Bedarbių pašalpos vėluoja, o darbų neatsiranda

Bedarbiams jau kurį laiką vėluoja pašalpų mokėjimas. Netekę pragyvenimo šaltinio žmonės skundžiasi neišgalintys pragyventi. Darbo biržos atstovai tikina, kad visiems laiku išmokėti pašalpas neturi galimybių.
Vėluojant išmokoms atlyginimų laiku negauna ir biržos specialistai.


RAMINA GREITAI
PERVESIANTYS PINIGŲ
Mažeikių darbo biržos koridoriuose po pietų ramu. Tik vienas kitas žmogus lūkuriuoja eilėje prie konsultantų kabinetų.
Pavardės viešinti nepanoręs mažeikiškis (pavardė redakcijai žinoma – N. M.), dėl įmonėje kilusios vidinės įtampos bei vėluojančių atlyginimų iš darbo išėjęs praėjusių metų pabaigoje, nedarbo draudimo išmoką gegužę gavo paskutinį kartą.
Gamybos įmonėje dirbęs vyriškis „Santarvei“ tvirtino, kad pašalpos pirmuosius mėnesius jis sulaukdavo mėnesio viduryje, tačiau pastaruoju metu išmoka ėmė vėluoti.
„Konsultantė ramindavo, kad kai tik birža gaus pinigų, tuoj perves. Turiu finansinių įsipareigojimų, vėluodavo ir mano atsiskaitymai su banku, kartą teko sumokėti ir delspinigius. Tačiau nesiskundžiu, dabar, jei ir toliau nerasiu darbo, bus kur kas sunkiau“, – atviravo bedarbis, įsidarbinti tikėjęsis dar ankstyvą pavasarį.
Iki šiol išmokos dar nėra gavęs ir kovą biržoje užsiregistravęs aptarnavimo ir paslaugų sferoje dirbęs mažeikiškis (pavardė redakcijai žinoma – N. M.).
DAR NEATSISKAITĖ
UŽ BALANDĮ
Kad mūsų rajone pašalpos vėluoja, „Santarvei“ patvirtino Mažeikių darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Rita Jurkūnienė.
„Mes neturime galimybės sumokėti jų laiku. Taip, kaip ir visoje Lietuvoje“, – pabrėžė pašnekovė.
Nedarbo draudimo išmokos mokamos iš Užimtumo fondo lėšų, kurių dalį dengia „Sodra“. Ji pinigus perveda respublikinei Darbo biržai, o ši – teritorinėms darbo biržoms. Nedarbo draudimo išmokos vėluoja dėl sunkios ekonominės situacijos: verslas išgyvena sunkmetį, mažiau surenkama mokesčių.
Ryškus išmokų vėlavimas, R. Jurkūnienės duomenimis, prasidėjo jau kovo mėnesį. Pašalpas netekusieji pragyvenimo šaltinio gaudavo viena kita diena ar net savaite vėliau.
„Šiaip daugmaž atsiskaitydavome laiku, bet dabar mes su kai kuriais tebeatsiskaitinėjame už balandžio mėnesį“, – neslėpė pavaduotoja.
GAUNANČIŲJŲ PAŠALPAS –
TRIS KARTUS DAUGIAU
Nedarbo draudimo išmokos šiuo metu mokamos 1733 bedarbiams (pernai tuo pačiu metu – tik kiek daugiau nei keturiems šimtams rajono gyventojų). Gaunančiųjų pašalpas kas mėnesį vis daugėja: balandį nedarbo draudimo išmoka skirta 392, gegužę – 359 mažeikiškiams.
Per mėnesį išmokamų nedarbo draudimo išmokų dydis, palyginti su pernai tuo pačiu metu, padidėjo beveik tris su puse karto. Per mėnesį pašalpoms išmokama apie 700 tūkstančių litų, su bedarbiais atsiskaityti už gegužę prireiks beveik 200 tūkstančių litų daugiau.
Nuo metų pradžios bedarbių pašalpoms jau išmokėta 3,3 milijono litų.
NEDARBO LYGIS
MAŽEIKIUOSE
NEMAŽĖJA
Gegužę nedarbo lygis Mažeikių rajone kilo, kai tuo tarpu dvylikoje savivaldybių jis sumažėjo. Didžiausias nedarbas buvo Druskininkų (13,5 proc.), Akmenės (12,7 proc.), Ignalinos rajonuose (12,6 proc.), mažiausias – Neringos savivaldybėje (3,5 proc.), Trakų rajone(4,9 proc.), Elektrėnų rajonuose (5,4 proc.).
Mūsų rajone nedarbo lygis gegužės mėnesio pabaigoje siekė 11,6 proc. – 0,8 proc. punkto daugiau negu balandžio mėnesio gale.
Paskutinį pavasario mėnesį naujais biržos klientais tapo 561 rajono gyventojas, balandį įregistruota kiek daugiau nei aštuoni šimtai bedarbių.
Į darbo biržą kiekvieną mėnesį vis dar plūsta atleistieji iš gamybos, didžiųjų prekybos centrų, naftos perdirbimo gamyklos.
Nors bedarbių gegužę užregistruota mažiau, netekusiems pragyvenimo šaltinio mažeikiškiams įsidarbinti vis sunkiau – laisvų darbo vietų įregistruota mažiau (balandį – 238, gegužę – 210).
Iš viso šiuo metu bedarbio statusą turi šiek tiek mažiau nei penki tūkstančiai mažeikiškių. Pernai tuo pačiu metu bedarbių buvo registruota dviem tūkstančiais mažiau.
DIRBTŲ
BET KOKĮ DARBĄ
Kalbintas vadybininko kvalifikaciją turintis mažeikiškis „Santarvei“ pasakojo, jog jam kas mėnesį paskirtu laiku nuvykus į darbo biržą konsultantė vis stebisi, jog šis dar neradęs darbo. Esą tokią patirtį bei kvalifikaciją turinčių darbuotojų biržoje užsiregistravo ne itin daug. Konsultantė patikino, jog šiuo metu tokie darbuotojai paklausūs.
„Dirbčiau ir nekvalifikuotą darbą. Nedarbo išmoka nutraukta, o mokesčius juk reikia mokėti. Žmona dar dirba, bet ir jai atlyginimą sumažino. O juk reikia ne tik su banku atsiskaityti, bet ir pavalgyti. Kuo toliau, tuo sunkiau. Būsime priversti valgyti vien kruopas“, – kalbėjo pašnekovas, pragyvenimui šiek tiek prisiduriantis iš atsitiktinių darbų.
Anot R. Jurkūnienės, prieš keletą mėnesių, kai darbuotojus masiškai atleidinėjo statybų sektorius, gerokai padidėjo paties darbingiausio amžiaus (30 – 40 metų) vyrų nedarbo lygis. Didžiausios galimybės įsidarbinti yra mūrininkams, suvirintojams. Bedarbės moterys turi šansą užimti laisvas kirpėjųmanikiūrininkių, pardavėjųkonsultančių darbo vietas.
„Kartais neturime žmonių į laisvas darbo vietas. Bedarbiai turi atitikti kvalifikacinius reikalavimus“, – pabrėžė direktoriaus pavaduotoja.
VĖLUOJA ATLYGINIMAI
Veržtis diržus tenka ne tik darbą praradusiesiems dėl įmonių bankroto, etatų mažinimo, bet ir Darbo biržos darbuotojams. Vėluojant nedarbo išmokoms, atlyginimų laiku nebegauna ir bedarbiams integruotis į darbo rinką padedantys specialistai.
Kai kurios rajono įstaigos taupo darbuotojus išleisdamos nemokamų atostogų. R. Jurkūnienė patikino, kad tokiu atveju nebebūtų kam dirbti su žmonėmis.
„Mums finansavimas ir atlyginimai vėluoja, bet mes nemokamų atostogų kol kas neiname. Mes nesame tokia labai didelė įstaiga, kad galėtume atostogauti. Registracija šiuo metu didelė, reikia vykdyti programas, teikti siūlymus bedarbiams“, – komentavo Mažeikių biržos atstovė.
PINIGŲ
SOCIALINĖMS
IŠMOKOMS YRA
Išmokoms pinigų trūksta ir kitose įstaigose. Kai kurios šalies savivaldybės jau pristigo pinigų vienkartinėms išmokoms gimus kūdikiui ar mirties atveju bei kitoms pašalpoms. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija praneša, kad liūdniausia situacija yra Kazlų Rūdoje ir Alytuje, tačiau yra savivaldybių, kurios su išmokomis išsiverčia. Skaičiuojama, kad kas antroje trečioje savivaldybėje pašalpų mokėjimas vėluoja jau kelis mėnesius.
Mažeikių savivaldybės Socialinės paramos skyriaus duomenimis, rajone išmokos nevėluoja – žmones pinigai pasiekia laiku.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Dalis bedarbių jiems priklausančių pašalpų negavo dar už balandžio mėnesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto