Sodininko skiltis: Apie vaismedžių genėjimą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kodėl vaismedžius reikia genėti? Negenėti jauni vaismedžiai užaugina gražius vaisius, bet vėliau negenint susidaro tankūs vainikai, šakos per daug ištįsta į viršų, auga smailiu kampu ir po kurio laiko atplyšta. Negenimų suaugusių vaismedžių vaisiai smulkėja, juos labiau puola ligos ir kenkėjai.
Vienos sodo genėjimo formulės nėra, bet bendrosios genėjimo taisyklės egzistuoja. O patirtis ateina su metais.
· Jaunų vaismedžių tik nukarpykite smailiu kampu augančius vertikalius ūglius, metūglius ir jaunas šakas. Nugenėtas šakas išlenkite į šonus, pririškite prie apatinių šakų ar kuolų, arba įlaužkite. Įlaužtos vietos greitai apauga žieve, tokios šakos silpniau auga ir anksčiau pradeda derėti. Kuo daugiau šakų turi augti horizontaliai.
· Kai vaismedžiai formuojami prasidėjus vegetacijai (per vešliai augantys), išpjaukite senus ūglius, nes daugelis obelų ir kriaušių vaisius veda ant jaunų šakų.
· Jei vainikai per tankūs ir per daug tįsta į viršų, juos genėkite vasarą.
· Nebijokite pjauti šakų su žiediniais pumpurais. Vaismedis užmezga tik 4–6 proc. žiedų, tad jei pumpurai praretinami, vaisių gali užmegzti daugiau, jie užaugs stambesni.
· Stipriau pagenėkite suaugusius vaismedžius, kurių augimą stabdo derlius – atnaujinsite derančias šakas, o ant jaunų šakelių užaugs tokie pat stambūs vaisiai, kaip ir ant jaunų vaismedžių.
· Jei norite sulaukti spalvingesnių vaisių, ūglius praretinkite vasaros antroje pusėje.
· Obelis galima genėti ir formuoti įvairiu metų laiku. Tačiau, priklausomai nuo vaismedžių amžiaus, augumo ir ištvermingumo žiemą, svarbiausi yra trys genėjimo laikotarpiai: I – vaismedžių ramybės metu ir prasidėjus vegetacijai (žiemą ir pavasarį iki žydėjimo pabaigos); II – intensyvaus obelų augimo metu (vasaros pradžioje ir viduryje); III – vasaros genėjimas (rugpjūtį ir rugsėjį, 3–4 savaitės iki obuolių skynimo). Vis dėlto laikoma, kad svarbiausias yra genėjimas žiemą arba anksti pavasarį, kol nepabudę medžių pumpurai ir neprasidėjęs augimas.
· Išpjauti galima tiek šakų, kiek medis jų naujų pernai išaugino, bet ne daugiau kaip 1/3 vainiko. Nepatartina genėti, kai medžiai yra šlapi, oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip –100 C.

One Reply to “Sodininko skiltis: Apie vaismedžių genėjimą”

  1. as parašė:

    Dekui uz patarimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto