kalbėjo naujasis meras.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: J. Siminkevičius (iš kairės), A. Tenys ir K. Bartkevičius nusiteikę tęsti praėjusios kadencijos darbus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto