Metus mažeikiškiai sutiko džiaugsmingai ir gana ramiai

Senųjų metų palydoms ir Naujųjų sutikimui daugelis mažeikiškių turėjo tris poilsio dienas.
Kokios jos buvo: džiugios ir įsimintinos, kaip gruodžio 31-osios dangų nušvietusi dar neregėta fejerverkų gausa, ar pernelyg atpalaiduojančios ir dėl to tampančios nelaimės priežastimi – domėjosi „Santarvė“, aplankiusi per šventes budėjusių tarnybų darbuotojus.
PIRMASIS METŲ KŪDIKIS – MERGAITĖ
Pirmasis šių metų kūdikis mūsų rajone į pasaulį atėjo sausio pirmosios rytą, tuoj po dešimtos.
Devyniolikametė Edita Pundziutė iš Ruzgų kaimo sausio 1-ąją sulaukė pirmagimės dukrytės, sveriančios 2 kilogramus ir 870 gramų.
Antrąją dieną po gimdymo kalbinta jaunoji mama, kuriai teko ištverti Cezario pjūvio operaciją, jautėsi jau šiek tiek stipresnė.
Edita sakė, kad ji su būsimojo kūdikio tėčiu Vidu nežinojo, kas gims, tačiau abu labai laukė mergaitės. Tėvų lūkesčiai išsipildė, tad jie jaučiasi laimingi. Mažylė į šį pasaulį paskubėjo tik keliomis dienomis.
„Žinojau, kad pati nepagimdysiu, kad teks daryti Cezario pjūvį. Iš pradžių buvo truputį baisu, jaučiau jaudulį ir nerimą. Paskui užmigau, o kai atsipeikėjau, sužinojau, kad turiu mergytę, – pasakoja skyriaus vedėjos gydytojos Aurelijos Tamašauskienės operuota gimdyvė. – Netikėjau, kad gimdysiu pirmąją Naujųjų metų dieną, bet dabar džiaugiuosi, kad taip išėjo. Tėtis mūsų dukrai jau ir vardą išrinko. Ji bus Augustė“.
Laiminga mama sako, kad pirmąją naktį mažylė buvo truputį nerami. Gal naujagimė buvo nelabai soti, svarstė pati maitinanti kūdikį Edita.

GIMSTAMUMAS MAŽĖJA
Ginekologijosakušerijos ir neonatologijos skyriaus vedėja Aurelija Tamašauskienė sakė, kad gimstamumas rajone mažėja. Tai patvirtina ir statistika. 2005 metais skyriuje gimė 590 naujagimių, o praėjusiais – jau tik 551. Tapo retesni ir dvynukų gimimai. Du berniukai dvyniai gimė praėjusį pavasarį, ir tik antrąją Kalėdų dieną, gruodžio 26-ąją, dar viena mama iš karto sulaukė dviejų sūnelių. Tuo tarpu 2005-aisiais net šešias gimdyvių šeimas papildė po dvi atžalas.
Ne retas atvejis, kai gimdyvėms tenka atlikti Cezario pjūvio operacijas. 2005-aisiais jų prireikė 96 pacientėms, praėjusiais – 80čiai.
„Mūsų skyriui praėjusieji metai buvo neblogi. Gavome daug naujos aparatūros, skirtos naujagimių reanimacijai, gydymui, ginekologinių ligų diagnostikai ir gydymui“, – sako skyriaus vedėja.

JAUNAVEDŽIAI SUBRUZDO PRIEŠ NAUJUOSIUS
Nors gimstamumas mažėja, tačiau santuokų vis gausėja, kuriasi naujos šeimos. Metrikacijos skyriaus vedėja Bronė Nikitina „Santarvei“ sakė, kad vien per tris dienas nuo Kalėdų iki Naujųjų metų buvo įregistruota 13 santuokų. Tačiau nors ir kaip liūdna, bet tenka pripažinti, kad mirštamumas jau seniai pralenkia gimstamumą, ir per tas pačias tris dienas savo šeimas ir artimuosius paliko net 11 rajono žmonių.
„Prieš Naujuosius metus jautėme didžiulį jaunavedžių subruzdimą. Didžioji jų dalis – tai jauni žmonės, grįžtantys iš užsienio šalių į namus pas tėvus ir norintys čia susituokti“, – pastebėjo B. Nikitina.

ŽIUPSNELIS STATISTIKOS
Praėjusius metus lyginant su 2005-aisiais, santuokų padaugėjo maždaug pusšimčiu. 2005-aisiais susituokė 403 poros, o praėjusiais – 460. Iš pastarųjų bažnytinės santuokos – 38. B. Nikitinai džiugu, kad šiek tiek sumažėjo ištuokų. 2005 metais iširo 292 šeimos, o praėjusiaisiais skirtingais keliais pasuko 259 poros. Beje, prieš pat Naujuosius metus, gruodžio 28–29 dienomis, gyvenimą pakeisti ir iš naujo jį pradėti ryžosi net 12 porų, įregistravusių ištuokas.
Grįžtant prie gimimų skaičiaus, jis nėra labai ryškiai mažėjantis. Lyginant dvejus pastaruosius metus, gimimų nuo 649 sumažėjo iki 635. Mergaičių gimsta šiek tiek daugiau negu berniukų. 2006aisiais gimė 338 moteriškosios ir 297 vyriškosios lyties naujagimiai.
Savo dukroms tėvai dažniausiai parenka Kamilės, o sūnums – Luko vardus. Per praėjusius metus šie vardai buvo suteikti 17 mergaičių ir 12 berniukų. 16 tėvų savo dukras pavadino Austėjomis, 13 – Gabrielėmis, po 11 – Evelinomis ir Viltėmis, 8 – Augustėmis.
Populiarūs berniukų vardai – Gvidas ir Nedas, Justas ir Nojus.
B. Nikitina atkreipė dėmesį į dar vieną reiškinį – tėvystės pripažinimą. Praėjusiais metais teismo sprendimu tėvystė pripažinta 36 vaikams, o abipusiu prašymu – 212 vaikų. 2006aisiais mūsų rajone įvaikinti 6 vaikai.
Pabaigai Metrikacijos skyriaus vedėja pateikia liūdnąją statistiką: per praėjusiuosius metus Anapilin palydėjome 731 žmogų. Šis skaičius panašus buvo ir dar prieš metus. Tada žodis „mirė“ buvo parašytas ties 739 pavardėmis.

NUKENTĖJUSIŲ IR SUNKIŲ LIGONIŲ NEBUVO
Mažeikių ligoninės priėmimokonsultacinio skyriaus vedėja Albina Kiudulienė sakė, kad skyriuje naktis iš gruodžio 31-osios į sausio 1-ąją buvo kaip ir eilinė kita. Į priėmimokonsultacinį skyrių kreipėsi 49 pacientai. Didelių, skaudžių traumų, labai sunkių autoavarijų, sužalojimų dėl sprogdinimų ar dėl fejerverkų sukeltų nudegimų, kurie atimtų gyvybę ar būtų lydimi sunkių pasekmių, nebuvo.
Daugiausia į skyrių kreipėsi dėl per didelio išgerto alkoholio kiekio susimušę, sumušti arba užpulti asmenys. Apie 9 tokius atvejus informuota policija. Iš jų šešerios muštynės vyko kaimuose. Keturi nukentėję sumuštieji atvyko iš Pikelių.
Nelengva naujametė naktis teko ligoninės chirurgams ir traumatologams. Jie Naujuosius sutiko prie operacinio stalo. Anot A. Kiudulienės, skyriaus medikams nebuvo kada ne tik nusnūsti, bet ir atsipalaiduoti – buvo atliekama sunki ir ilgai trunkanti operacija.
„Nebuvo galimybės ramiai sutikti Naujuosius ne tik chirurgams, bet ir visam priėmimo skyriaus personalui, budėjusiems gydytojams, kurie turėjo nuolat teikti pagalbą atvykusiems į priėmimo skyrių“, – sakė skyriaus vedėja.

PRIEŽASTIS – ŠVENTĖS
Panaši situacija buvo ir Greitosios medicinos pagalbos skyriuje. Vyr. slaugytoja Ligita Juškienė sakė, kad naujametę naktį iš Mažeikių rajono jie sulaukė 18 iškvietimų. Vyravo traumos dėl girtumo, sumušimai, sužalojimai, buitiniai konfliktai.
„18 iškvietimų per naktį – tai yra nemažai, retai kada tiek būna. O paskutinę gruodžio dieną iš viso sulaukėme net 49 telefono skambučių. Naktį pora žmonių buvo sužeisti fejerverkų, suteikus pagalbą, jie išleisti namo. Kiti atvejai – kaip ir visada įvairūs: iškvietimai į namus, eiliniai susirgimai“, – pasakoja L. Juškienė.
Medikė pastebėjo, kad per Kalėdas iškvietimų būta mažiau. Nors tada poilsio dienų buvo daugiau, bet Naujuosius, matyt, mes linkę švęsti triukšmingiau. Apsinuodijimas alkoholiu dažnas reiškinys visada, o Naujųjų naktį – tuo labiau.
„Kaip kasdien žmonės patiria traumas, taip kiekvieną dieną mums tenka rinkti nuo gatvės smarkiai išgėrusius. Vežame juos į priėmimo skyrių, o jei matome, kad medikų pagalba nereikalinga, perduodame policijai“, – apie vieną opiausių darbo problemų ir tikrą medikų „rakštį“ kalba L. Juškienė.

BUDĖJO GAUSIOS PAJĖGOS
„Paskutinę 2006-ųjų naktį mieste budėjo penkiolika policijos pareigūnų, vienas policijos ekipažas užtikrino tvarką Viekšniuose. Į įvykių vietas taip pat skubėjo Policijos komisariato operatyvinė grupė, kurią sudarė trys policininkai“, – vardijo policijos pajėgas rajono Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Alfonsas Motuzas.
Gal toks pareigūnų būrys, gal nepalankūs orai lėmė, kad didelio nusikaltimų pagausėjimo neužregistruota. Pasak viršininko pavaduotojo, dažniausiai gauti informaciniai pranešimai apie sumušimus, mėlynes ir pačių nukentėjusiųjų susižalojimus.
Dėl petardų ir fejerverkų gausos gerokai daugiau suveikė apsaugos signalizacijų: gruodžio 31-ąją policijos ekipažai skubėjo net 67 kartus, sausio pirmąją – tik 14.
„Paskutinę gruodžio dieną registruota dešimt informacinių pranešimų dėl kūno sužalojimų, du kartus policijos pareigūnai važiavo raminti šeimyninių konfliktų. Sausio pirmąją užregistruoti šeši kūno sužalojimai bei du šeimyniniai konfliktai“, – vardijo skaičius A. Motuzas.

ŠIUKŠLIŲ KONTEINERIAI – LYG UŽKERĖTI
„Paskutinės Senųjų ir pirmosios Naujųjų metų dienos mūsų tarnybai praėjo ramiai, užregistruota tik keletas smulkių incidentų, kuriuos greitai pavyko likviduoti. Per visą šį laikotarpį dirbome įprastu ritmu“, – „Santarvei“ sakė Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Raimondas Ramanauskas.
Paskutiniai 2006-ųjų gaisrai buvo užregistruoti gruodžio 29-ąją: prie Draugystės g. septintojo ir prie Žemaitijos g. 56ojo namų degė šiukšlių konteineriai. Pasak R. Ramanausko, konteinerių gaisrai, kuriuos pavyksta užgesinti per penkias dešimt minučių, praėjusiais metais tapo problema: vien per gruodį juos ugniagesiai važiavo gesinti aštuonis kartus. Ir pirmasis šių metų gaisras kilo sausio pirmosios vakarą šiukšlių konteineryje ties Ventos gatvės šešioliktuoju namu. Pareigūnai jį užgesino per penkiolika minučių.

KELIONĘ SUTRUKDĖ VĖJAS
Sausio antrąją apie šeštą valandą ryto priešgaisrinė tarnyba sulaukė pranešimo, kad Vytauto gatvės pabaigoje ant važiuojamosios dalies užvirto vėjo šėlsmo neatlaikęs medis. Jis užtvėrė kelią žmonėms, vykstantiems iš sodų bendrijų. Ugniagesiai medį supjaustė ir patraukė nuo kelio per pusvalandį.
Tos pačios dienos popietę gelbėtojai skubėjo į Žemaitijos gatvę: dešimtmetis, žaisdamas su buto raktais, užmetė juos ant kieme esančios elektros transformatorinės stogo. Pareigūnai greitai raktus surado ir atidavė atskubėjusiai mamai.

PABĖGO IŠSIGANDĘS ATSAKOMYBĖS
Pirmoji avarija ir pirmasis pabėgimas iš jos vietos užregistruotas sausio antrąją, praėjus tik pusvalandžiui po vidurnakčio. Smėlio gatvėje ties devynioliktuoju namu automobilio „Opel Vectra“ vairuotojas nepasirinko saugaus greičio ir nepastebėjo šalikelėje stovėjusios puspriekabės. Po susidūrimo automobilį vairavęs žmogus iš įvykio vietos pabėgo, tačiau greitai buvo nustatytas. Automobilį vairavo mažeikiškis Romualdas L.
„Antradienį užregistruotos visos šešios šiais metais jau įvykusios avarijos, dviejose iš jų buvo sužeisti žmonės. Sausio pirmąją įkliuvo du neblaivūs vairuotojai, po vieną jų pateko į pareigūnų rankas gruodžio 29-ąją ir 30-ąją“, – apžvelgė prasidėjusius metus rajono eismo priežiūros poskyrio viršininkas Vytautas Gedvilas.
Ankstų antradienio rytą automobilio „BMW 320“ nesuvaldė Antanas E. Vyriškis viršijo greitį ir Algirdo gatvėje trenkėsi į šaligatvio bortus. Dėl smegenų sukrėtimo ir galvos sumušimo jis gydomas traumatologijos skyriuje.
Tą pačią dieną apie septynioliktą valandą Žemaitijos ir Ventos gatvių sankryžą, degant draudžiamam šviesoforo signalui, bandė pereiti mažeikiškė Laima B. Sužalota pėsčioji, kuri buvo partrenkta automobilio „Nissan Primera“, gydoma traumatologijos skyriuje.

PO NAUJŲJŲ ŠIUKŠLĖS BADO AKIS
Naujuosius savo darbo vietoje sutiko ir Savivaldybės kultūros centro direktorė Krista Kinčienė. Jai ir jos kolektyvui kiekvienos šventės – pats darbų įkarštis.
Gruodžio 31-ąją pramogų salėje vyko tradicinis renginys – teatralizuota naujametė programa. Per 250 žmonių prie staliukų talpinančioje salėje laisvų vietų nebuvo. Naujųjų metų pokylio svečius ir dalyvius linksmino „Deysi“ šokėjai, Romas Dambrauskas ir grupė „Sekmadienis“ su Jūrate Miliauskaite.
Vidurnaktį pokylio dalyviai išėjo iš Kultūros centro, kad prie eglės galėtų stebėti fejerverkus.
Naujametę naktį oras buvo prastas, gal todėl prie pagrindinės miesto eglės masiško žmonių susibūrimo nebuvo. Tačiau sausio 1-osios rytą visa didžiulė aikštė buvo pilna šiukšlių.
„Ne mūsų ta eglė, ne mes ją puošėm, ne mes ją ir prižiūrim. Žmonių iš Darbo biržos neturim, tad savo jėgomis aprankiojome šiukšles, susitvarkėme teritoriją. Skaudu žiūrėti, kad tvorelės prie eglės išstumdytos, šakos nulaužytos, lemputės išsukinėtos.
Negaliu ramiai pro šalį praeiti, nekreipdama dėmesio į tą betvarkę. Juk eglutės papuošimas labai brangiai kainuoja, kiekvienais metais Savivaldybė tam skiria lėšų. Tuo tarpu didžioji dalis mūsų visuomenės tam visiškai abejinga. Geriau šiukšlę paspirs, peržengs, bet nepakels. Pastebiu ne tik pavienių asmenų, bet ir pastatų šeimininkų aplaidumą, nenorą tvarkytis“, – nuo šventinių nuotaikų prie buitinių klausimų perėjo Kultūros centro direktorė.
Bernarda PLASTININA
Vidas STANKUS
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:

Nors šventinėmis dienomis eismas mieste buvo intensyvus, avarijų užregistruota palyginti nedaug.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto