Mūsų miesto pastatai „vaiduokliai“ tyko aukų

Valdininkai pagaliau susirūpino miesto piktžaizdėmis – pastatais „vaiduokliais“, ne tik darkančiais miestą, bet ir keliančiais grėsmę žmonių saugumui. Anot miesto seniūno Petro Užkuro, kovai su tokių pastatų šeimininkais atrišo rankas sugriežtintos sankcijos. PASTATAS KELIA PAVOJŲ
Anot miesto seniūno P. Užkuro, didžiausias galvos skausmas esąs buvusios Elektrotechnikos gamyklos pastatas (apie jį ne kartą rašyta „Santarvėje“). Dėl tokios kaimynystės ramybės neduoda ir Reivyčių mikrorajono gyventojai.
„Žmones nesunku suprasti. Šalia pastato gyvenamieji namai. Po griūvantį pastatą landžioja vaikai, „bomžai“. Laimė, kad iki šiol nėra aukų“, – sunerimęs seniūnas.
P. Užkuras apibūdina pavojų keliantį vaizdą: pastato metalinės konstrukcijos išvogtos, sienos vos laikosi, langų rėmai krinta, juose vos laikosi stiklo šukės, stogelis virš paradinių durų įgriuvęs.

IGNORUOJA MIESTO VALDŽIĄ
P. Užkuras patikino, kad seniai norėjęs sudrausminti buvusios Elektrotechnikos gamyklos pastato savininkus. Kas jie, ne taip lengva buvę išsiaiškinti. Šiuo metu pastato savininkai yra Ūkio ir Medicinos bankai bei Arūnas Jokšas. Į seniūno įspėjimus pastato savininkai iki šiol nereaguodavo.
Rugpjūčio mėnesį dėl pastato ateities su savininkais, anot seniūno, norėta išsiaiškinti aukščiausiu lygiu. Jie buvo kviesti pokalbio pas rajono merą.
„Atėjo Jokšas. Medicinos bankas atsiuntė atstovą, kuris negali priimti jokių sprendimų. Iš Ūkio banko nieko nesulaukėme. Kaip susikalbėti, jeigu ignoruojamas net aukščiausias savivaldos organas“, – piktinosi seniūnas.

CENTRINĖS GATVĖS NEPUOŠIA
Miesto seniūnijos juodajame sąraše – apie 20 pastatų „vaiduoklių“. Iki šiol nepavyko nuo jų „išlaisvinti“ ir Laisvės gatvės. Labiausiai akis mažeikiškiams ir miesto svečiams bado buvę bei esami Rajkoopsąjungos pastatai.
„Pernai į Savivaldybės tarybos posėdį buvome pasikvietę Rajkoopsąjungos pirmininkę Filomeną Pronckuvienę. Ji pažadėjo, kad po trijų mėnesių bus imtasi darbų. Tai tebuvo pliurpalai. Miesto lėšomis ir gėlių prie Universalinės parduotuvės pasodinome“, – piktinasi dėl netvarkos seniūnas ir viliasi, kad pastatą ir aplinką sutvarkys į parduotuvę atsikelianti „Norfa“.
Miesto nepuošia ir priešais Universalinę parduotuvę esantis Rajkoopsąjungos pastatas, kuris išnuomotas įvairioms firmoms. „Pinigai už nuomą imami, tačiau pastatas netvarkomas“, – stebisi seniūnas.
Valdininkams nepavyksta priversti buvusios „Tulpės“ pastato savininko Jono Buinausko nors minimaliai jo sutvarkyti.
Anot P. Užkuro, kol kas jam pavyko kalbą rasti tik su vadinamosios stiklinės parduotuvės savininku. „Tikiu, kad šis pastatas taps patrauklus. Mačiau jo projektą. Tačiau stringa projekto derinimo darbai“, – paaiškino seniūnas.

SAVININKUS SUNKU IŠSIAIŠKINTI
Miesto vaizdą darko bei žmonių saugumui grėsmę kelia ir nebaigtos statybos. Toks pastatas yra Senamiestyje, J. Jablonskio gatvėje (šalia A. Gailiaus klinikos), mikrorajone – Sedos ir Vilties gatvių, J. Tumo-Vaižganto ir Bažnyčios gatvių susikirtimuose.
Anot seniūno, šiuos pastatus reikėtų bent užkonservuoti: užkalti langus, įėjimus, sutvarkyti aplinką ir pan. Tačiau tik vieno iš jų, esančio prie vadinamojo „Oruvos“ jaunimo komplekso, savininkas pasirūpino saugumu ir nebaigtos statybos teritoriją aptvėrė aukšta tvora.
P. Užkuro teigimu, problemos sprendimą sunkina tai, kad ne taip greitai pavyksta išsiaiškinti tokių pastatų savininkus. Tuo labiau kad vyksta turto perpardavimas.
Kita problema, nustačius savininką, jį sunku rasti. „Į ką panašus buvusio Statybos tresto pastatas. Riogso jis šalia kelio, kuriuo pravažiuoja daug žmonių. Tačiau niekaip nepavyksta susisiekti su pastato savininku. Dabar jis lyg Ispanijoje“, – beviltiškoje situacijoje jaučiasi atsidūręs miesto seniūnas.

NAUJAS ETATAS – PASPIRTIS
Vadovaujantis Statybos įstatymo ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko įsakymu, Savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos, statybos ir remonto skyriuje įsteigtas naujas etatas. Nuo rugpjūčio mėnesio statinių naudojimo priežiūrą vykdo vyresnioji specialistė Vilija Mickevičienė.
„Miesto seniūnui pareigų užtenka. Negalėjau vienas „sugaudyti“ visų pastatų „vaiduoklių“ savininkų. Tikiuosi, kad dabar ledai pajudės“, – įsitikinęs seniūnas P. Užkuras. Jis pridūrė, kad griežtesnėmis sankcijomis papildytas Statybos įstatymas – taip pat paspirtis naikinant miesto „šašus“.

SURAŠYTI PIRMIEJI PROTOKOLAI
V. Mickevičienė dabar renka informaciją apie avarinius, bešeimininkius, grėsmę keliančius pastatus. Bus registruoti ne tik mieste, bet ir kaime esantys pastatai „vaiduokliai“ arba blogai prižiūrimi statiniai. Visi rajono seniūnai įpareigoti pateikti tokią informaciją. Apytiksliais duomenimis, situacija rajone grėsminga.
Iki šiol apleistų pastatų savininkai sulaukdavo tik seniūno įspėjimų.
„Jau surašiau du protokolus buvusios Elektrotechnikos gamyklos bendrasavininkiams. Kitą savaitę jų sulauks ir kitų apleistų pastatų savininkai. Pradėsime nuo Laisvės gatvės. Ji turi būti laisva nuo „vaiduoklių“, – akcentavo specialistė.

SANKCIJOS GRIEŽTĖJO
V. Mickevičienė informavo, kad nuo šių metų pradžios sugriežtėjo administracinės nuobaudos dėl statinių naudojimo taisyklių, Statybos įstatymo nesilaikymo. Nustačius, kad nevykdomas naudojamų statinių profilaktinių apžiūrų remontas arba jis atliekamas netinkamai, pažeidžiamos remonto ir naudojimo taisyklės, kai dėl to kyla avarijų arba deformacijų grėsmė, greičiau susidėvi konstrukcijos arba pastebimai blogėja darbo sąlygos, pastatų savininkai gali būti įspėti arba jiems taikoma bauda nuo 200 iki 2 tūkst. litų. Jei nubaustas žmogus nesiima priemonių statiniui sutvarkyti ar nugriauti, pakartotinė bauda siekia nuo vieno iki aštuonių tūkstančių litų.
Naujuose dokumentuose numatytas ir neatlygintinas statinių konfiskavimas bei jų nugriovimas.
„Skelbimais per spaudą bandysime surasti visų pastatų „vaiduoklių“ savininkus. Jeigu jų neatsiras, kreipsimės į teismą dėl statinio neatlygintino paėmimo ar nugriovimo“, – paaiškino specialistė.
Kiekvieną protokolą svarstys administracinė komisija prie Savivaldybės tarybos, ji ir nuspręs, kokią nuobaudą skirti.

VIETOJ EPILOGO
Daugelis pastatų „vaiduoklių“ yra gyvenamųjų namų, o vienas net mokyklos kaimynystėje. Gyventojai „Santarvei“ šmaikštavo, kad tokiuose pastatuose naktimis vaidenasi. „Pro kiaurymes žybčioja ugnelės, girdisi keisti garsai, triukšmas“, – pasakojo nenorėję prisistatyti žmonės.
Skeptiškai tokius postringavimus vertinusieji bandė rimtai paaiškinti, kad griuvėsiuose verda naktinis „bomžų“ gyvenimas.
Dieną griuvėsiai vilioja mergaites ir berniukus. Čia, pasislėpus nuo suaugusiųjų, galima įgyti ne vaikiškos patirties. Tačiau čia užklydusius mažamečius gali nuskriausti ar išgąsdinti pikti dėdės, žiurkės ar valkataujančios katės.
Higienistų teigimu, apleisti ir neprižiūrimi objektai daro didžiulį neigiamą poveikį aplinkai ir aplinkinių sveikatai. Apleisti namai „vaiduokliai“ tapo šiukšlių, nudvėsusių gyvūnų kaupyklomis ar net … tualetais.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto