Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena nepamirštama

Redakcijos archyvo nuotr.

Rugpjūčio 23-ioji – Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena. Prieš septyniasdešimt šešerius Lietuva neteko nepriklausomybės, o vėliau atiduota Sovietų sąjungai – TSRS.
Prieš dvidešimt šešerius metus, kaip protestą prieš Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – nepriklausomybės praradimą, Lietuvos Sąjūdis surengė akciją „Baltijos kelias“, kurioje dalyvavo ir mažeikiškiai.

Pardavė Lietuvą

1939 metų rugpjūčio 23 dieną Maskvoje Vokietijos užsienio reikalų ministras Joachimas fon Ribentropas ir TSRS užsienio reikalų liaudies komisaras Viačeslavas Molotovas pasirašė abiejų šalių nepuolimo paktą, kuris turėjo įtakos Antrojo pasaulinio karo pradžiai.
Paktas panaikino Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, nepriklausomybę. Papildomuose slaptuose protokoluose Estija ir Latvija buvo priskirtos TSRS, o Lietuva palikta Vokietijai.
Rugsėjo 28 dieną Josifas Stalinas ir Adolfas Hitleris pasirašė antrąjį Vidurio Europos padalijimo aktą, pagal kurį Lietuva buvo atiduota TSRS.

Vyksta į Baltijos kelią

1989 metų rugpjūčio 23 dieną, prisimindamas J. Ribentropo–V. Molotovo paktą, atėmusį Baltijos šalių nepriklausomybę, Lietuvos Sąjūdis surengė akciją „Baltijos kelias“.
Akcijos metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai – apie 2 milijonai žmonių – susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų sąjungos, išreikšdami norą būti laisvi.
Baltijos kelyje prieš dvidešimt šešerius metus Pasvalio rajone, Puškonių kaime, stovėjo ir mažeikiškiai.
Nuo to laiko kas penkerius metus po keletą autobusų iš Mažeikių leidžiasi Pasvalio rajono link. Praėjusiais metais iš Mažeikių Baltijos kelio 25-mečio proga susitikti su Puškonių kaimo bendruomene ir pabūti Baltijos kelio sąšaukoje mažeikiškiai vyko trimis autobusais.

3 Atsakymai į “Juodojo kaspino ir Baltijos kelio diena nepamirštama”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Sveikinam Mazeikiecius su vienybes diena.
  Pagarbiai, Mazeikiu Sajudys

 2. sajudietis parašė:

  Mes buvome laiku ir vietoje,taciau komunistams tai neidomu

 3. apas parašė:

  Važiavome ir mes iš “Oruvos”,bet tikslo nepasiekėm laiku,nes visi keliai buvo užkimšti transportu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*