Istorijos sukakčių kalendorius

Lietuva vasario 6–9 dienomis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Lietuva vasario 6-ąją:

1937 m. iš Antverpeno į Klaipėdą laivu atgabenti 35 varpai, skirti Kauno Vytauto Didžiojo Karo muziejaus bokšto karilionui.
1995 m. Vilniuje Lietuvos ir Baltarusijos Prezidentai Algirdas Brazauskas ir Aleksandras Lukašenka pasirašė sutartį dėl geros kaimynystės ir bendradarbiavimo bei valstybinės sienos nustatymo.
1999 m. Pravieniškių griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje atidarytas specialus skyrius žmogaus imunodeficitu (ŽIV) užsikrėtusiems kaliniams.
2000 m. Vilkaviškio kapinėse atidengtas atnaujintas lietuvių išeivijos skulptoriaus Vytauto Kašubos paminklas „Kario mirties alegorija“.
2005 m. didžiausia pasaulio klasikinės muzikos įrašų kompanija „Naxos“ išleido Osvaldo Balakausko „Requiem“, skirtą vieno iškiliausių Lietuvos diplomatų – Stasio Lozoraičio atminimui ir pelniusį kompozitoriui Nacionalinę premiją.
2008 m. pasienyje su Rusija, Kybartuose, atidaryta Valstybės sienos apsaugos tarnybos Lazdijų rinktinės Lieponos užkarda.
2008 m. Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo.

Lietuva vasario 7-ąją:

1931 m. Mažeikiuose gimė dailininkas, tapytojas Vincentas Gečas.
1932 m. Kaune įsteigta draugija užsienio lietuviams remti.
1933 m. įkurta Kauno konservatorija, tapusi Lietuvos muzikos akademijos pirmtake.
1990 m. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas priėmė nutarimą „Dėl 1939 metų Vokietijos–TSRS sutarčių ir jų pasekmių Lietuvai likvidavimo“, kuriuo paskelbė, jog 1940 metų liepos 21 dienos Lietuvos įstojimo į TSRS ir 1940 metų rugpjūčio 3 dienos TSRS įstatymas dėl Lietuvos priėmimo į TSRS yra neteisėti ir juridiškai negaliojantys.
1992 m. Vilniaus universitete atidarytas Tarptautinių santykių institutas.
1994 m. Lietuva ir Malta užmezgė diplomatinius santykius.
2002 m. Stasio Raštikio puskarininkių mokykla Kaune išleido pirmąją atsargos karininkų laidą.
2004 m. Lietuvos operos bičiulių draugija 2003 metų „Kipro“ apdovanojimą skyrė Nacionalinės premijos laureatui, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistui Vytautui Juozapaičiui.
2008 m. Vilniuje surengtas NATO šalių gynybos ministrų susitikimas, kuriam pirmininkavo Aljanso generalinis sekretorius Japas de Hopas Scheferis (Jaap de Hoop Scheffer).

Lietuva vasario 8-ąją:

1260 m. prasidėjo Herkaus Manto vadovaujamas prūsų ir lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną.
1576 m. prisiekė Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu išrinktas Steponas Batoras.
1917 m. Skėrių kaime (Mažeikių rajonas) gimė architektas Albinas Čepys. Baigęs Sedos gimnaziją (keturias klases), 1935 m. įstojo į Mažeikių gimnaziją. 1938 m. išvažiavo mokytis į Kauną. Karo metu uždarius universitetą A. Čepys grįžo į kaimą pas tėvus. Kauno universitetą A. Čepys baigė 1949 m. Jo sukurti 22 projektai sėkmingai įgyvendinti.
1919 m. ties Kėdainiais kovose prieš bolševikus žuvo pirmasis Lietuvos kariuomenės kareivis Povilas Lukšys.
1984 m. Sarajeve prasidėjo žiemos olimpinės žaidynės, kuriose po 56 metų pertraukos dalyvavo sportininkas iš Lietuvos – biatlonininkas Algimantas Šalna.
1996 m. Seimas iš pareigų atleido Ministrą Pirmininką Adolfą Šleževičių.
2005 m. pasaulinio garso marimbos virtuozė iš JAV Linda Maksei penkiems gabiausiems Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams paskyrė savo vardo stipendijas.
2010 m. eidama 82-uosius metus mirė aktorė Vanda Venckutė-Augienė, keturiasdešimt metų vaidinusi Šiaulių dramos teatre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto