Su Lietuvos nepriklausomybe gimę jaunuoliai džiaugiasi laisve

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos aštuntokas Martynas Latanauskas gimė tą dieną, kai buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė. Karolina Vaitkutė, „Ventos“ vidurinės mokyklos moksleivė, pasaulį išvydo diena vėliau.
Nė dienos negyvenę anoje, sovietinėje Lietuvoje, jaunuoliai yra įsitikinę, kad iš valstybės dar negalima per daug reikalauti – 15 metų nėra didelis laiko tarpsnis.VISKAS PASIKEITĖ
Martynas juokavo, kad jam niekada nereikės tikslintis, kada paskelbta Lietuvos nepriklausomybė – 1990 m. kovo 11 dieną jis gimė. Vaikinas nesijaučia esąs kažkuo ypatingas ir toks niekada nenorėtų būti. Pasak jo, negalima sureikšminti vien to, kad gimė, reikia džiaugtis nuveiktais darbais. Beje, Martyną džiugina tai, kad per gimimo dieną nereikia eiti į mokyklą.
„Nesijaučiu pažymėtas kažkokiu ženklu. Tačiau per gimtadienį visi būtinai pasako, kad nuo tos dienos Lietuvai prasidėjo naujas gyvenimas, viskas pasikeitė“, – prisipažįsta Martynas.
Apie sovietinės Lietuvos laikus vaikinas žino tik iš tėvų pasakojimų. Anot jo, tada žmonėms gyventi nebuvo gerai: didžiulės eilės parduotuvėse, buvo sunku išvažiuoti į užsienį. Ką jau ir bekalbėti apie tremtį, žmonių laisvės ribojimą… „Žiaurūs įvykiai buvo, nenorėčiau, kad jie pasikartotų“, – net nusipurto aštuntokas.
Paklaustas, ar jis žino, kas buvo Leninas, spaliukai, pionieriai, Martynas trumpai pakomentuoja: „Leninas buvo piktas žmogus. Nežinau, kas tie spaliukai ir pionieriai. Gal tokie mokiniai?“

STENGTIS IR NEBAMBĖTI
Vaikinas įsitikinęs, kad laisvė yra būtina žmonėms. Jos atimti niekas neturi teisės. Martynas sakė, kad mūsų šalyje dabar gera gyventi. Svarbiausia – patiems stengtis ir nebambėti. Tada ir Lietuvos ateitis turėtų būti vis gražesnė.
„Man penkiolika, ir aš tikrai nesijaučiu esąs suaugęs. Nepriklausomai Lietuvai tiek pat metų. Negalima norėti, kad ji būtų tobula. Reikia palaukti. Man svarbiausia, kad dabar niekas nešaudo ir žmonių nepersekioja“, – teigė Martynas, įsitikinęs, kad nieko blogo nematąs, jei kritikuojami valdžios vyrai – toks jų darbas, jie turi būti kritikuojami.
Su valdžios vyrais M. Latanauskui jau teko susitikti. Prieš trejus metus kartu su kitais 150 Lietuvos vaikų, gimusių tą dieną, buvo pakviestas į Seimą. Ten jam ranką spaudė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, padovanojo knygą apie signatarus, vaišino.
Martyno mintys apie ateitį kol kas miglotos. Ją susieti norėtų su matematika ar fizika.
„Tačiau jokiu būdu nenorėčiau būti lituanistas. Ir žmonos, dirbančios tokį darbą, nenorėčiau. Tiems lituanistams vis negerai, prie kiekvieno žodžio kabinėjasi“, – juokėsi vaikinas, patikinęs, kad lietuvių kalba jam labai graži, tačiau nepatinka per didelis taisyklių laikymasis.

ĮDOMIAI GIMIAU!
Karolinai Vaitkutei mama pasakojo, kad naktį prieš dukters gimimą ji sužinojusi apie Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą. Džiaugsmas ir nerimas susimaišė išvien ir paskatino Karolinos atėjimą į šį pasaulį.
„Man močiutė ir mama daug pasakojo apie praeitį, sakė, kad ir tada gyventi nebuvo blogai. Tačiau dabar daug geriau. Kaip gerai, kad Lietuva nepriklausoma! Įdomiai gimiau!“ – džiūgavo mergaitė.
Karolinos nuomone, ji – dar vaikas, tačiau Lietuvos vaiku vadintis nenorinti. Pasak Karolinos, mūsų valstybė subrendusi, daug pasiekusi ir privalanti siekti dar daugiau.
Karolinai ramybės neduoda Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą. Jos nuomone, iš dalies mūsų šalis vėl atsisakė nepriklausomybės, todėl gali ateiti laikas, kai žmonės norės išstoti ir iš tos sąjungos.
„Lietuviai turi būti laisvi! Mūsų toks charakteris! Iš pasakojimų žinau, kad buvo labai daug vargo, kol iškovojo nepriklausomybę. Tiesa, gal mūsų žmonėms trūksta teigiamo požiūrio į gyvenimą, tačiau tikrai nemanau, kad būnant priklausomiems tas požiūris pasikeistų“, – svarstė Karolina, įsitikinusi, kad tas neigiamas požiūris formuojasi dėl žmonių godumo – jie vis labiau trokšta pinigų, daiktų.
Apie Leniną, Staliną, spaliukus, pionierius aštuntokė yra girdėjusi, tačiau viskas, kas buvo prieš penkiolika metų, jai atrodo „žila senovė“.
„Viskas buvo labai seniai, nes aš tada negyvenau“, – trumpai pakomentavo Karolina.
Agnė KUNSMONAITĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto