Verslumo pradmenys – prieškario gimnazijoje

Mokinių kooperatyvėlis „Laimė“ 1920 metais. Nuotrauka iš Merkelio Račkausko gimnazijos muziejaus archyvo

Pirmoji Mažeikių mokykla – Merkelio Račkausko gimnazija – savo gimtadieniu laiko 1919-ųjų lapkritį. Tuomet įsteigta švietimo įstaiga vadinosi Mažeikių vidurinioji keturių klasių mokykla.
Įdomu tai, kad šių dienų požiūriu nedidelis mokytojų ir mokinių būrelis išsyk ėmėsi aktyvios veiklos. Net įsteigė kooperatyvą.

Veikla prasidėjo išsyk

Iš pradžių mokykloje tebuvo suformuotos pirma ir antra klasės su 68 mokiniais, tačiau norinčiųjų čia mokytis buvo nemažai.
Vos tik pradėjus veikti mokyklai, sumanyta rengti mokinių vakarėlius, organizuoti įvairias loterijas, o gautą pelną skirti rašymo priemonėms, naujoms knygoms pirkti, kitoms būtinoms mokyklos reikmėms.
Pirmasis mokyklos vedėjas Petras Bimba iškėlė mintį mokykloje įsteigti mokinių kooperatyvėlį. Tam tikslui buvo sušauktas mokinių steigiamasis susirinkimas, ir 1920 m. sausio 16 d. įkurtas kooperatyvėlis, pavadintas „Laimės“ vardu. Taip pat buvo išrinkta valdyba, nustatyti pajaus (5 auksinai) ir stojamasis (1 auksinas) mokesčiai.

Kooperatyvėlis tvarkėsi sėkmingai

Kooperatyvėlį tvarkė ir prižiūrėjo patys mokiniai. Kai iš viso buvo surinkta daugiau nei 100 auksinų, tuoj pradėta prekiauti sąsiuviniais, pieštukais, plunksnomis ir kitomis mokiniams reikalingomis priemonėmis.
Prekes mokyklos vedėjas supirko Šiaulių srities vartotojų bendrovių sąjungos sandėlyje ir vartotojų bendrovėje.
Jau vasario 29 d., praėjus daugiau nei mėnesiui, kooperatyvėlis turėjo 149 auksinus ir 58 skatikus grynojo pelno.
1920 m. rudenį mokyklos vedėjas pasirūpino pargabenti iš „Švyturio“ bendrovės knygų už 5 tūkst. auksinų ir nupirko kitų reikalingų kanceliarinių prekių.
Per 1920–1921 m. m. iš viso surinkta 675 auksinai mokesčių ir 1165 auksinai ir 59 skatikai pajamų. Už tokį gražų pasidarbavimą visuotiniame susirinkime buvo nutarta paskirti 200 auksinų valdybai.
1921–1922 mokslo metais mokyklos vedėjas vėl parvežė knygų iš „Švyturio“ bendrovės ir kitų knygynų už 1400 auksinų. Nuo 1920 m. sausio 25 d. iki 1921 m. gruodžio 31 d. iš viso gauta 4103 auksinai ir 86 skatikai grynojo pelno. Visas prekes mokiniai pardavinėjo gerokai pigiau, nei privačiose krautuvėse.

Trukdė kitiems verslininkams

Dokumentuose užsiminta, kad nors kooperatyvėlis nedidelis ir prekės tilpo tik vienoje spintoje, tokia mokyklos vedėjo ir mokinių veikla buvo nepatenkintas tėvų komiteto pirmininkas, kuris turėjo savo knygų ir rašymo priemonių parduotuvę.
Todėl jis ėmė rūpintis, kaip iškelti mokyklos vedėją P. Bimbą ir į jo vietą gauti naują žmogų, kuris neremtų kooperatyvo. Šis be vedėjo priežiūros turėjęs žlugti.
Vėliau griebtasi ir kitokių priemonių, tad mokinių kooperatyvėlio veikla buvo sužlugdyta.
Mokyklos archyvo dokumentai liudija, kad kooperatyvėlis buvo pirmieji mokinių verslumo žingsniai mūsų mokykloje, o išsilaikyti tuometinėje rinkoje buvo taip pat sunku kaip ir šiais laikais.

AlgirdasVILKAS,

kraštotyrininkų būrelio vadovas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto