Baidarininkai Miniją prilygina kalnų upei

Minijos upė sparčiai populiarėja tarp ekstremalaus laisvalaikio mėgėjų. Vos atšilus orams, į Minijos srovę baidarėmis ir kanojomis išplaukia ne tik Kretingos rajono gyventojai, bet ir turistai iš tolimiausių Lietuvos kraštų. Vien per ilgąjį gegužės mėnesio savaitgalį Karteną upe praplaukė apie 200 baidarių.


Minija prilyginama kalnų upėms, tad ją renkasi ne tik poilsiautojai, bet ir baidarininkai profesionalai. Tačiau populiariausios trasos – nuo Aleksandravo iki Kartenos ir nuo Kartenos iki Raguviškių – visiškai nepritaikytos turizmui. Pakrantėse nėra sustojimo aikštelių, žmonės neturi kur palikti šiukšlių. O plaukiant per Salantų regioninį parką vaizdingose Minijos vietose galima tik sustoti – stovyklauti draudžiama.
Vienuolika metų po Lietuvos upes baidarėmis plaukiojantis vilniškis Vygantas Minijos upę pasirinko jau nebe pirmą kartą. Pasak baidarininko, Minija šiuo metu nusekusi, akmenuota, tačiau ja plaukti nenuobodu.
„Minija srauni, vingiuota, vaizdinga. Bet palei pakrantę – vien tik draudimo ženklai. Pačiose vaizdingiausiose vietose Salantų regioniniame parke galima sustoti, pasigrožėti, tačiau negalima įsirengti stovyklos, nakvoti. Baidarininkų trasa nepritaikyta šiai, dar ganėtinai naujai, pramogai – trūksta vietų stovyklavietėms įsirengti. Valstybės pareigūnai geriau ne baustų už neleistinoje vietoje įrengtą stovyklą, o imtų pinigus už leidimą apsistoti specialiose sustojimo aikštelėse. Tokia sistema būtų daug efektyvesnė“, – mano baidarininkas Vygantas.
Pasak Salantų regioninio parko direktoriaus Modesto Šečkaus, stovyklaviečių parke įsirengti negalima todėl, kad tai – kraštovaizdžio draustinis. Galima leisti laiką pakrantėse, tačiau draudžiama kurti laužus, statyti palapines. Tačiau šią padėtį planuojama keisti.
„Rengiame Salantų regioninio parko tvarkymo planą, kuriame numatoma ir spręsti stovyklaviečių problemą. Esame numatę tris galimas nakvynės vietas: Cigonaliuose, netoli Kartenos ir Peceliuose. Sustojimo aikštelės būtų įrengtos jau esamose sodybose“, – sakė M.Šečkus.
Jo pastebėjimu, baidarės pastaraisiais metais sparčiai populiarėja ir, jo žiniomis, Minija pro Kretingos rajoną praplaukia septynių nuomos firmų baidarės.
„Nauja turizmo forma yra teigiamas reiškinys, tačiau tai daro įtaką ir gamtai. Kadangi upės trasa nėra pritaikyta turizmui, žmonės palieka šiukšlių, niokoja gamtą. Vieni baidarininkai susirenka šiukšles, kiti – nesivargina sutvarkyti aplinkos. Daugiau tokių, kurie nesuvokia, kad gamtą reikia saugoti. Kita vertus, nėra kur palikti šiukšlių. Todėl šią problemą bandome spręsti kartu su baidarių nuomininkais. Tariamės, kad jie šiukšles surinktų ar nurodytų baidarininkams vietą, kur jas galima palikti“, – pasakojo M.Šečkus.
Žalgirio seniūnijos seniūno Povilo Šližiaus pastebėjimu, pro Raguviškius praplaukiantys baidarininkai problemų nesukelia – neprišiukšlina, nekelia triukšmo. Tačiau seniūnas pripažįsta, kad specialios aikštelės – reikalingos. „Aikštelėmis turėtų pasirūpinti žmonės, kurie vysto baidarių verslą. Žalgirio seniūnijoje baidarių niekas nenuomoja, tad kol kas apie aikšteles nemąstėme“, – kalbėjo seniūnas.
Lapių kaime Klaipėdos rajone vienuoliktus metus baidarių verslą turintis Gintautas Rusteika pasakojo, kad Minijoje trūksta ne tik sustojimo aikštelių, bet paprasčiausių informacinių ženklų. „Būna: paskambina žmonės ir sako – esam netoli tokios pievos, čia ganosi karvė, atvažiuokit mūsų pasiimti. Plaukiant upe net neaišku, kur esi, jei dar nepriplaukei didesnių gyvenviečių, tokių kaip Kartena ar Raguviškiai. Todėl kai kuriose trasos vietose įrengiau ženklus, kad žmonės nepaklystų“, – sakė verslininkas.
Jo pastebėjimu, Minija tarp baidarininkų populiariausia vasarą, o sraunią Žvelsos upę ekstremalai renkasi rudenį ir žiemą. Populiariausios trasos yra nuo Kartenos iki Žvelsėnų ir nuo Raguviškių iki Žvelsėnų. Žmonės dažniausiai renkasi pastarąją, nes kelionė užtrunka tik vieną dieną.
„Tai, kad Minijoje jau greitai reikės šviesoforo baidarėms, nėra perdėta. Ši pramoga sparčiai populiarėja. Turiu 60 baidarių ir 10 kanojų, ir visi vasaros savaitgaliai, jei tik jie ne lietingi, būna užimti“, – pasakojo G.Rusteika.
Jo žiniomis, didžiausios baidarininkų kompanijos siekia apie 50 žmonių. Baidarių sezonas Minijoje prasideda vos tik atšilus orams ir baigiasi rudenį.
Diana JOMANTAITĖ
Dariaus Šypalio nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto