Rūkyti paprasta. O nerūkyti?

Rūkymas – tarp svarbiausių šiuolaikinio jaunimo problemų. Šis įprotis labai paplitęs ir gyvybingas. Nors įvairiais būdais bandoma apsaugoti nepilnamečius nuo šio žalingo įpročio, rūkančių paauglių daugėja.
Kaip vieną iš priežasčių, kodėl rūkoma, „Pagreičio“ kalbinti nepilnamečiai rūkaliai įvardijo galimybę laisvai nusipirkti cigarečių ir rūkyti viešose vietose.
Pabandėme įsitikinti, ar tai tiesa.


NUSIPIRKTI NESUNKU
Senamiesčio parkelyje rūkančios merginos buvo atviros: Mažeikiuose rūkalų nepilnamečiams įsigyti lengva, reikia tik žinoti „taškus“.
O tokių vietų, pasak jaunųjų rūkalių, mieste yra nemažai. Nutarėme aplankyti nurodytus prekybos objektus.
Nedidelėje miesto parduotuvėlėje paprašėme cigarečių, ir pardavėja, nepratarusi nė žodžio, padavė pakelį. Moteris nenustebo, kad moksleiviai perka rūkalus – turbūt tai dažnas reiškinys šioje netoli mokyklos įsikūrusioje parduotuvėje.
Spaudos kioske cigarečių mums taip pat davė, nors kiosko šeimininkė akivaizdžiai matė, kad esame moksleiviai – po prekyvietes vaikščiojome nenusiėmę kuprinių.
Kai kiosko pardavėja padavė cigarečių pakelį, teko gudrauti: pasakėme, kad pritrūko pinigų, tad cigarečių nebepirksime.
Kiek paėjėję pastebėjome, kad ir kiti mokiniai tame kioske be ilgų kalbų nusipirko cigarečių.
Tad padarėme išvadą, kad moksleiviams nereikia vargti ieškant rūkalų – cigarečių gali nusipirkti per pertrauką tarp pamokų. Ir dar spėsi parūkyti.
Bandymus tęsėme didžiuosiuose prekybos centruose. Čia cigarečių įsigyti nepavyko. Pardavėjos budriai fiksavo mūsų amžių, kuprines ir prašė asmens dokumentų, liudijančių, jog jau sulaukėme pilnametystės ir turime įstatymo numatytą teisę pirkti rūkalų.
Teko girdėti, kad ten, kur pardavėjos „nesukalbamos“, pasinaudojama kitu būdu: kai jaunimui nepasiseka įsigyti cigarečių ar alkoholio, į pagalbą už atitinkamą procentą nuo pirkinio sumos atskuba suaugę žmonės – vyresni draugai ar šiaip geri dėdės.
ŽMONĖS PASIPIKTINĘ,
BET BEJĖGIAI
Rūkymas viešoje vietoje nepilnamečiams taip pat yra draudžiamas, bet jaunimas šių draudimų nelabai paiso.
Dažniausiai nepilnamečiai rūkaliai pertraukų metu ar pamokoms pasibaigus slepiasi už mokyklos ar greta esančio namo kampo. Jei labai šalta – bando įsikurti laiptinėse ar šalia jų, kur užuovėja. Peleninių ar šiukšliadėžių ten, savaime suprantama, nėra, tad valytojoms ir kiemsargėms prisideda darbo – iškuopti nuorūkas bei kitas neprašytų svečių paliktas šiukšles.
Tokia tradicija erzina daugiabučių namų gyventojus, tačiau jie pripažįsta, kad pastangos kovoti su rūkančiais moksleiviais – kol kas bevaisės.
Prie vienos iš miesto mokyklų daugiabučiame name gyvenanti moteris buvo pasipiktinusi tokiu mokinių elgesiu – jos nuomone, tai blogas pavyzdys mažamečiams vaikams. Ir kitiems namo gyventojams nėra malonu per kiekvieną pertrauką matyti pulką rūkančių paauglių, kurie būtinai prišiukšlins, išmindys žolę ir prispjaudys.
„Kai pirmą sykį prie savo namų pamačiau rūkančius mokinius, dar nekreipiau dėmesio, bet kai tai pradėjo kartotis kiekvieną dieną – sunerimau. Mokiniai pradėjo šiukšlinti, net buvo atsivilkę iš kažkur fotelių ir kitų namų apyvokos daiktų. Rūkančius nepilnamečius fotografavome, vaikėme įvairiais būdais, bet tai nepadėjo. Vėliau kreipėmės į mokyklos vadovybę, kad padėtų spręsti šią problemą. Keletą dienų buvo ramu, bet po kurio laiko viskas pasikartojo“, – pasakojo namo gyventoja. Ji mano, kad mokykla per mažai dėmesio skiria rūkantiems vaikams. Savo darbo esą tinkamai neatlieka ir viešosios tvarkos prižiūrėtojai.
BAUDŽIAMI
PARDAVĖJAI IR TĖVAI
Mažeikių rajono policijos komisariato nepilnamečių reikalų inspektorė Irena Nacienė taip pat priminė įstatymą.
,,Rūkyti draudžiama mokyklos teritorijose ir laiptinėse. Pažeidus ši įstatymą skiriamos įvairios piniginės baudos, priklausančios nuo tam tikrų veiksnių. Jei vaikas dar nėra sulaukęs šešiolikos metų, atsakomybę prisiima tėvai. Asmenys, pardavę nepilnamečiui tabako ar alkoholio gaminių, taip pat yra baudžiami piniginėmis baudomis. Jeigu užfiksuojame pažeidimą, parduotuvėms ar kioskams gali būti atimta licencija prekiauti šiais gaminiais“, – sakė pareigūnė.
Policijos komisariato duomenimis, per 2008-uosius nubausti penki asmenys, pardavę tabako gaminius nepilnamečiams. Dėl rūkymo neleistinose vietose: laiptinėse, prie švietimo įstaigų – nubausta penkiolika mažeikiškių.
Nepilnamečių pažeidėjų sritį kuruojanti specialistė priminė, kad rūkyti ypač nesveika brendimo laikotarpiu. „Nikotinas stabdo raumenų vystymąsi. Todėl dažniausiai jaunieji rūkaliai ir būna panašūs į „ligotus vaikelius“. Rūkantys nepilnamečiai dažniau skundžiasi atminties sutrikimais, todėl jiems sunku mokytis, ką nors įsiminti, dirbti protinį darbą“, – sakė I. Nacienė.
RŪKALŲ NEPARDUODA
Kadangi didžiuosiuose Mažeikių prekybos centruose cigarečių įsigyti nepavyko, peršasi išvada, kad, matyt, didelių parduotuvių savininkai labiau suinteresuoti laikytis įstatymų nei mažesniųjų arba kioskų prekiautojai.
Didelėse parduotuvėse priimant į darbą kiekvienas supažindinamas su įstatymais ar nutarimais dėl rūkalų ir alkoholio pardavimo. Už pažeidimus griežtai baudžiama. Todėl pardavėjos ir kasininkės laikosi nustatytos tvarkos.
Prekybos centro „Putinas“ prekių žinovė Liongina Arumienė pasakojo, kad vidaus apsaugos darbuotojai organizuoja reidus į parduotuvę. Siunčiami nepilnamečiai, kurie neva nori įsigyti jiems draudžiamų prekių – alkoholio ar tabako gaminių. Taip tikrinama, ar pardavėjos laikosi taisyklių. Jei pardavėja padaro pažeidimą, taikomos drausminės nuobaudos.
„Yra tekę nubausti keletą pardavėjų už tokius pažeidimus. Mes stengiamės patys kontroliuoti, kad nebūtų pardavinėjamos nepilnamečiams draudžiamos prekės“, – pasakojo „Putino“ darbuotoja.
Tokių pačių principų laikomasi ir kituose dideliuose prekybos centruose. Gal todėl ten pardavėjos, pasak nepilnamečių rūkalių, yra nesukalbamos. Kioskuose ir nedidelėse parduotuvėse labiau „stengiamasi“ dėl apyvartos – tad ir nepilnametis klientas gauna, ko paprašęs.
MOKYKLOJE VYKDOMAS
PREVENCINIS DARBAS
Mūsų bandymai ir pokalbiai su problemą išmanančiais žmonėmis leidžia daryti išvadą: jei cigarečių nebūtų taip lengva nusipirkti, jaunimui būtų sunkiau jų gauti (juk ne visada sugaudysi savo vyresniuosius draugus ir jų paprašysi pagalbos), ir rūkalių tarp nepilnamečių būtų mažiau.
Kita sąlyga – jei kas nors rimtai imtųsi prižiūrėti viešąją tvarką, baustų už jos pažeidimus, būtų ne taip paprasta parūkyti už kampo ar laiptinėje.
Deja, kaip įsitikinome, kol kas tai labai paprasta.
Merkelio Račkausko gimnazijos socialinė pedagogė Gitana Svirskienė sakė, kad nepilnamečiams asmenims yra draudžiama rūkyti, tuo labiau mokyklos teritorijoje. Mokykla rūkančio mokinio nubausti negali, gali tik užfiksuoti ir perduoti prevencinio poskyrio policijos komisariato specialistams. Šie gali nubausti rūkančio mokinio tėvus. Gimnazijai yra tekę informuoti policiją apie rūkančius mokinius, buvo nubausti jų tėvai.
„Mokiniai susipažįsta su prevencine programa apie psichotropines medžiagas ir jų žalą. Švietimo ministerija priėmė įstatymą, kad mokyklose turi būti integruota ši programa. Per klasės valandėles, biologijos ir lietuvių kalbos pamokas šnekama apie psichotropines medžiagas“, – pasakojo socialinė pedagogė.
Senamiesčio pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Magdalena Želvienė mano, kad daug ką lemia prevencinis darbas. Apie rūkymą yra šnekama per klasės valandėles, tėvų susirinkimus. Jau penktus metus vykdomas projektas, susijęs su žalingais įpročiais.
„Piešiame plakatus, filmuojame trumpus epizodus, vaidiname. Taip pat bendradarbiaujame su nepilnamečių reikalų inspektore Irena Naciene.
Rūkantys mokiniai parašo pasiaiškinimus, jiems primenamos mokyklos taisyklės, vyksta individualios konsultacijos. Jeigu tai nepadeda ir vėl iškyla rūkymo problema, atvyksta inspektorė ir pati mokinius įspėja“, – pasakojo M. Želvienė.
KODĖL AŠ RŪKAU?
Pabandėme eiti tiesiai prie tikslo – pasikalbėti su pilnametystės nesulaukusiais jaunuoliais apie tai, kodėl jie rūko ir kas juos skatina.
Daugelis paauglių nenoriai atsakinėjo į klausimus, sutiko kalbėti tik anonimiškai. Tokiu būdu apklausėme 20 rūkalių nuo 12 iki 17 metų.
Daugelis jų pradėjo rūkyti dėl draugų įtakos – norėjo prisitaikyti prie jų. Cigarečių dažniausiai perka kioskeliuose, iškilus problemai jų isigyti, prašo vyresniųjų pagalbos. Būna, kad pasiima ir iš rūkančių tėvų.
Rūkydami jaunuoliai jaučia pasitenkinimą – „ramybės antplūdį“, kiti sako tokiu būdu numalšinantys stresą. Tarp mūsų pašnekovų pasitaikė moksleivių, kurie prisipažino, kad rūkymas juos atvedė ir prie stipresnių narkotinių medžiagų – tokių kaip marihuana.
Šešiolikmetė Kristina (vardas pakeistas – aut. past.) sako pradėjusi rūkyti jau nuo trylikos metų.
„Beveik visi mano draugai rūko, todėl nuolat sėdint tirštuose dūmuose sunku to nedaryti pačiai. Iš pradžių cigaretę prisidegdavau tik kartais. Vėliau tai tapo priklausomybe ir blogu įpročiu. Rūkalus pirkdavau kioskeliuose, o jei neparduodavo, pagelbėdavo vyresni draugai. Dabar norėčiau atsikratyti šio bjauraus įpročio, nes pajutau, jog kitaip nebesugebu atsipalaiduoti. O namo su nemaloniu kvapeliu taip pat nesmagu grįžti.
Skaičiau knygą, kurioje apstu patarimų, kaip mesti rūkyti. Iš pradžių sekėsi gerai, sparčiai mažinau cigarečių skaičių, tačiau kuo toliau, tuo sunkiau darėsi atsikratyti šio nemalonaus įpročio“, – pasakoja Kristina.
Šešiolikmetės patirtis liudija, kad geriau nepradėti.
GERIAU NEPRADĖTI
Mūsų apklausti moksleiviai padėjo suformuluoti pagrindines priežastis, kodėl nepilnamečiai rūko:
• Draugų įtaka, nenoras išsiskirti iš kitų;
• Rūkantys tėvai;
• Tėvai nedraudžia arba nekontroliuoja;
• Lengvai įsigyjamos cigaretės;
• Malonus cigaretės poveikis;
• Aplinkinių abejingumas – nebaudžiamumo garantas.
Naršydami internete perskaitėme, kad kasmet nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 4,9 milijono pasaulio gyventojų. Prognozuojama, jog per kitus 25 metus šis skaičius turėtų išaugti iki 10 milijonų.
Lietuvoje dėl rūkymo kasmet netenkama per 7000 gyvybių.
Rūkymas labai kenkia sveikatai, tai svarbiausia priežastis, kodėl neverta pradėti rūkyti.
Kai kuriems „Pagreičio“ skaitytojams gali pasirodyti, kad tai nuobodi, visur eskaluojama tema. Bet ar nevertėtų susimąstyti? Galbūt tavo draugas, pažįstamas ar net šeimos narys rūko ir taip rizikuoja savo gyvybe?
„Rūkalai gali sukelti įvairių ligų – plaučių vėžį, širdies bei kraujagyslių, bronchų ir kitas ligas. Be to, ir buvimas šalia rūkalių yra pavojingas, tai vadinama pasyviu rūkymu. Tabakas – narkotinė medžiaga, jis sukelia priklausomybę“, – įspėja Merkelio Račkausko gimnazijos visuomeninės sveikatos priežiūros specialistė Astutė Balsienė.
Mūsų tyrimas akivaizdžiai parodė, kad nuspręsti – pradėti ar nepradėti rūkyti, atsisakyti šio žalingo įpročio – turi pats jaunuolis. Nes aplinka jo sveikatai ir elgesiui yra ganėtinai abejinga.
Marius SAMAVIČIUS
Živilė SPŪDYTĖ
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Viena iš priežasčių, kodėl paaugliai pradeda rūkyti – rūkanti aplinka ir nenoras išsiskirti iš draugų būrio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto