Prie Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos suskambo varpas

Spalio 5 dieną prie Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos pašventintas ir pristatytas meninis akcentas – varpinė, skirta pirmosios Lietuvoje profesionalios muzikos mokyklos 150 metų sukakčiai paminėti. Renginio metu skambėjo muzika, nuoširdūs sveikinimo žodžiai, vaikščiota istorijos ir prisiminimų labirintais.

Mykolas Kleopas Oginskis

Renginio pradžioje žvakių šviesoje susirinkusiuosius sveikino Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas. Muzikos kūrinį dovanojo šiais metais suburtas Rietavo miesto Bogdano Oginskio pučiamųjų orkestras.
Vėliau šventės dalyviai buvo pakviesti pasivaikščioti Rietavo istorijos takais.

„Istoriniai XVIII a. pabaigos–XIX a. pirmosios pusės lūžiai nulėmė, kad ne valstybinė ir visuomeninė veikla, o muzikinis palikimas Mykolui Kleopui Oginskiui pelnė ilgaamžę šlovę. Ypač polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“ – nesenstantis dramatiško likimo Respublikos testamentas“, – tokiais žodžiais prasidėjo kelionė laiku.
Trumpame filmuke rietaviškiams priminta, kad po trečiojo Lietuvos ir Lenkijos Respublikos padalijimo – 1795 m. – M. K. Oginskio, kaip ir daugelio kitų iškilių to meto asmenybių, darbus uždengė užmarštis. Ir tik 2005 m. Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos, kitų šalių kultūros paveldo puoselėtojai sutelkė dėmesį ir pastangas šiai užmarščiai išsklaidyti. Minint M. K. Oginskio gimimo 250 metų sukaktį įvairiomis priemonėmis – archyviniais tyrimais, mokslinėmis konferencijomis, muzikos festivaliais ir kt. – buvo atskleista ne tik viešoji M. K. Oginskio veikla, bet ir jo privataus gyvenimo erdvė.
„Nuo mažų dienų įskiepytus krikščioniškosios moralės principus, pagarbą tėvams, tikėjimą prigimtine žmogaus laisve ir teisėmis, darbštumą, sveiką gyvenimo būdą ir ypatingą dėmesį mokslui bei žinioms M. K. Oginskis perdavė savo vaikams“, – iš ekrano kalbėjo skaitovas.
Daugelis tų vertybių įsikūnijo M. K. Oginskio sūnaus Irenėjaus gyvenime.

Irenėjus Oginskis

Persikėlusio į Rietavą I. Oginskio 1835 m. inicijuoti socialiniai pertvarkymai peraugo į unikalų švietimo, kultūros, mokslo ir technikos naujovių proveržį, davusį Lietuvai pirmąją žemės ūkio mokyklą, pirmąjį telefono ryšį, pirmąją viešąją elektrinę, pirmąsias tarptautines žemės ūkio parodas.


Kaip pasakota renginyje, Rietavo muzikos mokyklos įkūrėjo Bogdano Oginskio tėvas I. Oginskis garsėjo kaip pavyzdingas ūkininkas, įvedęs savo dvaruose Rietave, Endriejave, Veiviržėnuose savotišką valstiečių savivaldą su renkamais vaitais, teismais, taupomosiomis ir kitokiomis kasomis. 1835 m. jo dvaruose buvo panaikinta baudžiava. Jis pasirūpino, kad miestelyje būtų įsteigta ligoninė, vaistinė, senelių ir našlaičių prieglauda, kelios taupomosios skolinamosios kasos, paštas.
Būdamas meniškos prigimties, šviesaus proto, pažangos žmogus, pats gerai mokėjęs žemaičių kalbą, I. Oginskis daug prisidėjo prie vietos gyventojų švietimo bei miestelio sutvarkymo. 1836 m. jo rūpesčiu Rietave pradėjo veikti valdiška dviklasė mokykla. Jis puoselėjo žemaitukų žirgų veislę. Beje, visi Oginskių auginti žemaitukai buvo vadinami tik lietuviškais vardais. 1859 m. Rietave įsteigta dviklasė agronomijos mokykla, dar žinoma kaip „ūkininkystės mokslinyčia“.

I. Oginskis žinomas kaip Simono Daukanto, Mikalojaus Akelaičio darbų rėmėjas. Jis materialiai parėmė Lauryno Ivinskio 1846 m. išleistą pirmąjį lietuvišką periodinį leidinį – pirmąjį lietuvišką kalendorių.
XIX a. penktajame dešimtmetyje buvo perstatyta dvaro sodyba, iškilo neorenesansiniai rūmai, įrengtas didžiulis 25 ha parkas, įveistas sodas, įrengti keli tvenkiniai, 1859 m. pastatyta oranžerija. I. Oginskio dėka apie 1850-uosius klasikiniais principais perplanuotas visas Rietavo miestelis.
I. Oginskis buvo ir bažnyčios fundatorius, kai 1853 m. senoji bažnyčia buvo nugriauta ir vyskupas Motiejus Valančius pašventino kertinį akmenį naujai.

Bogdanas Oginskis

I. Oginskio sūnus Bogdanas, paveldėjęs dvarą Rietave, ėmėsi jo pertvarkymo pagal pažangiausius ūkininkavimo metodus: įsteigė 7 malūnus, 6 lentpjūves, baldų fabriką, geležies liejyklą. Tuo metu dvaro valda siekė 65 000 ha, jos teritorijoje gyveno apie 27 000 gyventojų. 1871 m. rekonstruota dvaro oranžerija.
Po dvejų metų B. Oginskis įsteigė Gyvulių globos draugijos Rietavo skyrių, dar po dvejų metų surengė pirmąją Lietuvoje žemės ūkio parodą. 1872 m. Rietave įkūrė profesionalią muzikos mokyklą, kurioje ruošti orkestrantai. Pasamdė vadovą, nupirko instrumentus, orkestrantams mokėjo atlyginimą, suteikė išlaikymą, drabužius, paradinę uniformą, pastatė namą, skirtą muzikantams gyventi ir dirbti. Kunigaikštis užsienyje pirkdavo brangius kokybiškus instrumentus, rūpinosi tolesniu muzikiniu savo auklėtinių lavinimu aukštosiose muzikos mokyklose, džiaugėsi jų profesionaliais laimėjimais, remdavo visus muzikos mokslo siekusius gabius jaunuolius.

Iš rankų į rankas

Po B. Oginskio orkestro muzikavimo dvasią Rietave atsiduodami menui palaikė Mykolas Butkevičius, Vytautas Lukauskas. 1970 m. atkūrus B. Oginskio laikų muzikos mokyklą, jai vadovauti ėmėsi Virginija Rūta Baliutavičienė, vėliau mokyklai vadovavo Algirdas Kazys Jankauskas, 2008 m. vadovauti ėmėsi Rita Urniežienė. 2009 m. lapkričio 26 d. Rietavo meno mokyklai suteiktas Mykolo Kleopo Oginskio vardas. Po R. Urniežienės mokyklos vairą perėmė Jolita Budriuvienė. 2017 m. mokykla persikėlė į renovuotas patalpas – B. Oginskio laikų orkestro muzikantų bendrabučio pastatą. 2018 m. iš J. Budriuvienės vadovavimo mokyklai estafetę perėmė N. Jasinskas.

„Kiekvienas čia esate aukso vertės savo šeimai, bendruomenei, tautai. Jei gyvenate, dirbate, mokotės vedami šviesių ir kilnių minčių ir leidžiate sau žinoti, kad nuo kiekvieno mūsų priklauso tai, koks bus rytojus, kaip Mykolas Kleopas Oginskis rašė savo 14-mečiam sūnui Irenėjui prieš jam išvykstant mokytis trejiems metams į Italiją: „Visų pirma įsisąmonink paprastą tiesą – žmogus nėra atsitiktinumo padarinys, jis negimsta be tikslo“, – iš ekrano skambėjo N. Jasinsko žodžiai.

„Tai skambink, varpe…“

Priminus istorinius Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos fragmentus, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis sakė, kad šios varpinės pristatymas – tikra staigmena minint Tarptautinę mokytojų dieną.
„Kai žiūrėjome, apėmė jausmas, kad iš kažkurios pusės turėtų išeiti kunigaikštis ir tarti svarų žodį: „Ačiū, sūnau, eini geru keliu.“ Meno mokykla yra žiburėlis Rietavo savivaldybėje, vienas iš gražių perlų, kurių Rietave yra ne vienas. Jūs prikeliate istoriją ir padedate palaikyti tą dvasią, kurią Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas čia yra išjudinęs. Sėkmės jums tolesniuose darbuose, nesustokite ir toliau palaikykite tą dvasią, kuri iškėlė ir išgarsino mūsų kraštą“, – kalbėjo meras.

Prie sveikinimų prisidėjo ir Seimo narys Jonas Varkalys.
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pažymėjo: „Negaliu neišsakyti savo džiaugsmo, kai vyksta šitoks stebuklas, sugrąžinant ir atmintį, ir Oginskių laikų dvasią į mūsų Rietavą.“
N. Jasinskas padėkos raštus įteikė rėmėjams, finansiškai prisidėjusiems fiziniams asmenims, žmonėms, padariusiems meninį akcentą.
Varpą padovanojo Rietavo garbės pilietis kunigas Česlovas Degutis. Jis papasakojo varpo atkeliavimo iš Liepojos (Latvija) į Rietavą istoriją.

Varpinę pašventinęs dvasininkas tarė: „Tai skambink, varpe, tegul gaudimas tavo išilgai, skersai eina per Lietuvą. Budink ir šauki graudžiu balsu savo, o tas šaukimas perniek te nežūva. Kelkite, kelkite, kelkite, kelkite…“
Įžiebti šviesą varpinėje pakviestas A. Černeckis. Merui buvo suteikta garbė ir paskambinti varpu.
Varpinė – 5 metrų aukščio, pagaminta iš perforuoto metalo. Naktį ji švies, o varpas skambės švenčių progomis.

Jolanta Vasiliauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto