Kovoje su nusikalstamumu – didžiuliai žingsniai

Pasak generalinio prokuroro Dariaus VALIO, reformų tikslas – pasiekti, kad ikiteisminiai tyrimai būtų atliekami efektyviau ir greičiau. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikiuose vykusiame memorialiniame futbolo turnyre, skirtame nužudytam prokurorui Gintautui Sereikai atminti, dalyvavęs Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Darius Valys mano, kad lyginant su anų metų įvykiais, teisėtvarkos srityje padaryti didžiuliai žingsniai, o šiemet pradėta vykdyti prokuratūros reforma duos teigiamų rezultatų.

Nusikalstamumo lygis nėra išskirtinis

Prieš trylika metų Panevėžyje nusikaltėliai sušaudė šio miesto Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokurorą Gintautą Sereiką. Nusikaltimas buvo išaiškintas, šūvius paleidęs nusikaltėlis nuteistas vienuolikai metų laisvės atėmimo, o užsakovas nusižudė kalėjime.
„Manau, kad per trylika metų padaryti didžiuliai žingsniai, kovojant su organizuotu nusikalstamumu, situacija šiuo metu nebėra tokia pavojinga, kaip buvo anuomet.
Tai pasiekta intensyviu ir organizuotu visų teisėsaugos institucijų darbu. Šis skaudus įvykis parodė, kiek pavojinga yra prokuroro profesija, mūsų darbuotojus tai privertė susimąstyti. Tačiau džiugina tai, kad nė vienas ne tik neatsitraukė, bet, priešingai – susivienijo ir jau trylika metų savyje nešioja dalį drąsos ir pasiaukojimo, kurį nešiojo ir kolega Gintautas“, – „Santarvei“ kalbėjo šalies generalinis prokuroras D. Valys.
Praėjusiais metais šalyje registruota daugiau kaip 79 tūkstančiai nusikalstamų veikų, tai yra dviem tūkstančiais daugiau negu prieš metus.
Pasak generalinio prokuroro, nusikalstamumo lygis mūsų šalyje panašus kaip ir kaimyninėse šalyse, tačiau dar yra nemažai vidinių resursų visoje teisėsaugos sistemoje, taip pat ir prokuratūroje, kad būtų pasiekta dar geresnių rezultatų nei iki šiol.
„Mūsų tikslas – pasiekti, kad ikiteisminiai tyrimai būtų atliekami efektyviau ir greičiau, juk paprastam žmogui būtent to ir reikia. Mano manymu, prokurorai turi specializuotis tam tikrose srityse“, – savo nuomonę išsakė D. Valys.

Tikisi teigiamų rezultatų

Nuo gegužės, vykdant prokuratūros reformą, vietoje 56 apylinkių prokuratūrų, liks tik penkios apygardų prokuratūros.
„Apylinkių prokuratūros tampa apygardų prokuratūrų padaliniais, o tai reiškia, kad apylinkių prokuratūroms bus daugiau kontrolės, o apygardų prokuratūroms – daugiau atsakomybės nei iki šiol. Šios reformos leis subalansuoti prokurorų darbo krūvį, kad jie dirbtų našiau, leis jiems specializuotis tam tikrų kategorijų nusikalstamų veikų tyrimuose“, – tvirtino D. Valys.
Pareigūnas pažymėjo, kad prokurorai aktyviai inicijuoja Baudžiamojo kodekso pataisas, nes dabar dar matoma tam tikrų biurokratinių mechanizmų, kurie stabdo ir ilgina procesinius veiksmus. Proceso dalyviai dažnai nereikalingai apkraunami biurokratiniais reikalavimais – per dažnai liudytojai kviečiami į teismą ir panašiai.

Neigiamų aspektų neįžvelgė

D. Valys šalies generalinei prokuratūrai vadovauja nuo 2010 metų birželio vidurio, iki tol jis dirbo Akmenės rajono apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru.
„Vilniuje iš šeimos paprasčiausia apsiprasti buvo man: vaikams teko keisti mokyklą, žmonai – darbą. Viskas po truputį nusistovėjo, sugulė į vietas, tad nejaučiu to provincijos sindromo ar ko nors panašaus.
Mano patirtis, kurią atsinešiau iš teritorinės prokuratūros, yra didelis pliusas. Iš tikrųjų idėjų, ką reikia keisti, kad apylinkės prokuratūroje dirbančiam prokurorui būtų lengviau ir kad jis pasiektų geresnių rezultatų, aš turiu daug ir jos puikiai žinomos. Jų dar užteks penkeriems metams į priekį“, – šypsojosi D. Valys.
Paklaustas apie Mažeikių apylinkės prokuratūros prokurorų darbą, generalinis šalies prokuroras buvo vienareikšmiškas – rezultatai nėra blogi, kokių nors neigiamų aspektų mažeikiškių pareigūnų darbe jis neįžvelgiąs.
„Statistika niekuo neišsiskiriate. Praeityje miestas buvo kiek ryškesnis ekonominio pobūdžio bylomis dėl visiems žinomų priežasčių. Ir dabar Mažeikiai šiuo atžvilgiu yra aktyvus miestas, tačiau kažkokio išskirtinumo nebėra“, – pokalbio pabaigoje tvirtino šalies generalinis prokuroras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto