Politikas tapo virtualios finansinės aferos auka?

Mažeikiškius apstulbino iš politiko Prano Noreikos elektroninio pašto gauti laiškai, siūlantys greitai pralobti. Savivaldybės tarybos narys neigia dalyvaujantis virtualioje finansinėje aferoje. Esą nemalonėn jis pateko per savo žento „šposą“.


LAIŠKAI, KVIEČIANTYS
UŽSIDIRBTI
Ne tik eiliniai mažeikiškiai, bet ir kai kurie politikai, valstybės tarnautojai sulaukė intriguojančio turinio pasiūlymų, atsiųstų Savivaldybės tarybos nario, Socialdemokratų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininko Prano Noreikos elektroniniu paštu. Laišką pasirašęs „pardavėjas Pranas“ prisipažino neturintis darbo, dėl to daug laiko praleidžiantis prie „kompo“ ir šitaip atrandantis „įvairių dalykų“.
Vienas iš tokių „dalykų“ – paprastas ir genialus būdas praturtėti virtualioje erdvėje. Atrasta metodika „pardavėjas Pranas“ panoro pasidalinti ir su kitais mažeikiškiais. Jo laiške išsamiai išdėstoma galimybė pralobti: tereikia į internetu atsiųstas nurodytas tris banko sąskaitas pervesti po penkis litus. Po to išbraukti pirmąjį sąskaitos numerį ir į trečią eilutę įrašyti savo sąskaitos numerį.
Tai padarius, laišką su siūlymais nurodoma išplatinti mažiausiai 200 interneto forumų ir skelbimų tinklapių.
Laiško autorius prisipažįsta nutaręs surizikuoti 15 litų ir pabandyti tokį „darbą namuose“.
„Jokių apgaulių… Po kelių dienų į mano sąskaitą pradėjo kauptis pinigai. Negalėjau patikėti savo akimis, kad tai veikia. Per porą savaičių susikaupė 2 tūkstančiai, po trijų savaičių dar tiek pat. Dabar jau turiu užsidirbęs 4 tūkst. litų. Po pusantro mėnesio turėtų būti apie 16 tūkst. litų ir ši suma vis didės, o prasidėjo viskas tik nuo 15 litų“, – dalijamasi patirtimi.
„Pardavėjas Pranas“ pažada: tiksliai vykdant instrukcijas, negudraujant, per 40–80 dienų įmanoma užsidirbti 60 tūkst. litų ir daugiau. Dar priduriama, kad tai visai legalu ir išdėstoma visa tokio „verslo“ instrukcija.
POLITIKUI
GALI TEKTI AIŠKINTIS
Greitai po Mažeikius pasklido kalbos apie neva politiko P. Noreikos platinamą virtualios aferos metodą. Suglumo kolegos, Savivaldybės vadovai.
„Viena ausimi girdėjau, bet man sunku patikėti. Reiks paties politiko paklausti“, – „Santarvei“ teigė Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis.
Kaip reaguoti į žinią, tarėsi ir antradienį posėdžiavę Antikorupcijos komisijos nariai (P. Noreika yra komisijos pirmininko pavaduotojas – B. R.).
Politikų nuomone, Tarybos nariai į panašias virtualias aferas neturėtų įsivelti. P. Noreikai gali tekti aiškintis ne tik kolegoms iš komisijos, bet ir Etikos komisijai.
Antikorupcijos komisijos pirmininkė Laima Nagienė prisipažino irgi gavusi laišką, siūlantį lengvai užsidirbti pinigų.
„Pamačiau, kad tai nerimta, net nesigilinusi ištryniau. Neturiu laiko skaityti visų šiukšlių“, – teigė politikė.
L. Nagienė neatmetė galimybės, kad kolegos vardu laišką galėjo išplatinti ir prie jo kompiuterio prieinantys kiti žmonės.
KALTAS ŽENTAS
P. Noreika „Santarvei“ neneigė, kad pasiūlymai užsidirbti finansinės piramidės būdu išsiųsti iš jo kompiuterio. Esą taip nevykusiai pajuokavęs jo žentas.
„Aš tuo metu neturėjau darbo. Vaikai norėjo man praskaidrinti nuotaiką. Sukūrė laiškelį, prisegė internetu platinamus siūlymus ir… netyčia paspaudė elektroninio pašto adresus. Apibariau už tokį „šposą“, tačiau kelio atgal nėra – kas padaryta, tai padaryta“, – tikino apgailestaująs pašnekovas.
Ar nebandęs adresatams siųsti laiškus, paaiškinančius situaciją?
„Nesu linkęs teisintis“, – trumpai atsakė jis.
Politikas patikino, kad laiške nurodytos banko sąskaitos yra ne jo.
P. Noreika sakė dar iš tarybinių laikų prisimenąs vadinamąsias finansines piramides.
„Nesu toks kvailas, kad tokiais dalykais tikėčiau, o tuo labiau pats velčiausi į tokias aferas“, – replikavo pašnekovas.
NELEGALI VEIKLA
Daugelis vyresniosios kartos žmonių galėtų įvardinti ne vieną vadinamosios finansinės piramidės pavyzdį.
Nekalčiausias jų – atvirukų siuntinėjimas nurodytais adresais. Vėliau žmonės būdavo gundomi tapti turtuoliais siunčiant po penkis rublius. Nepriklausomybės pradžioje buvo suklestėjęs vadinamasis „superbankas“.
„Vienas iš „superbanko“ idėjos autorių buvo mažeikiškis, rodos, toks Sinkevičius. Dabar istorija vėl kartojasi Mažeikiuose“, – replikavo Savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Antanas Naujokas.
Valstybės tarnautojas, turintis darbo patirties Kriminalinėje policijoje ir Mokesčių inspekcijoje, susipažinęs su elektronine laiško, siųsto iš P. Noreikos pašto, versija, teigė, kad kaip pareigūnas jis turėtų ką veikti.
„Jokiu būdu tokios veiklos negalima pavadinti legalia. Nurodomos gautos pinigų sumos, o už jas ar buvo mokėti mokesčiai? Kita vertus, bet kokia finansinė veikla turi būti registruota ir licencijuota“, – reziumavo juristas.
Į PAREIGŪNUS
NESIKREIPĖ
Finansines piramides išstudijavę specialistai aiškina, kad jos veikia tokiu principu, kai pelno gali tikėtis tik patys pirmieji dalyviai. Tai yra nauji dalyviai moka senesniems, o piramidei griūvant naujokai sumokėtų pinigų nebeatgauna.
Teisėsaugininkai pastebi, kad įstatymais nepakankamai apibrėžtas sukčiavimo būdas dažniausiai įsigali sunkmečiu, per krizes. Mindaugas Jaremčiukas, Mažeikių policijos kriminalinio skyriaus viršininkas, prognozavo, kad finansinės piramidės „statytojų“ gali daugėti, nes krizės akivaizdoje lengvatikių daugėja ir kažkas nori greitai užsidirbti.
M. Jaremčiukas prisipažino girdėjęs apie vėl populiarėjančias finansines piramides, tačiau pavojaus signalų dar nesulaukė. Galbūt dėl mažos sumos niekas nesiryžta kreiptis į teisėsaugininkus? Kita vertus, panašaus pobūdžio sukčiavimai nėra lengvai išaiškinami.
„Sukčiai gerai išmano vadybą, sugeba žmones įtikinti. Juk lengvatikiai savo noru perveda pinigus, atidaro sąskaitas arba įsivelia į kitokias aferas. Reikėtų patiems pasisaugoti ir nepakliūti į tokias sukčių pinkles, kad ir kokiu būdu būtumėte viliojami“, – įspėjo pareigūnas.
Nuotr. Jono STRAZDAUSKO: Ekonominiu sunkmečiu sukčiai, viliodami dideliais pinigais, žmones bando įtraukti į virtualias finansines aferas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto