Prastas klasių apšvietimas silpnina moksleivių regėjimą

Visuomenės sveikatos centras, atlikęs vaikų sergamumo analizę, nustatė, kad kas ketvirtas patikrintas pagrindinės ir vidurinės mokyklos moksleivis turi regos sutrikimų. Mažeikiai pagal tai lenkia ir šalies rajonų vidurkį. Mokyklose atlikti tyrimai parodė, kad neigiamos įtakos moksleivių regėjimui gali turėti ir prastas klasių apšvietimas.
SITUACIJA NĖRA GERA
Visuomenės sveikatos centro vyriausiosios gydytojos Irenos Macijauskienės teigimu, vaikų sergamumo analizė verčia sunerimti tiek tėvus, tiek pedagogus. Iš 2005 metais patikrintų 8300 pagrindinių ir vidurinių mokyklų moksleivių, net 2130, arba kas ketvirtas, turėjo regos sutrikimų. Gimnazijose padėtis dar blogesnė: regos sutrikimai nustatyti kas trečiam tikrintam moksleiviui. Pradinėse mokyklose regos sutrikimų turėjo tik kas dešimtas tikrintas vaikas.
„Mažeikių situacija, palyginti su kitais rajonais, nėra gera. Mūsų rajone tūkstančiui patikrintų vaikų tenka 121 vaikas su regos sutrikimais, tuo tarpu šalies rajonų vidurkis yra 111. Beje, palyginti su ankstesniais metais, šis rodiklis rajone blogėja“, – pastebėjo gydytoja ir pridūrė, kad prie tokios situacijos prisideda ir nepakankamas mokyklos klasių apšvietimas.

ATLIKO PATIKRINIMĄ
Visuomenės sveikatos centras kasmet domisi apšvietimu mokyklose. 2006 metų gruodį specialistai aiškinosi, ar pakankamas yra apšvietimas septyniose bendrojo lavinimo bei Dailės ir Muzikos mokyklose.
„Mūsų tikslas buvo išsiaiškinti, kokios naudojamos lempos, koks yra apšvietimo intensyvumas, ar mokyklos paiso Higienos normų reikalavimų“, – „Santarvei“ paaiškino I. Macijauskienė.
Higienos normoje nurodoma, kad dirbtiniam apšvietimui turi būti naudojamos liuminescencinės lempos, apšvietos ribinė vertė turi būti 300 liuksų.
Apšvietos intensyvumą specialistai tyrė specialia aparatūra. Jis buvo matuojamas klasės trijuose taškuose – gale, viduryje ir prie lentos.

APŠVIETIMAS NEPAKANKAMAS
Tikrintojai Higienos normos pažeidimų nerado tik Šerkšnėnų pradinėje mokykloje. Kitur apšvietimas buvo nepakankamas, rasta daug nedegančių lempų. Anot I. Macijauskienės, net ir vizualiai buvo matyti, jog matavimo prietaisai parodytų per silpną apšvietą.
Ypač daug pažeidimų užfiksuota Viekšnių vidurinėje mokykloje.
Matavimo tyrimai atlikti 93 taškuose, net 64-uose apšvietimas buvo per silpnas. Kai kuriose vietose jis tesiekė vos šiek tiek per 80 ar net 45 liuksus.
Senamiesčio pagrindinėje mokykloje, Merkelio Račkausko gimnazijoje daugiau nei pusės patikrintų taškų apšvietimas neatitiko normos.
„Dažniausiai prasčiausias apšvietimas užfiksuojamas prie lentos. Dėl to ypač nukenčia klasės gale sėdinčių moksleivių regėjimas“, – pastebėjo I. Macijauskienė.
Gydytoja ypač sunerimusi dėl padėties Dailės ir Muzikos mokyklose: beveik visose matuotose vietose apšvietimas buvo nepakankamas.

NEKEIČIAMOS LEMPOS
Rajono mokyklose, net Merkelio Račkausko gimnazijoje kai kurių klasių apšvietimui tebenaudojamos kaitrinės lempos. Mokyklų vadovai teisinosi, kad nėra pinigų pakeisti apšvietimą.
„Patogiausia visus trūkumus dangstyti pinigų stygiumi. Tačiau nemanau, kad pakeisti perdegusias lempas tiek daug kainuoja. Jos yra viena iš netinkamo apšvietimo priežasčių“, – akcentavo I. Macijauskienė.
Gydytoją papiktino Viekšnių vidurinės mokyklos direktoriaus Rimanto Griciaus prašymas leisti nurodytus trūkumus likviduoti ne iki sausio 15 dienos, o iki rugsėjo mėnesio. Esą dabar tai daryti netikslinga, nes šiemet yra numatyta atlikti apšvietimo sistemos renovaciją.
„Kai kuriuose Viekšnių mokyklos kabinetuose iš esančių dešimties šviestuvų nedegė net 7 lempos. Daug nedegančių lempų radome ir Senamiesčio, Pavasario mokyklose. Ar perdegusioms lempoms pakeisti reikia laukti renovacijos? Ar ir namuose jas keičiame tik tada, kai remontuojame patalpas?“ – replikavo I. Macijauskienė.

AIŠKINSIS PRIEŽASTIS
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ sakė, kad kol nėra gavęs Visuomenės sveikatos centro patikrinimo išvadų, nelabai galįs komentuoti situaciją. Jis pripažino, kad ne visose mokyklose kaitrinės lempos yra pakeistos į liuminescencines, nes tam nebūdavę pinigų. Šiems metams pirmą kartą iš biudžeto paprašyta pinigų apšvietimo renovacijai.
„Jeigu rasta nepakeistų perdegusių lempų, tai jau yra apsileidimas. Kai turėsiu patikrinimo rezultatus, su mokyklų vadovais aiškinsimės situaciją, tarsimės, kaip ją spręsti“, – patikino vedėjas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Visuomenės sveikatos centras nustatė, kad ne visos mokyklos pakankamai rūpinasi tinkamu patalpų apšvietimu.

Akiu lazerine korekcija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto