Daugiabučių kiemuose klesti nesaugi prekyba pienu

Šeštadienį pieną ir jo produktus iš Stanislavos Rekeltienės tiesiog gatvėje pirkaę žmonės rizikavo savo sveikata. Atlikus laboratorinius tyrimus, buvo nustatyta, jog tai yra mastitinių karvių pienas – jis užkrėstas pūliavimo lazdelėmis. Tačiau nelegalius prekiautojus bandančius sudrausminti pareigūnus žmonės pasitiko vos ne kumščiais. PREKIAUTOJAI ĖMĖ GINTI
Vos ne kiekvieno daugiabučio namo kieme iš ryto galima išvysti panašų vaizdą: prie automobilio, kurio savininkas iš bidonų pilsto pieną, grietinę, pjausto sūrį, sviestą, būriuojasi žmonės.
Kad tokia prekyba klesti, šeštadienį įsitikino Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei policijos pareigūnai, nuvykę į Pavasario gatvę. Netoli „Grūstės“ parduotuvės, prie pat gatvės buvo įsitaisę nemažai prekiautojų, siūlančių ne tik daržovių, bet ir pieno, sūrių, grietinės ar net vėdarų.
Netikėtas pareigūnų apsilankymas papiktino ne tik prekeivius. Juos ginti puolę pirkėjai tikrintojams negailėjo kandžių žodžių. Ne vienam atrodė, kad policininkai turėtų užsiimti rimtesniu darbu, o ne trukdyti žmonėms užsidirbti vieną kitą litą.
„Pienas ir kiti produktai čia per pusę pigesni. Jeigu uždrausite prekybą daugiabučių kiemuose, teks atsisakyti šių produktų, pensijų nusipirkti jų parduotuvėse neužtenka“, – nerimo vyresnio amžiaus gyventojai.

ŽMONĖS PIRKO MASTITINĮ PIENĄ
Policijos pareigūnai tą dieną sulaikė keturias prekiautojas pienu ir jo produktais: ūkininkę iš Plinkšių Danutę Kuosienę bei mažeikiškes Jadzę Kriaučiūnienę, Stanislavą Rekeltienę bei Virginiją Petrauskienę. Kitiems pavyko pasprukti. „Santarvės“ žiniomis, po kurio laiko jie ir vėl sugrįžo į savo „prekyvietę“.
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tyrimams suspėjo paimti tik S. Rekeltienės pieno mėginius. Nustatyta, kad moteris žmonėms siūlė mastitinį pieną.
Tarnybos specialistai artimiausiu metu ketina aplankyti kitų pričiuptų nelegalių prekiautojų ūkius. Tačiau abejojama, ar pavyks išsiaiškinti, kieno pienu prekiavo mažeikiškė V. Petrauskienė, pagal duomenų bazę, neturinti nė vienos karvės.

KYLA PAVOJUS SVEIKATAI
Visuomenės sveikatos centro vyriausioji gydytoja Irena Macijauskienė „Santarvei“ ne kartą yra sakiusi, kad žmonės, pirkdami pieno produktus, rizikuoja susirgti žarnyno ligomis.
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis gydytojas inspektorius Romas Keršis patikslino, kad mastitinis pienas gali sukelti salmoneliozę arba bakterinę dizenteriją. Šioms infekcinėms ligoms būdingas organizmo apsinuodijimas, skausmingas viduriavimas.
„Parduotuvėse ir turguje taip pat galima nusipirkti nesaugių produktų, nuo kurių vidurius susuks“, – specialistui oponavo nelegalius prekiautojus ginantys žmonės.
Tačiau tarp bespoksančiųjų buvo ir vienas kitas pritariantis, kad laikas netvarkingai prekybai padaryti galą.
„Niekada kiemuose ar patvoriuose neperku maisto produktų. Nenoriu rizikuoti savo sveikata“, – sakė Brone prisistačiusi pensininkė.
Kita pagyvenusi moteris prisipažino dešimt metų dirbusi pieno laborante, tad gerai sugebanti atskirti, kokį pieną galima pirkti. Nelegalius prekiautojus iš pradžių gynusi moteris vėliau prasitarė, kad kai kurių pienas mazgote ar net mėšlu dvokia.

TAIKOMOS NUOLAIDOS
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Romanas Keršis informavo, kad ūkininkai prekiauti pieno produktais gali tik turgavietėje. UAB „Mažeikių turgus“ direktorės Irenos Marcinkevičienės duomenimis, per abi turgavietes tokių žmonių tėra 5.
Pieno produktais nelegaliai prekiaujantys žmonės sakė, kad prekiauti turguje neapsimoka, nes reikia mokėti už pieno tyrimus, muito mokestį. Tačiau į klausimą, kiek tai kainuotų, atsakyti negalėjo.
I. Marcinkevičienės teigimu, turgaus administracijos nuostata yra į turgavietę sugrąžinti prekiautojus pienu, kurių anksčiau čia būdavo dešimtimis.
„Mūsų pirkėjams reikia geros, natūralios produkcijos. Prie ūkininkės Liekienės iš ryto gal 40 žmonių eilė nusidriekia“, – pastebėjo pašnekovė.
Direktorė sakė, kad iš naujų pieno produktų prekeivių kažkurį laiką neima mokesčio. Įprastai viena prekybos vieta mėnesiui kainuoja 35 litus. Žmonėms, parduodantiems mažai produktų, tereikia mokėti nuo 2 iki 5 litų vienkartinį mokestį.

TURGUJE PRODUKCIJA KONTROLIUOJAMA
Ankstesniais metais kartą per metus būdavo tiriamas visų karvių kraujas tuberkuliozės, bruceliozės bei leukozės atžvilgiu. Dabar tokio privalomojo tyrimo nebėra. Kontroliuojamas tik į pieno punktus pristatomas ar turgavietėse parduodamas pienas.
„Kai pienas nešamas į pieno punktą, leukozė ir bruceliozė nustatoma atlikus pieno tyrimą, kraujas tiriamas tik kai reikia diagnozę patvirtinti. Kartą per dekadą imami mėginiai kokybės rodikliams nustatyti. Kai prekiaujama turguje, pienas tiriamas kartą per ketvirtį, kraujas – kartą per pusmetį. Pieno tyrimai tada kainuoja apie 10 litų, dar kažkiek reikia sumokėti veterinarijos gydytojui už mėginio nuvežimą“, – paaiškino inspektorius R. Keršis.
Pieno produktams gaminti reikalinga patalpa. Tam gali tikti ir lauko virtuvė, tik tuo metu, kai gaminami produktai, negalima užsiimti kitais darbais.
„Sanitarija, higiena, sveikas pienas – bene pagrindiniai reikalavimai. Juos įvykdyti nėra taip sudėtinga“, – įsitikinęs R. Keršis.

POLICIJA SKUNDŲ NESULAUKIA
Visuomenės sveikatos centro bei Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovai ne kartą „Santarvei“ yra sakę, kad kovoti su „nelegalais“ – policijos reikalas.
„Mes kontroliuojame tik įmones, kurių veiklai išduodame leidimus“, – patikslino R. Keršis.
Viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio viršininkas Talidas Ostrauskas „Santarvei“ sakė, kad bene kas antrą šeštadienį pareigūnai gaudo „nelegalus“ turgavietėje. Taip akiratin patenka ir turgaus prieigose maisto produktais, dažniausiai vėdarais, prekiaujantys žmonės. Šiemet už nelegalią prekybą iš viso bausti 38 žmonės, iš jų 7 – prekiautojai vėdarais.
T. Ostrauskas „Santarvei“ sakė, kad policija neturi tikslo, o ir laiko daugiabučių namų kiemuose ieškoti nelegalių prekiautojų pieno produktais. Pareigūnas paragino mažeikiškius būti aktyvesnius ir patiems policijai pranešti apie nesaugią, nelegalią prekybą.
Per šeštadienio reidą pričiuptos pieno prekiautojos buvo nubaustos po 20 litų bauda. Už prekybą neleistinose vietose gali būti skiriama bauda nuo 20 iki 100 litų.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Pieno galima nusipirkti daugiabučių kiemuose, gatvėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto